Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti kohus haaras taas talle mittekuuluva seadusloome initsiatiivi

-
17.09.2018
Homoüritus Tallinnas.
© Liis Treimann/Postimees

Nagu juba uudistest teada, haaras ringkonnakohus taas enda kätte talle õigusriigis mittekuuluva seaduste loome initsiatiivi. See kinnitab veenvalt, et meie õigussüsteem on omadega täiesti läbi.

Nimelt tunnistas ringkonnakohus põhiseadusega vastuolus olevaks välismaalaste seaduse osa, mis ei näe ette õiguslikku alust tähtajalise elamisloa andmiseks Eesti kodaniku samasoolisele registreeritud kooselupartnerile Eestis elamiseks.

Ringkonnakohus leidis, et kaebajaid ja nende kooselupartnereid koheldi tähtajalise elamisloa andmisel põhjendamatult halvemini kui eri soost isikuid, kellel on võimalik abielluda, teatas kohtute pressiesindaja. Kuna samast soost ja eri soost paaride perekonnaelu on põhiseaduse alusel võrdselt kaitstud, ei näe ringkonnakohus selliseks erinevaks kohtlemiseks mõistlikku ja asjakohast põhjust.

Kooseluseaduse rakendusaktide puudumine on tekitanud olukorra, kus riigiasutused ei tunnista, et kooselu elavad samast soost isikud moodustavad perekonna ning neid koheldakse erinevalt võrreldes heteroseksuaalsete paaridega, kellel on võimalik sõlmida abielu ja saada elamisluba abikaasa juurde elama asumiseks.

Ringkonnakohtu otsused ei ole lõplikud ja neid saab edasi kaevata. Põhiseaduslikkuse vaidluses on otsustav sõna riigikohtul, kuid kas sealtki mingit tarka otsust tuleb, on üsna kahtlane. Kohtud ei tohiks selliste asjade üle otsuseid langetada, kuna asuvad sel moel ise seadusandja rolli ja riivavad tõsiselt õigusriigi põhimõtteid