KOV 2017: Argo Luude tahab viia Tallinna heakorra uuele tasemele

Eesti,
- Updated
tänavapuhastus

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Põhja-Tallinna esinumber ARGO LUUDE tahab viia Tallinna heakorra Lääne-Euroopa linnade tasemele. Puhtamad tänavad, puhtam õhk, parem prügivedu ning väiksem müra- ja valgusreostus – nii muutub inimeste tervis paremaks.
Tallinnas lähevad autod, jalatsid, rõivad ja aknad kiiresti tolmuseks. Paljudes suurlinnades tekib aga tolmu hoopis vähem ning autod, jalatsid, rõivad ja aknad püsivad puhtad. Miks see nii on? Kas Eestis on mingi eriline kliima?

Argo Luude teab, et asi ei ole kliimas. „Asi on selles, kuidas linna puhastamine on korraldatud ja kas linnajuhid peavad vastavat teemat oluliseks. Moodsad tehnoloogiad võimaldavad koristada tänavaid kiiresti ja tõhusalt ning vältida tolmu ja muu saaste teket. Tolmu põhihäda ei olegi ju tegelikult see, et autod, aknad ja riided saavad kiiresti mustaks. Põhihäda on iga päev sisse hingatava õhu kvaliteet,“ ütleb Luude.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Linnatolm sisaldab palju heitgaasitahma, rehvitolmu ja keemilisi ühendeid, mis kõik on sisse hingates kahjulikud ja põhjustavad inimestele tervisehädasid. Linnapuhastuse arvelt näiliselt säästetud raha kulub hiljem mitmekordselt inimeste ravimisele.

Luude kinnitab, et tema tahab valituks osutumise korral viia linna puhastamise uuele tasemele, nii et ka Tallinnas saaks õhk palju puhtamaks. „Tolm on lumeta aja probleem. Linnapuhastust tuleb aga parandada ka talvel. Kitsad tänavad muutuvad suure lumesajuga mitteläbitavaks, sest lumevaalud võtavad suurema osa tänavast enda alla. Kui talihooldus ümber korraldada, on liiklus ka talvel sujuv ja inimestel võimalik oma autosid parkida.“

Hoolsale elanikule tasuta prügivedu!

Linnakeskkonnas on jäätmekorraldus väga oluline. „Ma ei ütle, et Tallinna jäätmekorraldus on praegu läbinisti halb, kuid see võiks olla oluliselt parem. Tänapäeva jäätmemajanduses võetakse suur osa jäätmeid uuesti ringlusse mitmesuguste materjalidena, sest see on majanduslikult kasulik. Sorditud, liikide kaupa kogutud jäätmete üleandmine peaks olema inimesele soodsam, kui jäätmete sortimata jätmine,“ räägib Argo Luude.

„Selles asjas on jäme ots küll keskvalitsuse käes, kuid üsna palju saab ära teha ka omavalitsuse tasemel. Selle asemel, et pakkuda ühtlaselt odavat või tasuta prügivedu, tuleb Luude sõnul luua olukord, kus inimene peab segaprügi veo eest maksma. Aga kui ta on hoolas ja sordib ilusti oma jäätmeid, saab ta need ära anda märkimisväärselt soodsamalt või täiesti tasuta. Selline korraldus on oluliselt keskkonnasõbralikum ja aitab säästa meie koduplaneedi mittetaastuvaid ressursse.“

Jäätmete äraandmine mugavamaks!

Omavalitsus saab teha üsna palju, et inimestel oleks mugavam jäätmetest vabaneda. Kui vahetate kodus välja mööbli või remondite kodu, tekivad paratamatult suuremahulised jäätmed. Kuhu need panna? Need tuleks viia jäätmejaama, kus peaks olema võimalik eri liiki jäätmeid mugavalt ära anda. Põhja-Tallinnas pandi aga jäätmejaam kinni.
Seetõttu valib nii mõnigi inimene lihtsama tee ja veab prügi loodusesse, põõsa alla. „Tahan kindlasti seista selle eest, et Põhja-Tallinnas avataks uuesti jäätmejaam ja et inimestel oleks mugav seda kasutada,“ lubab Luude.

Kui tahate jäätmeid sortima hakata, tekib sageli küsimus, kuhu sorditud prügi panna. Konteinerite asukohtade infot ei olegi nii lihtne leida ja tihti ei saa üldse aru, mis liiki jäätmed millistesse konteineritesse lähevad. „Sorditud jäätmete kogumiskohti peab olema piisavalt ja need peavad olema varustatud vajaliku infoga. Konteinereid tuleb tühjendada nii sageli, et nad ei ajaks üle ääre. Valituks osutudes saan kasutada oma kogemusi ja oskusi, et pakkuda linnaelanikele mõistlikke lahendusi,“ räägib Luude.

Müra- ja valgusreostust tuleb vähendada!

Argo Luude peab vajalikuks vähendada ka müra- ja valgusreostust. „Kui mõni linnaelanik kaebab müra või ööpimeduses sähvivate reklaamide üle, saab ta tihti vastuseks: sa elad ju linnas ja linnakeskkond ongi selline ja kui sa ei talu müra, siis mine ela metsas. Linnaelanik tõmbab selle peale pea õlgade vahele ja sammub nukralt minema. Aga see ei pea nii olema! Ka linnas on võimalik vähendada häirivat müra, olgu see siis transpordi- või ehitusmüra, või sähvivad valgusreklaamid,“ kinnitab Luude. Sageli põhjustavad müra naabrid, kes ei allu ühiselu reeglitele ja muudavad terve trepikoja elanike elu põrguks. Selliseid naabreid on keeruline korrale kutsuda ja inimestel jääb kosutav ööuni magamata.

„Jõuame jälle selleni, et inimeste tervis halveneb ja meditsiinikulud suurenevad. Omavalitsus saab ulatada abikäe, aidata õigusnõustamise ja vastavate eeskirjade kohaldamisega ning toetada ühistuid võitluses häirijatega. Tahan kaardistada müra- ja valgusreostuse olukorra Põhja-Tallinnas, arutada seda teemat elanike ja ettevõtetega ning teha olukorra parandamiseks vajalikud muudatused. Iga tallinlane on väärt rahulikku ööund,“ on Luude veendunud.

Argo Luude (46)

• Lõpetanud Tartu Ülikooli füüsikuna
• Magistrikraad ärijuhtimises
• AS Eesti Keskkonnateenused juhatuse esimees
• Kolme lapse isa
• EKRE esinumber Põhja-Tallinnas


Tänavapuhastusauto foto: Sander Ilvest, Postimees 

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused