Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti Ekspress: minister Oviiri tööaeg kulub kasututele reisidele

06.07.2016
1MM22APR16P06

Septembris ametisse astunud ettevõtlusminister Liisa Oviir (pildil) pole suutnud oma tööga toime tulla ning teeb maksumaksja raha eest kalleid ja kasutuid reise, kirjutab kolmapäevane Eesti Ekspress.

“Mitteametlikult on Oviir puhanud viimased kümme kuud ehk kogu oma ministriaja. Selle aja sisse jäävad pikad reisid Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Aafrikas ning Aasias, mitmetest lühematest Euroopa-sutsudest rääkimata,” kirjutab ajaleht.

Ekspress toob näitena Oviiri aprillis tehtud kahenädalase turnee USA-sse, kus korraldatud üritused ei eeldanud ministri tasemel osalust. Märtsis aga viibis Oviir koos oma poliitilise nõunikuga kuus päeva Lõuna-Ameerikas Colombias.

“Colombia reis kestis kuus päeva, tööpäevaks võib heal juhul lugeda üht, mis sisaldas 45minutilisel ümarlaual osalemist ja umbes 4 minuti pikkust kõnet,” kirjeldab Eesti Ekpress.

“Eelmise aasta lõpus käis Oviir kuus tööpäeva Keenias Nairobis, kus pidas 3 minutit ja 57 sekundit kestnud tervituskõne, Eesti maksumaksja tasus 5448 eurot,” loetleb ajaleht.

Ministri eksootilised reisid on ajanud lõhki temale töösõitudeks eraldatud eelarve, märgib Ekspress. Aasta alguses kinnitas majandus- ja kommunikatsiooniniministeerium (MKM) eelarve, mille eest ministrid ja ametnikud saaks aasta jooksul välismaal käia. Liisa Oviirile oli ette nähtud 25 000, Kristen Michalile 20 000, ministeeriumi kantslerile aga vaid 2000 eurot aastas, märgib leht. “Minister Oviir aga kablutas oma aastaeelarve täis juba mõne kuuga. Näiteks aprillikuine, kokku kolm nädalat kestnud reis marsruudil Eesti-Jaapan-USA-Eesti läks maksma 18 610 eurot,” lisab Ekspress.

Colombia reis koos poliitnõunikuga kahe peale kokku maksis umbes 7000 eurot, märtsis oli ta koos presidendiga Horvaatias (1479 eurot), juuni alguses Hiinas (4078 eurot) ja nii edasi, kirjutab Eesti Ekspress.

Leht märgib ka, et mitmed asjaga kursis olevad inimesed tunnistavad, et reisid kaugetesse maadesse on nii aeganõudvad, et mõneminutilise kõne pidamiseks kulub terve töönädal. Või aprillikuise USA-reisil polnud isegi kõnet.

Ekspress toob ka välja, et väidetavalt kasutab ja isegi planeerib Oviir oma reisiaega šoppamise eesmärgil. Konkreetselt viidatakse Brüsseli ja Pariisi käikudele, märgib Ekspress.

“Eesti on Euroopa Liidu liige ja teiste Euroopa ministritega kohtumised kahtlemata vajalikud, kuid räägitakse sellestki, et ettevõtlusminister kasutab saatkonna autosid ja autojuhte isiklikul eesmärgil ehk poodlemiseks. Välisministeerium on pahane,” kirjutab Eesti Ekspress.

Leht leiab kokkuvõttes, et tegu pole ainult sotsiaaldemokraat Oviiri personaalküsimusega. “Ettevõtlusministri positsioon on täiesti läbi mõtlemata,” märgib Ekspress.

“Kogenematus, tunnistatakse ka Ekspressile, on üheks põhjuseks, miks Oviir ei oska valida, mida väliskutsetest võtta ja mida jätta. Ja kui sellele lisada suur reisihimu, paistab praegu nii, et kui midagi valitakse, siis midagi kauget, eksootilist ja kallist, millel Eesti ettevõtlusega seost pole,” kirjutab Eesti Ekspress. “Kokkuvõttes on tagajärg selline, et kui Oviir kusagil Colombias tšätib Elevandiluuranniku käsitööministriga ja MKM-i välisvisiitide eelarve risti-põiki puruks kulutab, jäävad kusagil mujal tegemata vajalikud tööd ja sõidud,” märgib leht.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aesesimehe Henn Põlluaasa sõnul on Oviir väga ilmekalt näidanud, et ei saa oma ülesannetega hakkama. Näiteks pani ta ette ühendada riiklik ettevõtlupäev lipupäevaga ja vastav idee naerdi Riigikogus välja. “Selle asemel, et tegeleda Eesti ärikeskkonna edendamise, maksupoliitika ja uute turgude ning ärivõimaluste ostimisega, asjatab Oviir nõukogudeaegse pokazuuha ja asendustegevustega, “arvab Põlluaas. “Selline asi ei ole akspeteeritav!”

BNS-UU

FOTO: PM/Scanpix