Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ebaeetiliselt miitingule aetud väikelapsed ei saanud arugi, et kooli jaoks tegid nad õppetööd

-
06.02.2020
Paljud meeleavaldused on õiged ja vajalikud, aga üldjuhul rikub kõik ära see, kui nad on suunatud mitte probleemi, vaid poliitilise vastase pihta. Kliimastreik Toompeal.
© Uued Uudised

Uued Uudised kirjutas läinud nädalal sellest, kuidas rühm väikesi lapsi kasutati ära kliimavõitluse eesmärgil ja oli toodud Toompea lossi ette külmetama. Asi on naljast kaugel, sest korraldajate seletuste järgi oli see osa õppetööst.

Eriti groteskseks tegi vaatepildi see, et hirmukülvavad plakatid („Meil on jäänud elada veel 12 aastat“ jms) olid pandud laste ette maha ning üks täiskasvanu luges ruuporisse loosungeid, millest mudilased suurt midagi aru ei saanud.

Kuigi korraldajad üritavad pilti näidata teistsugusena, oli tegu järjekordse näitega kliimahüsteeriast (avalik koosolek kandis nimetust „Tõsta inimeste teadlikkust kliimakriisist“), kuhu seekord olid täiesti ebaeetiliselt kaasatud kõige väiksemad, kes ilmselgelt asja olemust ei tabanud.

Selle loo peale imestasid nii mõnedki, kus on lastekaitsjate silmad, miks peavoolumeedia ei reageeri ning kuidas näevad olukorda lastevanemad.

Pärast Uute Uudiste avaldatud fotogaleriid niinimetatud protestiaktsioonist kirjutas sellest ka Maaleht, kelle andmetel oli nende paarikümne helkurveste kandvate väikelaste näol tegu Tallinnas Pelgulinnas asuva Avatud Kooli algklasside lastega, kelle kätte nende juhendaja oligi suurema osa kõnealustest plakatitest jaganud. Juhendaja ise aga hüüdis läbi valjuhääldi Fridays For Future nõudmisi ja eesmärke.

Fridays For Future Eesti iseloomustab ennast Facebooki lehel kui maailmaparandajaid, kes oma kodu hävitamist käed rüpes pealt ei vaata. Põhimõtteliselt on tegu Rootsi kooliõpilase Greta Thunbergi järgijatega, kes oma esimesed nn kliimastreigid korraldasid eelmise aasta märtsikuus Tallinnas ja Tartus.

Fridays For Future Eesti koordinaator Kristin Siil selgitas Maalehele, et Avatud Kooli poolt avaldas õpetaja detsembris huvi õpilastega projektõppe raames streigil osaleda. Kuigi väideti ka, et lapsed olid aktsioonist suurest vaimustusest, see nende ilmeilt küll kuidagi välja ei paistnud.

Kristin Siil rääkis Maalehele, et selles osas, kas algkoolilaste kaasamine meeleavalduses on üldse eetiline, on tema arvamusel, et kui 3. klassi õpilane on võimeline mõistma kasvuhooneefekti seost fossiilkütuste põletamisega ning sellest tulenevaid mõjusid kliimale ja tema enda tulevikule, siis peaks tal olema lubatud ka selleteemalisel meeleavaldusel osaleda.

Ta möönis, et osalemist keelata saavad vanemad ja õpetajad, aga Fridays For Future Eesti kui korraldaja algklassilastel streigil osaleda ei keela.

Veelgi iroonilisem: Siil tõmbab paralleeli kliimastreigi ja Balti keti vahel, mis Eesti iseseisvumiseni aitas ja kus samuti mõned päris väikesed lapsed ketis seisid.

„Kas ja kui palju nad aru said, miks nad seal on, seda me ei tea, kuid kuna eesmärk oli õilis, siis vaatame nüüd nendele piltidele heldimuse, mitte pahameelega,” ütles korraldaja ajalehele.

Avatud Kooli direktriss Helen Sabrak lausus, et sündmusel osalemine toimus projektõppe raames, oli ühekordne, lastele vabatahtlik ja vanemad pidid selleks andma oma nõusoleku

Riigikogu liige Helle-Moonika Helme (EKRE) on seisukohal, et laste kaasamine poliitilistele meeleavaldustele, saati veel haridusasutuste kaudu, on põhimõtteliselt lubamatu.

„Kui tänapäeval ei tohi lapsi vanemate loata pildistadagi, aga nüüd tuuakse nad sellisele avalikule üritusele, kus igaüks neist võib pilti teha ja ükskõik kus selle pildi avalikustada,” arutles Helme. „Varasematel miitingutel on käinud ikkagi vanemate klasside õpilased, kusjuures ma ei tea ka nende puhul, et õpetajad oleksid neid tervete klasside kaupa välja toonud. Aga et nii väikesed lapsed tuuakse väljakule, antakse neile plakatid kätte ilma, et nad ise ehk arugi saaksid, miks nad seal on – see on kummaline. Peaksime võtma kindla seisukoha, et sellised asjad ei ole lubatud, olgu eesmärk ükskõik kui õilis.”

Ta leidis, et haridusasutus peaks jääma hariduse andmise kohaks ja mitte kujunema poliitiliste aktsioonide kasvulavaks. See puudutab Helme sõnul ka vanemate klasside õpilaste käimist miitingutel koolitundide ajast.

Helle-Moonika Helme ei välista EKRE riigikogu fraktsiooni poolt Tallinna volikogule või pealinna haridusametile arupärimise tegemist, seda siis juba üldisemalt laste kaasamise kohta poliitilise maiguga miitingutel. Helme leidis, et üleliigne poleks ka haridusministril asjas oma selge seisukoht välja öelda.

Samas on mitmed koolid asunud keelama laste osalemist reedestel kliimastreikidel.