Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti meedia jätkab endise USA suursaadiku James D. Melville Jr protestiva lahkumise kohta käiva libauudise levitamist

04.10.2018
James D. Melville Jr oli Eesti vasakpoolsele valitsusele sobivam kui konservatiiv Edward Masso oleks olnud.
© Tairo Lutter/Postimees

Eesti peavoolumeedia kerib taas üht libauudist, võttes aluseks kunagise USA suursaadiku James D. Melville Jr Trumpi-kriitilist arvamuslugu ajalehes Washington Post.

Libauudise teeb sõnumist taaskorrutatav müüt sellest, nagu lahkunuks Melville suursaadiku kohalt Eestis protestina Trumpi poliitika vastu. See oli paraku vaid näitemäng, varjamaks tõde, et tal on kohe-kohe nagunii minek.

Tegelikult oli suursaadik ametisse määratud eelmise presidendi, demokraat Barack Obama poolt 2015. aastal. USA diplomaatilise traditsiooni kohaselt vahetab uus president reeglina diplomaatilise korpuse välja. See ei toimu automaatselt ametisse astudes, vaid pikema aja jooksul. James D. Melville Jr, kes ka Eesti paistis silma homolembelise globalistina, ei olnud vabariiklase Trumpi toetaja juba algusest peale, ja varem või hiljem oleks ta nagunii välja vahetatud, seega otsustas ta ise orkestri saatel lahkuda.

Tuletagem meelde, et Trumpil oli valik Melville Eestist ära koristada juba ammu tehtud. “USA president Donald Trump on Ühendriikide uueks esindajaks Eestis välja valinud 32-aastase teenistuse järel erru läinud admirali Edward (Sonny) Masso, kellele tema tulevane asukohamaa pole sugugi päris võõras koht. Nimelt on alates 1992. aastast juba kümnes USA suursaadik Eestis juurte poolest eestlane,” kirjutas Õhtuleht 2017. aasta 4. septembril.

Paraku langes Masso kandidatuur peagi ära. “Ameerika Ühendriikide president Donald Trump võttis tagasi Eesti juurtega Edward «Sonny» Masso nominatsiooni Eesti suursaadiku kohale,” kirjutas Postimees tänavu 29. mail. Väidetavalt oli selle põhjuseks asjaolu, et Eesti võimuringkonnad ei soovinud vasakliberaalist Melville asemele siia konservatiivist suursaadikut ja andsid sellest USA diplomaatilistele ringkondadele märku. Selliseid soove on diplomaatias kombeks ka austada ja arvestada.

USA suursaadik James D. Melville Jr  teatas oma tagasiastumisest 30. juunil 2018. “USA suursaadik Eestis teatas, et paneb Trumpi pärast ameti maha,” kirjutas siis Postimees. Paraku teadis mees juba ammu, et ta vahetatakse nagunii välja, ja tema protest oli täielikult mingisugusegi õilsa ja põhimõttekindla taustata žest.

Seega on nii Melville Trumpi mustavad artiklid kui ka tema jutt lahkumise protestitaustast üks paras libauudis, mida Eesti peavoolumeedia jätkuvalt levitab.

Praegu on USA Tallinna saatkonna asejuhiks Elizabeth Horst ja ajutiseks asjuriks Clifford G. Bond.