Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Demokraatia viimnepäev: Reformierakonna, Eesti 200 ja SDE teerull surub, kuigi istung parlamendis on väldanud üle 20 tunni

-
20.06.2023
Riigikogu saal

Esmaspäeva hommikul kell 10 alanud Riigikogu erakorraline istung on teisipäeva hommikul kella 7-ks kestnud seega juba üle 20 tunni ning valitsuskoalitsioon jätkab suures saalis oma röövellike seaduseelnõude läbisurumist, olles need sidunud usaldushääletamisega.

Erakorralise istungi kavas on kaheksast punktist seotud valitsuse usaldushääletusega. Erakorraline istung vältab kuni päevakorra ammendumiseni. Praegu ollakse kuuenda päevakorrapunkti juures.

Iseloomulik on see, et koalitsioonierakondade esindajad tulevad saali ainult kohaloleku kontrolliks ja hääletamiseks ning lahkuvad saalist kohe pärast seda. Sisulisest debatist Reformierakonna, Eesti 200 ja SDE saadikud osa ei võta ning opositsioon on silmitsi üksnes vastava ala ministri ja tühja saaliga.

Opositsioon üritab takistada kahjulike seaduste vastuvõtmist obstruktsiooniga, esitades arupärimisi ja eelnõusid, samuti küsides protseduurilisi küsimusi ning kasutades õigust pidada kõnesid, kuid sellegipoolest oli kella 6-ks parlament jõudnud menetleda kolm eelnõu, mis olid soetud valitsuse usaldusküsimusega.

Ühega neist tõstetakse alkoholi ja tubakatoodete aktsiisimäärasid, teisega tõstetakse käibemaksumäär alates 2024. aasta 1. jaanuarist 20-lt 22 protsendile, kolmas puudutas tulumaksumäära tõusu, neljanda seaduseelnõu vastuvõtmisega tõstetakse riigieelarve tulu suurendamiseks erinevate hasartmänguliikide maksumäärasid.

Praegu üritab Kaja Kallase valitsus suruda läbi homoabielude seadust.