Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti tähistab 100 aasta möödumist põlevkivi kaevandamise algusest

11.02.2016
põlevkivi

Mitmed põlevkivialase oskusteabe esindajad ja arendajad tähistavad tänavu 100 aasta möödumist Eestis põlevkivi kaevandamise algusest, teiste hulgas löövad üritustel kaasa Põlevkivi Kompetentsikeskus, Eesti Energia, Viru Keemia Grupp ja Kiviõli Keemiatööstus.

Põlevkivi Kompetentsikeskuse juhataja Kalle Pirki sõnul leidsid sada aastat tagasi aset sündmused, mis viisid kohaliku põlevkivitööstuse sünnini. “Sajandi jooksul oleme omandanud põlevkivi väärindamise osas maailmas ainulaadsed teadmised ja kogemused, milles on oma roll kõigil Eestis tegutsevatel põlevkivi töötlevatel ettevõtetel, aga ka teadus- ja haridusasutustel. Juubeliaastal keskendumegi sellele, kuhu on põlevkivitööstus tervikuna tänaseks välja jõudnud ja kuidas ta kohaneb muutunud turuoludega,” ütles Pirk.

Tema sõnul on Eesti põlevkivitööstus läbinud suure arengu, mille käigus on õpitud Eesti olulisimast maavarast kätte saama suuremat väärtust kui kunagi varem. „Tööstus on praegu kõigi aegade efektiivseim ja keskkonnahoidlikum ning valmis astuma piltlikult öeldes uude sajandisse. Head meelt tunneme ka selle üle, et põlevkivivaldkonna areng on toimunud tööstuse ja ülikoolide tihedas koostöös,“ märkis Pirk.

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter sõnas, et ehkki juubeliaasta algus on põlevkivitööstust tervitanud rekordiliselt madalate nafta maailmaturuhindadega, kõnelevad aasta alguses sündinud Eesti elektritootmise ja -tarbimise rekordid sellest, et põlevkivitööstusel on Eesti energeetikas endiselt täita oluline roll. “Oma pika ajaloo jooksul on põlevkivitööstus tõestanud, et ta on kohanemisvõimeline ja nii ka nüüd. Uusimad tehnoloogiad võimaldavad meil saada õli, gaasi ja elektri koostootmisel põlevkivist kätte juba üle 80 protsenti selles sisalduvast energiast. Lisaks toodavad põlevkivielektrijaamad elektrit ja sooja biomassist, mis tähendab, et tänapäevane põlevkivitööstus panustab taastuvenergia eesmärkide saavutamisse,” tõi ta näited tööstuse efektiivsusest ja kohanemisvõimest.

Viru Keemia Grupi juhatuse esimehe Ahti Asmanni sõnul on sajandi pikkuse ajalooga põlevkivitööstus näinud palju: sõja- ja rahuaega, tormilisi arenguetappe ning ka suuremaid naftaturu kriise, millega sisenesime ka juubeliaastasse. “Keerulised ajad nõuavad ettevõtetelt turuolukorraga kohandumist, pakkudes rohkeid väljakutseid, kuid ka uusi võimalusi. Tänu viimasel kümnendil toimunud tehnoloogilisele arengule on Eesti põlevkivitööstus maailmaliider põlevkivi potentsiaali avamisel. Eduteguriks on siin kahtlemata inimesed – põlevkivitööstuse parimad spetsialistid ja eelmiste põlvkondade insenerid,” rääkis Asmann.

Kiviõli Keemiatööstuse nõukogu esimehe Marti Hääle sõnul ei ole nii väärikas juubel mitte ainult põlevkiviga seotud inimeste pidupäev, vaid tähistab kogu Eesti mäetööstuse väärikat ajalugu ja kogemusi. “Juubeliaasta on ka hea võimalus vaadata pikemalt tulevikku ning veenduda, et Ida-Virumaa tulevik – seoses maavarade väärindamisega keemiatööstuses – on perspektiivne. Oluline on selles osas ka riigi poolt pikaajalise, tööstust toetava strateegilise sõnumi edastamine nii Ida-Virumaa inimestele kui ka avalikkusele ja noortele, kellel veel eriala valik ees,” märkis Hääl.

Juubeliaasta suursündmuseks on Eesti Energia eestvedamisel 20.-23. septembril toimuv rahvusvaheline sümpoosion „Põlevkivi 100“. 100 aasta möödumisel põlevkivi kaevandamisest peavad osapooled oluliseks ka Kaevurite päeva traditsiooni jätkamist, mis toimub selgi aastal augusti lõpus.

Ühiselt korraldatakse tänavu ekskursioone kaevandustesse, tootmisettevõtetesse ja Põlevkivi Kompetentsikeskusesse. TTÜ Virumaa Kolledži Põlevkivi Kompetentsikeskuse novembris korraldatav traditsiooniline konverents on seekord pühendatud juubeliaastale ning sektori põletavatele teemadele.

Kiviõli Keemiatööstus korraldab maikuus taaskord Kiviõli linna- ja keemikute päeva ning koos Kiviõli linnaga tähistatakse suursündmusega nii põlevkivitööstuse juubeliaastat kui ka Kiviõli linna 70. sünnipäeva.