EKRE päris peaministrilt aru maakoolide gümnaasiumiosa sulgemise kohta

Eesti,
©UU
Helle-Moonika Helme

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas peaminister Kaja Kallasele arupärimise seoses maapiirkondades asuvate munitsipaalomandis olevate koolide gümnaasiumiosa sulgemise ettepanekuga. Samasisuline arupärimine esitati ka haridus- ja teadusminister Liina Kersnale.

Arupärimise sisu tutvustas Riigikogus Helle-Moonika Helme: „Haridus- ja teadusministeeriumi poolt on kohalikele omavalitsustele tehtud koolivõrgu korrastamise ettepanek, mis sisult tähendab preemia pakkumist nende munitsipaalomandis olevate koolide gümnaasiumiosade sulgemise eest, kus on alla saja õpilase. Ja neile omavalitsustele, kes seda võimalust kasutavad, makstakse toetust 1152 eurot õpilase kohta. Eesti regionaalpoliitika kogemus tõestab, et seal, kus kaob kool või selle osa, hakkab vähenema ka kohalik elanikkond, mis omakorda toob kaasa kohapeal probleemid tööjõuga, kohalike ettevõtete probleemid, infrastruktuuri korrashoiuks minevate vahendite efektiivsuse vähenemise ning kallinemise ja pikemas perspektiivis tõuseb küsimus maal elamise mõttekusest üldse.

Seega pole võimalikult kõiki tasemeid hõlmava kooli olemasolu maapiirkonnas kaugeltki ainult õppetegevuse küsimus. See on laiemalt võttes elukvaliteet, mida riik suudab ja tahab oma kodanikele pakkuda. Ja see ei peaks olema mitte ainult haridus- ja teadusministeeriumi haldusalateema ja otsustuspädevus. Seda põhjusel, et need otsused, mis tehakse, muutuvad varem või hiljem probleemideks nii riigihalduse ministri, siseministeeriumi kui ka kaitseministeeriumi haldusalas. Riigi julgeolek, millest me praegu igapäevaselt räägime, sõltub kriitilistel hetkedel otseselt neist inimestest, struktuuridest ja võrgustikest, mis asuvad suurtest keskustest eemal. Toimiv ja tihe ning kõiki võimalusi pakkuv koolivõrk on selle julgeoleku üks ja väga oluline osa.“

Kallas rõhutas arupärimisele vastates, et haridus- ja teadusministeeriumi pakutav ühekordne toetus kohalikele omavalitsustele koolivõrgu korrastamiseks on võimalus, mitte kohustus, ja jätkuvalt kehtib see põhimõte, et koolivõrgu otsuseid teeb kohalik omavalitsus ise.

Ta väitis, et kõnesoleval ettepanekul ei ole seost valitsuse kärpeplaanide ega tasakaalus riigieelarve kontseptsiooniga.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused