Eesti riik tahab oma kaitsjad üldse tänavapildist kaotada – tulemas on vastav eelnõu

Eesti,
- Updated
©AFP/Scanpix
Eesti Kaitseväge näeb edaspidi ainult paraadidel. Pilt on illustratiivne.

Eesti ühiskonnas lööb laineid uudis sellest, et väeossa naasvatel kaitseväelastel keelati mundri kandmine, et mitte ärritada 9. maid tähistavaid venelasi. Veel varem aga lipsas uudistest läbi, et kaitseministeerium tahab keelata kaitseväe mundrite kasutamise tsiviilelus – seega tahetakse kaitseväelased üldse tänavapildist kaotada.

“Kaitseministeeriumis koostatud seaduseelnõu vastuvõtmisel keelatakse kaitseväelase mundri ja eraldusmärkide kasutamine tsiviilkäibes. Sama eelnõuga saadetakse laiali kutsealuste tervist hindavad arstlikud komisjonid, seadustatakse asendusteenistuse läbinute kutsumine reservõppustele ning täpsustatakse mitmeid kaitseväelastega seotud rahalisi küsimusi,” kirjutas ERR 27. aprillil.

“Kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmisega antakse politsei- ja piirivalveameti (PPA) kõrval ka sõjaväepolitseile (SP) õigus vormiriietuse kandmise seaduslikkust kontrollida. Seadusemuudatuse jõustumisel hakkab SP vormiriietuse kandmist tsiviilisikute poolt kontrollima vastavalt vajadusele igapäevase teenistuse käigus ilma, et neile selleks lisaressurssi antakse.”

Selle eelnõu selgituses on öeldud, et “On oluline, et kaitseväelase vormiriietust või sellega sarnast riietust kandvat suvalist isikut ei aetaks segamini teenistusülesandeid täitva kaitseväelasega. Seda eriti mis tahes kriisi või rahutuse ajal, kus sellise riietuse ebaseaduslik kandmine võib tahtmatult või tahtlikult luua vale pildi kaitseväe, Kaitseliidu või riigi tegutsemisest. Seetõttu ei tohi muud isikud kaitseväelase riietust kanda ja see ei tohiks olla tavapärane vaatepilt tänaval ega avalikus ruumis üldisemalt.

Seega siis seadust veel pole, aga Kaitsevägi juba tegutseb eelnõu raames – “kriisi või rahutuse ajal, kus sellise riietuse ebaseaduslik kandmine võib tahtmatult või tahtlikult luua vale pildi kaitseväe, Kaitseliidu või riigi tegutsemisest”. Kuigi eelnõu näeb ette takistada neid, kellele pole üldse vormikandmise õigust, rakendas Kaitsevägi seda tegevteenistuses olevate meeste kohta, tehes neist vormi “ebaseaduslikud kandjad”.

Kaitsevägi otsustas juba praegu kaitseväelastel mundritega avalikku ruumi ilmumise keelata, et “rahutuste” piirkonnas “mitte luua valet pilti kaitseväe tegevusest”. Rahutu piirkond oli Kaitseväe kalmistu, rahutud olid 9. maid tähistavad venelased ja “ebaseaduslikud kandjad” olid ajateenijad.

Kaja Kallase valitsus on seega otsustanud Eesti tänavapildist kõrvaldada suveräänse riigi sõjaväelased, et mitte ärritada meile vaenulikke jõude. Samas räägitakse vähemalt Kaitseliidus meestele sellest, et rahvas peaks rohkem nägema oma kaitsjaid avalikus ruumis liikumas, mis annaks eestlastele turvatunde selles osas, et riik on kaitstud.

Eesti riik pole samas pärast Reformi- ja Keskeraerakonna kärpeid enam endiselt kaitstud – nüüd tahetakse näiline kaitstus ka visuaalselt kõrvaldada. Varsti hakkavad Kaitsevägi ja Kaitseliit ilmselt ka õppustele öö varjus hiilima.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused