Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE edu pani meedia pea pööritama

-
01.10.2021
Martin Helme EKRE kongressil

Kui tänavu juulis tõusis EKRE korraks reitingutes esmakordselt Reformierakonna ette kõige populaarsemaks erakonnaks, vaikis päikeselist suve nautinud peavoolumeedia selle maha. Saamatute, kuid samal ajal ülbete ravate vanker oli aga vankumatult allamäge veerema hakanud ning nüüd enam polnud pääsu. Kogu ajakirjandus sattus paanikasse: EKRE on esimene!

Kui kogu see eelmise nädala tulemuse kaja kokku võtta, siis piisab vaid ajalehepealkirjadest. Sisu polegi vaja. Õieti annavad sellele sisu EKRE poliitikute sõnad ja teod. Aga võtkem kimp kajastusi siinkohal ette, on ju kirjutatud viimastel päevadel sel teemal tuhandeid tähemärke nn eksprtidelt, politoloogidelt, konkurentidelt ja ajakirjanikelt:

„Martin Helme EKRE edust: meie jutt jõuab kohale“ (EPL)

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhi Martin Helme sõnul on Reformierakond jooksva aastaga hävitanud oma maine erakonnana, kes suudab alati professionaalselt valitseda.

Miks on EKRE erakonna esimehe Martin Helme enda arvates saanud just nende erakond populaarseimaks parteiks? „Hästi lihtsalt öeldes arvan, et ju meie sõnumid ja seisukohad, mida me minu hinnangul suudame hästi viia avalikkuseni, on kõnetanud. Need mõjuvad. Jutt, mida räägime, jõuab kohale. Teisisõnu olemegi me see erakond, kes seisab Eesti inimeste eest,” arutles Helme.

Helme meenutas, et ajal, kui EKRE oli valitsuses, oli erakond tohutu avalikkuse ja ajakirjanduse kriitika all. „Kogu aeg oli tuli peal. Nüüd on tekkinud mingisugune distants selles osas, milline eelmine valitsus oli ja mida ta tegi, ning samas on tekkinud võrdlusmoment ka tänase valitsusega.”

“EKRE õnne valem” (Õhtuleht)

„Lihtne on olla poolt, kui räägitakse sinuga arusaadavas ja lihtsas keeles. Lihtsuse võlu on viinud EKRE tänaseks Eesti populaarsemaks parteiks. „Meie armastame Eestit!“ sinimust valge südamega poeb südamesse nii, et eelkooliealised küsivad pärast EKRE esimehe Martin Helme sütitavat teleklippi, kas me hääletame EKRE poolt. Ja, kes ei armasta Eestit? Teistest ei saa kunagi ilmselt populaarset hüüdlauset. „Paremini hoitud Eesti“ – kõlab umbisikuliselt. „Õige käik“ – kuhu? „Teeme ruumi uutele mõtetele ja inimestele“ – kõlab nagu vanadest tuleks lahti saada. „Meie toome muutuse – positiivne alternatiiv“ – kuuldud, nähtud. „#võtametulevikutagasi“ – teemaviited on loomulikult popid aga kas see on parim? Boonuspunktid neile, kes suudavad ülejäänutes hüüdlause ja erakonna kokku viia.

„Lõppenud lugu ja märterluse oreool: miks EKRE möödus Reformierakonnast?“ (Postimees)

Reformierakond langes esimest korda pärast 2019. aasta algust erakondade toetustabelis teiseks. Esimeseks ei kerkinud mitte aga nende igipõline rivaal Keskerakond, vaid EKRE. Teiste opositsioonierakondade sõnul peavad oravad peeglisse vaatama.

«Sotsioloogid on seda juba pikka aega rääkinud: lugu, mis on mitukümmend aastat Eesti lugu olnud ning mida Reformierakond on jutustanud ja jutustab ka täna – igaüks on oma õnne sepp, igaüks vaatab, kuidas ise hakkama saab ja igaühel on võimalik rikkaks saada – see lugu ei tööta enam,» tõdes sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets. EKRE on suutnud end kõige paremini välja mängida vastaspooleks Reformierakonnale, rõhutas Läänemets. „Mure on selles, et Reformierakond isegi ei mõista, kuidas ta ise nende toetust kasvatab.“

Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi jaoks EKRE liidriks kerkimine suur üllatus ei ole ning see on laiem hinnang praegusele koalitsioonile. Seeder leidis, et reitingute põhjal on rahvuskonservatiivsel maailmavaatel päris suurt toetus. „Küllap see on ka ikkagi maailmavaateline põhjus,“ usub Seeder.

Eriti silmatorkavaks ja agressiivseks on teiste erakondade vastandumine EKRE-le muutunud valimiste eel – see töötab ainult EKRE kasuks, kuna tähendab, et EKRE on kõikide teemadega pildis, kujundab agendat, on saanud kõikide rahulolematute erakonnaks ja erakond tervikuna on saanud endale märterluse oreooli.

„Tarmo Jüristo: Kallase valitsus magas olulise hetke maha ja EKRE kasutas selle ära“ (Delfi)

„Tegelikku põhjust, miks EKRE viimase paari nädalaga Reformierakonnaga võrreldes kaheprotsendilsie vahe sisse on võtnud, tuleks otsida elektrihinnatõusust ja aktsiiside ümber käivast. See on koht, kuhu mina esmalt pilgu pööraks ja küsiks, kuidas valitsus kommunikatsiooniga hakkama on saanud. Valitsuse kommunikatsioonialane suutmatus puudutab kogu rohepöörde tulevikku. Seal ollakse lootusetult vankrist maha jäädud,“ seletab MTÜ Liberaalne Kodanik eestvedaja Tarmo Jüristo.

„Kas meediapeks viis EKRE esimeseks?  (EPL)

„Märgiline päev Eesti poliitikas: Eesti Konservatiivne Rahvaerakond läks esmakordselt arvamusküsitlustes see ei pruugi olla veel üldsegi tema lagi,“ ohib vasakliberaalne žurnalist Krister Paris. „Hetkel on ühiskondliku protesti kandjaks just EKRE,” selgitab Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora tema „Erisaates“. “Oled loll, kui EKRE-t kajastad. Ja loll, kui seda ei tee.“

„Reformierakonna vead on olnud EKRE-le kingituseks“ (ERR)

Politoloog Tõnis Saart ütles ETV saates “Ringvaade”, et EKRE populaarsust on aidanud kasvatada Reformierakonna vead ja negatiivsed sõnumid. Saarts sõnas, et tema jaoks EKRE edu ja Reformierakonna langus üllatus ei ole. “Seda trendi, et Reformierakond langeb ja EKRE võidab populaarsust juurde, oli näha juba kevadest saati.“

„Politoloogid: Reformierakonna reitingut räsivad valitsusvastutus ja ebakindlus“ (ERR)

Politoloogide hinnangul on Reformierakonna toetuse kukkumine allapoole Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonna reitingut osaliselt tingitud peaministripartei rollist, kuid rohkem tuuakse esile oravapartei sõnumite ebaselgust ja sisevastuolusid.

“Siin on kolm asja: esiteks laiemalt suutmatus selgeid otsuseid vastu võtta. Teiseks suutmatus viirusega hakkama saada. Ja kolmandaks üha tugevnevad erimeelsused erakonna enda sees. Nendest kuuleb enam-vähem iga päev,” rääkis Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste professor Anu Toots.

“Ma arvan, et see on loogiline, vaadates et nad on peaministrierakond,” ütles endine poliitik ja praegune ettevõtja Ott Lumi. Tema hinnangul ei ole Reformierakond valitsuses oldud aja jooksul suutnud ühiskonnale hästi selgitada, mis on nende võtmepoliitika ja eesmärgid, mida nad üritavad valitsuses olles saavutada.

“EKRE on oma teemadega väga pildis ja see, et nad on praegu esimesed, selles ei ole suurt uudist,” rääkis Ott Lumi ta ning lisas, et ta ei oleks väga üllatunud, kui see reiting võiks kerkida 30 protsendi peale.

Lõpuks küsib Õhtuleht ahastuses: „Kas populaarsust koguv EKRE pääseb valitsusse?

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS küsitluse põhjal toetas Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda sel nädalal 24,6%, Reformierakonda 24,2% ja Keskerakonda 19,7% valimisõiguslikest kodanikest.