Eesti ministrid kipuvad ennast Leedu osas kordama – hübriidsõda on algusest peale silmaga nähtav

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Leedu-Valgevene piiril. Pilt on illustratiivne.

Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil kõlas kaitseminister Kalle Laaneti suust taas väide, et Leedu vastu peetavat hübriidsõda – vaevalt, et Eestimaal on inimest, kes sellest aru ei saaks. Ministritel tuleks teha rohkem tegusid Eesti ettevalmistamiseks rände tõrjumisel, mitte ilusaid sõna ritta seada.

Laanet ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et Leedus toimuv ei ole migratsioonikriis, vaid hübriidsõda ning Valgevene režiimi eesmärk ei ole piiri ummistamine, vaid Leedu riigis ebastabiilsuse tekitamine.

Ka peaminister Kaja Kallas nimetas toimuvat Leedu ühiskonna destabiliseerimiseks. “Peame jälgima, mis toimub Leedus, see sama võib toimuda ka siin,” ütles Kallas.

Seni pole Reformierakond migrantide saabumist destabiliseerimisena vaadanud ja nii jääb mulje, et sellised ütlused pole siirad. Kui poleks teada, et Minsk teeb kõike tahtlikult, tervitaks valitsus tõenäoliselt rännet ja pakuks abi nende laialipaigutamisel.

Laaneti sõnul on juba tekkinud rahutused nii põgenike majutuspaikades kui ka kogukondades. Ta lisas, et migrantide seas on inimesi, kes käituvad selliselt, nagu oleksid nad tegelemas informatsiooni kogumisega Valgevene režiimi heaks.

Laaneti sõnul arutasid olukorda kolme Balti riigi kaitseministrid ning on tulnud ettepanek korraldada samal teemal kohtumine valitsusjuhtide tasandil. Tema sõnul tuleks olukorra leevendamiseks paluda viivitamatult rahvusvahelist abi nii Euroopa liitlastelt kui ka Ameerika Ühendriikidelt. Ka on tulnud ettepaneku alustada tegevusi rahvusvaheliste sanktsioonide kehtestamiseks ebaseadusliku rände soodustajate suhtes.

Ministrid aina arutavad, aga migrandid tulevad, nagu uudisedki kinnitavad: Leedus peeti viimase ööpäevaga kinni veel 118 ebaseaduslikku sisserändajat, kes sisenesid riiki üle Valgevene piiri, teatas neljapäeval piirivalveamet.

Euroopa liitlased on Leedule saatnud abi ainult migrantide vastuvõtmiseks, saates telke ja tekke, ning ega Frontex samuti rändlejaid tõrju, vaid aitab tabatuid laagritesse vedada.

Ameerika Ühendriigid on siinkohal ülimalt kehv liitlane – Bideni-USA kuulutas vaba tee Kesk-Ameerika migrantidele ning USA tolli- ja piirikaitse amet on tabanud sel majandusaastal lõunapiiril 1,1 miljonit migranti – suurim arv 20 aasta jooksul, kirjutab Epoch Times.

Ka rahvusvahelised sanktsioonid ebaseadusliku rände soodustajatele näivad ulme valdkonda kalduvat – Valgevenel on neid juba kuhjaga kaelas.

Kui Leedu tahab rände pidama saada, siis sobib sinna Leedu seimi julgeoleku- ja riigikaitsekomisjoni esimehe Laurynas Kasčiūnase soovitus, et rändekriisi ohjeldamiseks kehtestataks riigis eriolukord. Kasčiūnase sõnul võtaks sel juhul piiri valvamise üle sõjavägi ja Leedu alale ei oleks võimalik pääseda.

Saadiku sõnul seisneks oluline erinevus selles, et piiri ületamine oleks täielikult kontrolli all, igasugune rikkumine tõkestataks ja Leedu alale sisenemine oleks keelatud.

“Olemuselt tähendaks see, et  kõikide õiguste ja vabaduste säilitamisel, puudutamata meie demokraatlikku protsessi, võtaks teatud piirialal kontrolli üle sõjavägi, piir suletaks ja rikkumised oleks võimatud,” sõnas Kasčiūnas.

Komisjoni esimehe sõnul puuduks Leedul kohustus migrante riiki lasta ja sõjaväe paigutus võtaks neilt soovi üle piiri tulla. (BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused