Tuleb välja, et püha lehm ei olegi nii püha ning Riigikogu ees nuttes raha lunimas käinud MTÜ Slava Ukraini eestvedaja Johanna-Maria Lehtmega pole ühingu nõukogu sugugi rahul – organisatsioon vajab professionaalsemat juhtimist ja selgemaid protsesse.
Uudiselt võeti kate aga mõistagi pärast valimisi, kuhu Eesti 200 ridades ka üle 5000 hääle toel pääses.
Nüüd on valitsuskoalitsiooni kõnelustele kaasatud Eesti 200 punes. Aga noh, nendega „on ju kõik võimalik“.
Meedia vahendab nüüd, et lisaks kahtlusekübemetele rahakasutuse suhtes jõudis MTÜ Slava Ukraini nõuandev kogu järeldusele, et organisatsiooni juhatust tuleb laiendada.
Slava Ukraini tegevus on Lehtme juhtimisel tõsiselt lappama läinud.
See ei takistanud tal riisuda erinevaid aunimetusi alates sellest, et kuulutati aasta naiseks kuni presidendilt saadud ordenini.
Mittetulundusühingu Slava Ukraini poolt saadetud pressiteates öeldakse, et ühingu juhtimisse otsustati kaasata rohkem eksperte, kokku kutsuda ühingu üldkoosolek ja tellida finantsaudit ning revisjon, et muuhulgas jõuda selgusele kahe omavahel seotud Ukraina koostööpartneri usaldusväärsuses.
„Nõuandva kogu ja juhatuseni on jõudnud murettekitavad signaalid kahe omavahel seotud Ukraina partneri usaldusväärsuse osas. Kuna kõikidesse sellistesse vihjetesse tuleb suhtuda äärmise tõsidusega, siis otsustasid juhatus ja nõuandev kogu tellida finantsauditi ja revisjoni, mille eesmärk on välja selgitada, kas Ukraina partnerite tegevus on olnud piisava tõhususega. Kuni auditi tulemuste selgumiseni otsustati peatada ka väljamaksed nimetatud koostööpartnerile Ukrainas.“
Pressiteates lisatakse: „Kuni tulemuste selgumiseni ei pea me paraku õigeks kommenteerida kahtluste detaile, mille osas on avalikkusele jõudnud juba kontrollimata ja missiooni kahjustavat müra.“
Silmas peetakse näiteks rahasummasid puudutavaid spekulatsioone.
Johanna-Maria Lehtme ei olnud pühapäeval meediale nõus selgitama, kuidas kahtluse alla sattunud organisatsioonid on omavahel seotud. Ka ei soostutud selgitama, milliste projektide suhtes on kahtlusi. ERR-ile teadaolevalt on kahtluse all olevad projektid seotud “Lootuse jõulud Ukrainas” abipakkide ja guerilla kiirabide ehitamisega Ukrainas.
Nüüd seisavad ees mõningad olulised muutused. Slava Ukraini nõukokku kuuluvad Ilmar Raag, Terje Trochynskyi, Kristo Tohver, Pirkko Valge ja Margus Hanson. MTÜ juht on niisiis Johanna-Maria Lehtme, kes kummalisel kombel hakkab ise endale auditit tegema.
Läinud aasta lõpus ilmnes viide MTÜ Slava Ukraini lohakusele andmete edastamisel nende muutmiseks – MTÜ juhtkond ei ole tegelikkuses tehtud muudatust äriregistris registreerinud, samuti ei vastanud tõele III ja IV kvartalis kirjeldatud palgafondide ja töötajate arv, mis www.teatmik.ee oli selle MTÜ infole tuginedes avaldanud.
MTÜ nõukogu liige Ilmar Raag selgitas oma Facebooki leheküljel jagatud postituses, et leheküljel teatmik.ee on kaks olulist viga.
Ilmar Raag: “Uued Uudised avaldasid teate, mille kohaselt MTÜ Slava Ukraini kuupalgad ulatuvad 4600 euroni. Paraku ei saa ma selle valeinfo puhul süüdistada otseselt häid EKRE kolleege, sest lehekülg www.teatmik.ee on tõepoolest taolised numbrid ilmarahva ette toonud.
MTÜ Slava Ukraini nõukogu liikmena pean aga reageerima. Teatmik.ee informatsioonis on vähemalt kaks olulist viga. Esiteks ei vasta seal juhatuse liikmete nimed tegelikkusele, sest augustis 2022 toimusid muudatused. Tuhka pähe raputades võin vaid öelda, et MTÜ juhtkond ei ole tegelikkuses tehtud muudatust äriregistris registreerinud. Ja see on muidugi vormiline viga, aga see ei puuduta peamist probleemi. Nimelt, teiseks aga ei vasta tõele III ja IV kvartalis kirjeldatud palgafondide ja töötajate arvu numbrid. Kõige jämedamaks läheb vale IV kvartalis, kuhu on alles jäetud eelnevas kvartalis 7 töötaja palkadest makstud maksude summa, aga see on jagatud 2 töötaja peale.
Reaalsus on see, et Johanna-Maria Lehtme neto töötasu jääb alla 2000 euro. /…/
Annetustega tegelevad organisatsioonid võiksid võimaluste piires siiski hoiduda palgalistest ametikohtadest, sest kuigi ka vabatahtlikud vajavad toetamist, on see ala annetusraha kasutamise suhtes eriti tundlik. Näiteks EKRE poliitiku Anti Poolametsa juhitav MTÜ Ukraina Eest tegutseb vabatahtlikkuse alusel ega maksa kellelegi palka.
Lehtme ei soovinud eile ERR-ile öelda, kas ta astub MTÜ juhi kohalt tagasi, kui audit tuvastab raha väärkasutust. “Ma arvan, et see on jällegi dialoogi küsimus, et kuidas tunnen ennast mina ja täpselt samamoodi, mida arvab tegelikult nõukogu,” ütles ta.
Johanna-Maria Lehtme kandideeris erakonna Eesti 200 ridades hiljutistel valimistel edukalt Riigikogusse. Ta sai Tallinna esimeses ehk Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa valimisringkonnas 5251 häält, millega jäi alla vaid Kristen Michalile (Reformierakond). Lehtme 5251 häält oli Eesti 200 kandidaatidest ka parim tulemus.
Veebruaris andis president Alar Karis talle üle Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Jaanuaris nimetas ajaleht Postimees ta aasta inimeseks. Ajakirjalt Anne&Stiil sai Lehtme aasta naise tiitli. Detsembris anti talle üle aasta logistikateo preemia ning läinud aasta maikuus nimetas Euroopa Komisjoni Eesti esindus Lehtme aasta eurooplaseks.