Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti jätkamine Barkhane missioonis ei saanud Mali riigipöörajate Vene-sidemeid arvestades EKRE heakskiitu

-
09.12.2021
Eesti kaitseväelane Malis.
© Scanpix

Kolmapäeval toimus Riigikogu otsuse “Kaitseväe kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel Euroopa Liidu väljaõppemissioonil ja ÜRO rahutagamismissioonil Malis” eelnõu teine lugemine, tulemusega poolt 46 ja 16 vastu kiideti see heaks. EKRE fraktsiooni poolt rääkisid riigikaitsekomisjoni liige Leo Kunnas ja saadik Peeter Ernits.

“Igal operatsioonil alati on oma plussid ja miinused. Mis on Malis nüüd viimase aastaga toimunud? On see, et käesoleva aasta mais pani kolonel Goita toime sõjalise riigipöörde. Ehk siis Malis ei ole meil hetkel enam seaduslikku valitsust. Kõigi nende operatsioonide puhul, kus me oleme toetanud mingi riigi seaduslikke valitsusi, näiteks Iraagis ja Afganistanis, nende operatsioonide raskuskese on alati olnud üks tugev ja usaldusväärne ehk siis mitte liiga korrumpeerunud kohalik valitsus. Ja kui me kusagil ei ole suutnud neid operatsioone ehk sõdu võita, siis probleem ongi selles,” rääkis Leo Kunnas.

“Malis ongi nüüd probleem palju laiem ehk seal ei ole hetkel üldse seaduslikku valitsust. Ja meil ei ole kindlust, kas võim antakse üle tsiviilvalitsusele järgmise aasta veebruaris, nagu see on planeeritud, või siis ei anta ja milline saab olema selle valitsuse poliitika Venemaa suhtes. Siin on selged negatiivsed argumendid esile kerkinud. Selle tõttu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon pärast pikka kaalumist on teinud otsuse, et me ei saa toetada rohkem operatsioone Malis mitte ühegi nende asjaolude tõttu,” lisas ta.

Leo Kunnase sõnavõttu täiendas Peeter Ernits: “Me eelmisel lugemisel arutasime Wagneri palgasõdurite võimalikust või reaalsest viibimisest Malis. Mis seal Malis siis toimub? Mali on üsna tugevalt Venemaaga seotud. Augustiputši ajal 2020. aastal, oli suur osa nende putšistidest mustanahalised, aga nad rääkisid vene keelt. Mali juht Maiga sai isegi doktorikraadi Moskvas. Nii et see Vene mõju on seal suur. Aga seesama Kokalla Maiga, muuseas doktor, piltlikult öeldes meie  võiks Andres Suti kolleeg olla, ta on digimajandusminister olnud. Nii et ei ole sugugi mitte harimatud neegrid, kes seal Bamakos valitsevad. Aga ta on öelnud väga tabavalt Mali olukorra kohta, et USA ja Euroopa Liit on nagu elevandid, kes omavahel võitlevad. Mali on see riik, kus elevandid ka elavad, mitte ainult loomaaias. Ja tsitaat järgneb, et meie siin, see tähendab Mali, oleme nagu rohi nende võitlevate elevantide jalgade all.”

“Kui nüüd tulla selle Mali missioonide juurde, mida me täna arutame, siis me seome ennast selle ühe elevandiga, kes võitleb teise elevandiga, ja ma ei tea, kas see kõige targem tegu on. Küsimus ei ole mitte Wagneri palgasõdurite olemasolus, Mali juhid on ka öelnud, et Prantsusmaa ja Euroopa Liit on liiga palju nendega pahandanud. Kui meil oli esimene lugemine, siis järgmisel päeval kohtusid Pariisis Prantsuse välisminister ja kaitseminister Vene kolleegidega ja arutati tõenäoliselt samu asju. Mali liidrid on öelnud ka seda, et meile ei meeldi Euroopa Liidu ja Prantsusmaa sekkumine Mali küsimustesse, kui Mali juhid tahavad sõlmida mingisugused lepingud kaitse või väljaõppe jaoks, see on nende suveräänsuse küsimus,” rääkis Ernits.