Delfi tsenseerijad Facebookis on nüüd teada

Eesti,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Tsensuur murrab maailmas sisse ka nendesse maadesse, kes reklaamivad ennast sõnavabaduse kaitsjatena – seal üritatakse selgitada, et tegemist olevat “vihakõnedega”. Pilt on illustratiivne.

Hiljuti jõudis lugejateni teade, et Delfist sai Facebooki ametlik faktikontrolli partner Eestis, mis pani paljud õlgu võdistama ja sõnavabaduse pärast muretsema.

“Seega saavad vasakäärmuslikud ja -liberaalsed tõed olema massidele mõeldud faktideks,” märkis seepeale EKRE Riigikogu saadik Paul Puustusmaa.

“Sotsiaalmeedia platvorm Facebook laiendas osana libainformatsiooni vastasest võitlusest koostööd iseseisvate kolmanda osapoole faktikontrollijatega üle maailma, kes kontrollivad ja hindavad Facebookis postitatava sisu täpsust.

Osana laiendusest teavitas Facebook kolmanda osapoole faktikontrolli programmi käivitamisest Eestis ja Lätis ning programmi laiendamisest Leedus koos Delfi ja uuriva ajakirjanduse keskusega Re:Baltica,” kirjutas Delfi ise.

“Kui faktikontrollija hindab loo võltsinguks, näitab Facebook seda madalamas uudisvoos, vähendades sellega postituse levikut märkimisväärselt. /…/ Korduvalt valeuudiseid levitavate veebilehtede ja domeenide levi väheneb ning nende rahateenimise ja reklaamimise võimalused kõrvaldatakse,” täpsustab ülevaade.

Varro Vooglaid kirjutab nüüd Delfis: “Jaanus Vogelberg (endine Äripäeva, nüüd Objektiivi ajakirjanik – toim.) tõstatas Twitteris küsimuse, kas Delfi töötajaid Martin Lainet ja Holger Roonemaad, kes osutavad Facebookile raha eest tsensoriteenust, saab üldse enam rangelt võttes ajakirjanikeks pidada. Reaktsiooniks sellele blokeeris üks Delfi/Facebooki tsenoristest, Martin Laine, Jaanuse Twitteris üldse ära.”

Sotsiaalmeediast näebki ära Jaanus Vogelbergi ja Martin Laine sõnasõja. See selleks, aga tsenseerijate nimed on nüüd teada.

Jääb üle küsida Jaanus Vogelbergi kombel: kas selliseid glavlitlasi saab enam ajakirjanikeks pidada? Täiesti kindel aga on see, et vähemalt Martin Laine poolt saavad saavad võltsingu ja valeuudise märgi ning “censored“-templi külge paljude konservatiivsete postitajate arvamused.

Aga vähemalt on nüüd teada, kes pöidlakruvisid ja venitamislaudu pingule tõmbavad. Mis aga puutub tsensuuri ja sõnavabaduse piiramisse, siis see on massiliseks läinud ka Lääne liberaalses ühiskonnas, ainult et seal on suukorvile pandud nimeks “vihakõne” või “libauudised” – sisu on siiski sama ehk suude sulgemine, millega ühiskond pimestatuna kaasa läheb.

Loe ka Hoidke alt – Delfi sai “näoraamatus” inkvisiitoriõigused

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused