Ei kunsti ega kuuske: ühe mehe egotripp maksab roppu raha, aga jõulutunnet ei anna

Eesti, Varia,
Installatsioon Viimsis, mis maksis roppu raha, kuid ei anna edasi jõulutunnet.

Tühjadest kanistritest moodustatud Viimis jõulukuusetaoline monstrum läks maksma 12 697 eurot: installatsiooni autorile Teet Suurele maksti idee ja eskiislahenduse eest 2500 eurot, materjalikulu oli 3897 eurot, püstitamine ja demonteerimine 6000 eurot ning prognoositav elektrikulu on 300 eurot. Võrdluseks, et eelmisel aastal läks näiteks Rakvere jõulupuu maksma 800 eurot, Pärnus umbes 4000 ja Tartus 2000 eurot.

Lisaks kulus tänavu Viimsis 1. detsembril toimunud installatsiooni avamisürituse korraldamiseks kokku 6891 eurot.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tänavu sügisel võttis Viimsi võimuliit nii volikogus kui vallavalitsuses vastu otsuse, millega vallavanemale anti õigus teha kuni 13 000 euro eest kuus nö vallale vajalikke oste ilma hankemenetluseta. Otsus seadustas tagantjärgi ka vallavanema eelnevalt tehtud tehingud.

Teet Suur on varem Rakvere linnakunstnikuna teinud mitu aastat Rakvere keskväljakule klassikalise pühadekuuse asemel rohkelt vastakaid arvamusi tekitanud jõuluinstallatsioone. Siis on see olnud üks osa tema tööülesannetest.

Osa inimesi on sellise tegevuse hukka mõistnud, sest on tahtnud kummaliste nikerdiste (vanad aknad, võim lausa pilpad) asemel näha kaharat klassikalist jõulupuud peaväljakul, et eeskätt lastele rõõmu tuua. Just täpselt selline kuusk tänavu ka keskväljakul särab.

Osa inimesi aga on Suure tegevusele takka kiitnud ning kuusepooldajaid konservatiivseteks tagurlasteks pidanud.

Igatahes on nüüdseks juba teisi jõule Teet Suur linnakunstniku ametist prii ega saa virulaste jõulutuju rikkuda. Ka pärast viimatisi kohalikke valimisi võttis Rakvere uus linnavõim koalitsioonileppesse kirjutada punkti, mis puudutas traditsioonilise jõulukuuse tagasitoomist tarvalinna.

Tööta jäänud Teet Suur ei lasknud aga käsi rüppe ning otsis teisi kohti, kus ennast jõulude ajal välja elada. Läinud talvel tegi ta oma nikerduse vanadest toolidest Tõrvasse, tänavu sai ta jala ukse vahele Viimsi vallas, mille juht Laine Randjärv, tõsi küll, tänaseks ametist prii.

Kogu see kuuseinstallatsioonide vastu püütav tähelepanu tugineb totakale dekonstrueerimistrikile – nimetame oma kastihunniku jõulupuuks.  Kriitikud on öelnud, et tegu võib olla installatsiooniga, mis sobiks küll kuhugi kunstinäituse ette, aga kindlasti mitte jõulukuuse pähe keskplatsile.

On nimetatud, et pigem on see mehe egotripp, et endale kuulsust ja seeläbi ka oma kunstikatsetustele raha saada.

„Rahvas vaatas aastaid Rakveres juhmi näoga neid konstruktsioone, mida heast peast kuuseks ristiti, kuni ka linnavõimud said aru, et neid on haneks tõmmatud. Lapsed hakkasid kuusepiltide asemel juba kastihunnikuid joonistama,“ kirjeldas üks kriitik, lisades, et nagu homopropagandistidel kombeks (Teet Suure puhul on tegu ühe LGBT filmifestivali korraldajaga, kes on end ka avalikult homoks tunnistanud), käivad nad sel moel just alaealiste ajude kallal, kellele jõulud on kauaoodatuks ajaks aastas.

Kogu see asi seisneb lastelt kuuse ja jõulurõõmu varastamises. Oma püstitusi võivad nad kasvõi metsa teha, aga sellest ei muutu need moodustised grammi võrragi kuuseks.

Kommentaarid

One commentOn Ei kunsti ega kuuske: ühe mehe egotripp maksab roppu raha, aga jõulutunnet ei anna

  • Avatar
    uskmatu-toomas

    Randjärvel ja Randperel koos kallasega oleks selle all olnud lõbus Kaera Jaani vihtuda ! Aga näe vaimust vaesd ja silmist pimedad ei oska kunsti hinnata.Meelde tuletades Elisabet Jõhvit “Milleks sigade ette kalliskive visata”

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused