Eesti jalaväerühm Malis — kas sõttasõit püha ürituse nimel?

Eesti,
- Updated
©Mihkel Maripuu/Postimees
Eesti kaitseväelaste Mali missiooni treening.

Neljapäeval kohtus president Kersti Kaljulaid Malisse saadetava Eesti jalaväerühma sõduritega, mis on kahtlemata riigipea üks kohustusi, ja seega tervitatav, sest mehed vajavad oma juhtide toetust.

Päris armas on presidendi õpetus: “Olge patrullis käies valvsad ja ettevaatlikud. Ning ärge laske vahipostil seistes rutiinil endast võitu saada.” Edasi aga läks Kaljulaid tüüpiliste sõnakõlksudeni.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Presidendi sõnul kindlustab kaitseväelaste otsus Mali missioonis osaleda ühtaegu nii Saheli piirkonna kui ka Eesti julgeolekut. Nimelt andis Eesti otsus seda missiooni alustada tõuke Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni otsusele saata Prantsuse kaitseväelased eFP koosseisus Eestisse ka 2019. aastal,” kirjutab Postimees.

Esiteks kõlab siit läbi seesama orjalikkus, mida on paljudele Eesti liidritele ette heidetud: “Kui me teistele meeltmööda pole, siis äkki ei tulda meile appi…” Kui liitlased on õiged mehed, siis tulevad, ja meie läheme appi, kui on vaja Prantsusmaa pinnal sõdida! Aga Eesti ei pea tingimata osalema võõrastes koloniaalsõdades, mille taga on islamistid, Nigeris asuv uraanikaevandus ja Mali all laiuv veel kasutusele võtmata gaasimaardla. Prantsusmaa sõdib oma majanduslike huvide eest võõraste sõdurite abiga.

Uued Uudised on korra juba kirjutanud sellest, et president Macroni otsus saata prantslased NATO jõudude raames uuesti Eestisse ei sündinud pärast seda, kui meie riik nõustus missioonil osalema. Igal juhul mitte nii, et Eesti andis oma otsusest teada ja prantslased vastasid seepeale: tubli, siis tuleme ka meie teile appi. Need otsused sündisid sünkroonis või olid juba ammu enne ametlikke vastastikuseid lugupidamisavaldusi selgeks räägitud. Selline jutt meiepoolsest tõukest prantslaste rotatsiooniks on tüüpiline propagandatrikk, mida poliitikas palju kasutatakse — tõemoment on sees, aga tegelikult käivad asjad ikka märksa pikaldasemalt ja omakasupüüdlikumalt.

“Ka meie siin Eestis oleme eluliselt huvitatud sellest, et Saheli piirkond ei langeks kaosesse ja terrorism juuritaks välja seal kohapeal, mitte ei jõuaks meie kodudeni,” lisas Kaljulaid. Sellega ei saa mitte nõustuda, kuid samas tuleb vaadata, mis Barkhane piirkonnas üldse toimub. Ilmselgelt on seal alanud suur islamiäärmuslaste koondumine (kuhu lähevad ka Islamiriigi Süüria ja Iraagi üksused), iga päev saabuvad teated lahingutest Malis, Niigeris, Nigeerias ja veel mitmetes piirkonna riikides ja ilmselge on, et Eesti üksus läheb lahingute keskmesse. Prantsusmaa ja tema liitlased on otsene sõdiv pool, mitte rahuvalvaja, nagu Kesk-Aafrika Vabariigis. Kas president ikka annab aru, et tal tuleb võib-olla seista mõne teele saadetud kaitseväelase kirstu kõrval?

On veel üks oluline moment, mis seisneb rändeteede tõkestamises. Barkhane operatsiooni piirkond on just rändeteede sõlmpunkt, Sahara-tagusest Sahelist tulebki suurem osa neegreid Vahemere lõunakaldale ja islamistid on sageli nende vahendajad, saades immigrantide veost relvaostudeks raha. Kui liitlasvägede sõjategevus paneb rändeteed kinni, saab Eesti osalemist isegi tervitada. Kui aga sõjategevus vallandab massiimmigratsiooni, nagu seda on teinud Lääne sõjalised missioonid Iraagis ja Afganistanis, milles ka Eesti osales, siis teeme küll endale karuteene. Seda enam, et Prantsusmaa president Macron on globalist, kes vaatab immigratsioonile soosivalt ja võtab midagi ette siis, kui see kontrolli alt juba väljunud on.

Eesti sõjalisi missioone ei saa sajaprotsendiliselt maha laita ega ka heaks kiita, sellest sünnib meile nii kasu kui kahju ja siinkohal tulebki jälgida, et see negatiivne pool tuntavaimaks ei muutuks. Selline propagandistlik liitlaskohustuste ümber oreooli tekitamine aga jätab halva maitse suhu — pole see prantslaste koloniaalsõtta sõit sugugi püha üritus.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused