Delfi tsenseerijad Facebookis on nüüd teada

Eesti,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Tsensuur murrab maailmas sisse ka nendesse maadesse, kes reklaamivad ennast sõnavabaduse kaitsjatena – seal üritatakse selgitada, et tegemist olevat “vihakõnedega”. Pilt on illustratiivne.

Hiljuti jõudis lugejateni teade, et Delfist sai Facebooki ametlik faktikontrolli partner Eestis, mis pani paljud õlgu võdistama ja sõnavabaduse pärast muretsema.

“Seega saavad vasakäärmuslikud ja -liberaalsed tõed olema massidele mõeldud faktideks,” märkis seepeale EKRE Riigikogu saadik Paul Puustusmaa.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Sotsiaalmeedia platvorm Facebook laiendas osana libainformatsiooni vastasest võitlusest koostööd iseseisvate kolmanda osapoole faktikontrollijatega üle maailma, kes kontrollivad ja hindavad Facebookis postitatava sisu täpsust.

Osana laiendusest teavitas Facebook kolmanda osapoole faktikontrolli programmi käivitamisest Eestis ja Lätis ning programmi laiendamisest Leedus koos Delfi ja uuriva ajakirjanduse keskusega Re:Baltica,” kirjutas Delfi ise.

“Kui faktikontrollija hindab loo võltsinguks, näitab Facebook seda madalamas uudisvoos, vähendades sellega postituse levikut märkimisväärselt. /…/ Korduvalt valeuudiseid levitavate veebilehtede ja domeenide levi väheneb ning nende rahateenimise ja reklaamimise võimalused kõrvaldatakse,” täpsustab ülevaade.

Varro Vooglaid kirjutab nüüd Delfis: “Jaanus Vogelberg (endine Äripäeva, nüüd Objektiivi ajakirjanik – toim.) tõstatas Twitteris küsimuse, kas Delfi töötajaid Martin Lainet ja Holger Roonemaad, kes osutavad Facebookile raha eest tsensoriteenust, saab üldse enam rangelt võttes ajakirjanikeks pidada. Reaktsiooniks sellele blokeeris üks Delfi/Facebooki tsenoristest, Martin Laine, Jaanuse Twitteris üldse ära.”

Sotsiaalmeediast näebki ära Jaanus Vogelbergi ja Martin Laine sõnasõja. See selleks, aga tsenseerijate nimed on nüüd teada.

Jääb üle küsida Jaanus Vogelbergi kombel: kas selliseid glavlitlasi saab enam ajakirjanikeks pidada? Täiesti kindel aga on see, et vähemalt Martin Laine poolt saavad saavad võltsingu ja valeuudise märgi ning “censored“-templi külge paljude konservatiivsete postitajate arvamused.

Aga vähemalt on nüüd teada, kes pöidlakruvisid ja venitamislaudu pingule tõmbavad. Mis aga puutub tsensuuri ja sõnavabaduse piiramisse, siis see on massiliseks läinud ka Lääne liberaalses ühiskonnas, ainult et seal on suukorvile pandud nimeks “vihakõne” või “libauudised” – sisu on siiski sama ehk suude sulgemine, millega ühiskond pimestatuna kaasa läheb.

Loe ka Hoidke alt – Delfi sai “näoraamatus” inkvisiitoriõigused

18 commentsOn Delfi tsenseerijad Facebookis on nüüd teada

 • Avatar
  #Aju on vaba

  Sõna ei ole kunagi vaba olnudki, küll aga aju. Ajuvaba, eks 🙂

  Sõna on keele vähim vaba vorm, mille tunnuseks on võime esineda iseseisvalt. Kõikidel leksikaliseerunud sõnadel on tähendus. Sõnad koosnevad morfeemidest, mis on vähimad keeleüksused, millel on iseseisev tähendus või grammatiline funktsioon.

 • Avatar
  No maeitea

  juba aastaid ei ava ma enam Delfit ja Fb pandi mul vägivaldselt kinni samal päeval, kui sõna kuulutati vabaks. Milleks kõlastada fašistlikke urkaid? mina neist enam puududst ei tunne.

 • Avatar
  Leo Viller

  Juba see sõna ” faktikontroll ” on antud olukorras absurdne, sest tegu pole üldreeglina mitte faktide, vaid peaaegu alati kellegi arvamusega. Kuivõrd mingi arvamus aga faktidele vastama hakkab, seda näitab ainult tulevik ja seegi pole päris kindel, sest ka fakte võib erinevalt tõlgendada. Järelikult on tegu kõige primitiivsemat laadi ebademokraatliku tsensuuriga

 • Avatar

  Palun kommenteerida seda mis mul juhtus eile:FB-s delfi kontrollis mind-aga ma jagasin linki delfi artiklist.kus on loogika?

 • Avatar

  Isegi tuntud ajakirjanike ja faktipõhised jagamised võtavad maha,miks need kultuurimarxistidest kasulikud id..did.aru ei saa,et seda päris demokraatia tsunamit saab peatada nende postitusi kustutades,ei enam,sest võimalusi on nii palju FB.eirata ja tõde levitada, nende liba-valeuudised kerigu põrgusse.

 • Avatar
  Toomas Kadarpik

  Seega ongi ammu aeg luua eraldi uusi keskkondi, et infot avatult vahetada, Internet on selleks sobiv tehnoloogia ja serverite püstitamist pole veel keealatud. Kõigis maades on poliitikutel huvi olla võimalikult kaua võimul ja seda eriti totalitarismile kalduvates riikides, kelleks on kindlasti endiselt Iga riigid. Eestis on miski irreaalne unistus, et USA ja Venemaa on oma vaimsuselt väga erinevad ? Tehnikad on erinevad aga sügavamal toimub samasugune kontroll, strateegiline juhtimine jne. Eesti häda on see, et tegelikult suurele osale inimestele see sobib, sobib vihane kontrolliv valitus ja ükskõikne mitte meritokraatlik parlament ja riigiametite võrgustik. Väikestes riikides aga ei saagi olla päris vaba ajakirjandust, meil saaks teha ehk nagu Soomes, kõik maksaksid 0.5% lisaks tulumaksu ja selles rahastataks vaba ajakirjandust ühe ettevõttena, igasugune kommertsajakirjandus peab nagunii reegleid kuulama, sest kuulajaskond on liiga väike kontori pidamiseks. Aga kas Eestis suudab üldse midagi ausalt korraldada ? On meil transparentsust ja ausust nii palju, et midagi tahetaks teha päriselt ausalt ? Tsenseerija peaks ju olema aus ja transparentne aga ma ei ole näinud eriti palju Eesti ülikoolides õppinuid, kes isegi aru saaksid, mis on ausus ja veel vähem selle tähendus radikaalsel kujul, mis on aususe definitsiooni üks mõõtühiku äärmmus. Inimene saab aus olla alles siis kui ta endast piisavalt teadlik ja mõistab täielikult enda tegevusi, see hõlmab ka kindlasti emotsionaalset teadvuse osa, sest see juhib meid väga palju. Kas te olete näinud aga emotsionaalselt teadusel aastasadu allasurutud eestlast ? Mina ennast eestlaseks pidada ei saa aga siin elavaid inimesi on tõesti väga vähe, seega on alati selge oht, et otsused on väga suvalised. Seega minurust tsenseerimine kui meetod Eestis produktiivselt toimida ei saa, see on suurusjärku hullem kaose tekitaja kui näiteks Rootsis või Soomes, kus inimesed juhinduvad hoopis teistest põhimõtetst.

 • Avatar
  vk . com / prooton

  Facebook ja Google ja Youtube on ju muutunud totalitaarseteks keskkondadeks. Venelaste VK vähemalt praegu ei tsenseeri, isegi juutide üle saab nalja visata. Facebookis saad jagada kassipilte, või kuidas “mina siis” pannkooke tegin ja kui hästi välja tulid.

 • Avatar
  2 kuud koodatakse

  Mainitud Äripäevaga (või Vogelbergiga) on midagi väga mädasti.
  28.03.2020 – Vogelbergi viimane artikkel Äripäevas “Hoiu-laenuühistud paluvad riigilt abi”
  03.04.2020 – Äripäevast koondatud Jaanus Vogelberg liitus Objektiiviga.
  22.05.2020 – Äripäeva kontaktid “Uudistetoimetus. Jaanus Vogelberg, ajakirjanik – jaanus.vogelberg@aripaev.ee 6670 448″
  https://www.aripaev.ee/staatilised/aripaeva-kontaktid

 • Avatar

  Sõna pidi ju vaba olema. Kus on president?

 • Avatar

  Niimoodi siis rööviti meie kõigi vabadus, läheneb librastilise vaikimise ajastu. Palju õnne seltsimehed marksistid.

 • Avatar

  Siin on selge huvide konflikt: kui kirjtasura osutub kolmandas osapooles tsensoriks, saab ta pärssida konkurentide väljaannete esitusi. Tsensuur on poliitiline, mitte meedia osa. Meedias saab eksisteerida vaid sisemine tsensuur (kirjutaja tsenseerib oma mõtteid, tekivad kindlad hoiakud). Nüüd tundub, et isegi GLAVLIT oli okupatsiooni ajal demokraatsem, sest seisis ajakirjandusest eraldi ja andis pika puuga või jagas suuremeelsust kõigile ühte moodi. Muidugi, Delfit sisuliselt tema ebapädevuse tõttu ei saagi ajakirjanduseks nimetada, see rohkem nagu asjaarmastajate blogi, kuid seda enam, ei tohi selline diletantne ühiskondlik moodustis olla avaliku tsensuuri mehhanismide osa. Jah, kurioosne on see, et meediaprofessionaalsuse hierarhias madalamal tasemel olev Delfi langetab otsuseid teiste pädevuse üle. Umbes sama, kui bakalaureusetudeng oponeerib doktoritööd.

 • Avatar
  satanisgod.org

  See tüüp sai Bonnieri preemia. Bonnierid on Rootsi juudiperekond kes kontrollib enamus Rootsi meediat ja seega otseselt vastutavad valgenahaliste genotsiidi eest.

 • Avatar

  Holger Roonemaa polnud juba Postimehe ajal mingi uuriv ajakirjanik, nüüd aga kas tegemist Facebooki palgalisega, seega saab palka ühelt maailma suurimalt korporatiivselt institutsioonilt ja teiselt poolt Eesti “oligarhilt” Luigelt. No tahaks näha, kas Roonemaa suudab midagi kompromiteerivat välja uurida Ekspress Grupi või Zuckerbergi kohta. Samas on juba need kaks omavahel konfliktis, kuna Facebook võtab Luigelt aga ka tavaajakirjanikelt ära reklaamiraha. Oih, siin on niipalju huvide konflikte, et hakkab Holgerist lausa kahju. Kas Roonemaa müüs enda kui uuriva ajakirjaniku maha? Või polegi ta kunagi päris uuriv olnudki?

 • Avatar

  Terve mõistusega inimene lihtsalt blokeerib “lõustaraamatu” – inimene kellel on OMA ELU ei lähe sina üldse.
  Kunagi oli Eestis aktiivne asi rate.ee – seal oli asi selge “lihalaat” ja kõik – leppsisid sellega ja said vahest “liha” näksida 😉
  Aga see “lõustaraamat” (mis algas varastamisest muideks) on ennast psoitsioneerinud ühiskonna valvekoeraks ja sellisena tuleks LIKVIDEERIDA.

  • Avatar

   Jutt jumala õige! Õnnis on see, kel puudub huvi sellise suhtluse vastu, nii hea rahulik elu!

 • Avatar

  Tsensuur on läinud absoluutselt üle igasuguste piiride sotsmeedia tehnikahiidude puhul. Kadunud on ideede paljusus, mis viib ühiskonna mandumiseni ja äärmusgruppide tekkimiseni. Kõige kriiskavamatele vasaklastele ja soohälbelistele on antud võim mida nad ka meelsasti vastakate arvamuste tsenseerimiseks kasutavad tuues ettekäändeks “vihakõne” sildi. Vihakõnet, kui sellist ei eksisteeri, kui minu kõne kedagi solvab või häirib on see selle isiku probleem. Palju räägitakse sõnavabadusest, sealjuures sõnavabadusest mis ei sisalda vastutusvabadust (võid ju migratsioonivastane olla, aga kui vasaklased kondi hambusse saavad, teevad nad mõtteavaldaja elu kibedaks minnes tööandjatele kaebama ja mõnes liberaalse suunitlusega ettevõttes võib see viia sissetuleku kaotamiseni). Seega kas sõnavabadus ilma vastutusvabaduseta on üldse sõnavabadus (mida meie roolijoodikuna süüdi mõistetud president reklaamib)? Pole mõtet rääkida üleskutsetest vägivallale sõnavabaduse kontekstis, kuna selline tegevus on juba seadusega karistatav, aga kui sulle ei meeldi soohälbelised või mõni migrant või nende toimepandud teod ja sa selle kohta sõna võtad, siis ei tohiks see kaasa tuua tagajärgi, sest sõna on ju vaba….?

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused