Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

E-valimiste tulemuse usutavus saab üha uusi hoope – puudus vajalik digiallkiri

-
07.03.2019
E-valimiste vastane plakat varasemast ajast.
© Tiit Blaat/Ekspress Meedia

Reformierakonnale suurt edu toonud e-valimised on taas löögi all ja kahtlused süvenevad.

Üha enam ilmneb, et e-valimiste võltsimiseks pole vaja ei häkkimist ega libaprogramme, aitab sellest, kui teatud protseduurid on võltsijatele ligipääsetavad.

E-valimised on Reformierakonna lapsuke ja kuivõrd see kamp oli 17 aastat ainuvalitseja, siis võib eeldada, et isegi kaheaastase Keskerakonna võimuloleku ajal säilitas RE omad inimesed riigistruktuurides. Ilmselt on neid, kes sooviksid oravaparteid juba toiduahela pärast taas võimupiruka juures näha, ohtralt nii valimissüsteemis kui ka valimistega seotud infotehnoloogia maailmas.

Kui küsite, et kas valimiste turvalisuse eest vastutavates struktuurides ja valimiskomisjonides võib olla ebaausaid inimesi, kes teatud olukordades võltsimistele tee avasid, siis – miks mitte! Miks ei võiks erakond, kelle kaelas on nii Tallinna Sadama, VEB Fondi kui ka Danske rahapesu taak, tegeleda valimispettusega?

Aga konkreetselt – Elurikkuse Erakonna pressiteates on öeldud, et elektroonilised hääled loeti kokku 3. märtsi õhtul ja tulemus sisestati valimiste infosüsteemi, aga seda ei allkirjastatud.

“Ametlik tulemus kinnitati pärast teistkordset lugemist valimisteenistuse juhi Priit Vinkeli allkirjaga 4. märtsil kell 14. Kuna esimesel lugemisel 3. märtsi õhtul ei allkirjastatud tulemusi, siis ei saa olla ka kindel, et need on samad teisel lugemisel saadud tulemusega, mis allkirjastati,” ütleb pressiteade.

Endine riigikogu korruptsiooni komisjoni esimees Artur Talvik ütleb, et Reformierakonna mäekõrgune edu e-valimistel tekitab kahtlusi. “Miks ei olnud esimesel tulemusel digiallkirja, mis oleks kinnitanud, mis kell täpselt need lukku löödi sellisel kujul?” küsib ta Postimehe loos. Teateid kahtlustest e-valimiste osas on teisigi ja sotsiaalmeedias on välja toodud ka juhtumeid, kus jaoskonda tulnud vanainimese eest oli juba e-hääletatud – aga lihtinimesed ei kipu üldjuhul riikliku süsteemiga lahingusse sööstma.

Poliitikaringkondades räägitakse sellest, et Keskerakond tegi vea, jättes ise võimul olles kontrolli e-valimiste üle enda kätte võtmata – kuivõrd seal on väidetavalt endiselt oravate pesa, siis sai Reformierakond taas asju enda kasuks pöörata.

Vaevalt et e-valimised ka seekord oma ebaturvalisuse paljastavad, kuid pikalt see kesta ei saa – kord tuleb mingi ettearvamatu aps või otsustab keegi vilepilli puhuda, ja siis saab e-Eesti juba lõpliku surmahoobi. Praegu usuvad inimesed endiselt e-riigi kustuvat müüti ja kasutavad e-hääletust, sest see on lihtsalt mugav.