Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti europarlamendi valimiste ainus ja tegelik võitja on EKRE

-
27.05.2019
© Scanpix

Nii võib väita seetõttu, et teised erakonnad ju tegelikult säilitasid oma positsioonid, ainsa reaalse uustulnuka ja üllatajana esinesid rahvuskonservatiivid.

Oli ju Reformierakonnal ka seni kaks kohta (euroskeptik Gräzin läks asendusliikmena Kaja Kallase asemele); arvestades Tarandi praegust kandideerimist sotside ridades oli neil ka seni seal tema ja Ivari Padar; Yana Toom esindab endiselt Keskerakonda, sest sel venelannal pole ju sisuliselt teist erakonda, kuhu üle karata, sest venelased talle näiteks RE-sse minekut ei andestaks; Isamaa peab hoidma pöialt, et Brexit toimuks, sest siis pääseb “kõlbulik kuni” Tunne Kelami asemele Riho Terras – nii on ainsaks uueks jõuks EKRE.

Vähemalt lõpptulemuste järgi polnud tegu ka koalitsiooni-vastaste protestivalimistega. Tegelikult ei käinud ju 62,4 protsenti valijatest üldse väljas, seega ei näinud nad põhjust valitsuse vastu protestida.

Kuigi Raimond Kaljulaid sai päris kopsaka häältesaagi, ei saanud ta EP-sse sisse, mis näitab, et oma koduerakonna reetnud inimesed saavad palga kätte – hääled justkui on, aga kohta pole. Eriline oli mõistagi europrovokaator Tarandi igakülgne põrumine – algul Riigikogus, nüüd europarlamendis. Kuigi justiitssüsteem kaitseb teda praeguseni, on valija silmis mees ikkagi intrigant ja küünik. Põrus ka hädine poliitprojekt Eesti 200.

Marina Kaljuranna hea tulemus aga oli tegelikult löök sotsidele, sest nende järgnevate kandidaatide erakordselt madala toetusprotsendi järgi võitis Kaljurand isikuna, maailmavaade kaotas.

Kaljurand on fenomen selle poolest, et ta valiti sisuliselt inimese, mitte poliitikuna. Valijatele on ta turvaline valik – justkui eestimeelne venelanna (oma osa annab tema viibimine pronksiöö ajal Moskvas), venelaste igal juhul “naša”, tema rahulik iseloom ja kontrastideta seisukohad sobivad kõigile ja nii edasi.

Isamaa suutis Riho Terrase üles upitada ja ilmselt mõjus nii uus nägu kui ka värskelt sõjaväeline taust, pluss IRL-i ajast nende käes olevad kohalikud omavalitsused – näiteks Türi ja Vinni vallast tulid Uutele Uudistele teated, kuidas vallavanem või volikogu esimees kutsub Isamaa ja Terrase poolt hääletama.

Reformierakond sai europarlamenti Ansipi ja Paeti – ei mingit võitu; SDE Kaljuranna ja Mikseri – sisuliselt endiselt kaks sotsimeelset; Yana Toom jätkab venelaste ja Kremli esindamist – ainus tõsine võitja on EKRE ja Jaak Madison.