Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE saadikud küsisid sotsiaalkaitseministrilt, miks surutakse rahvatervishoiu seadusesse mõiste “sooline ebakõla”

-
08.12.2021
Tuli välja, et Signe Riisalo küll teadis seadusest, aga algatus olevat Tanel Kiige oma.
© UU

Riigikogu infotunnis esitas EKRE saadik Kert Kingo sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole küsimuse rahvatervishoiuseadusesse kirjutatava “soolise ebakõla” kohta, mis tähendab soomuutmise käsitlemist rahva tervise kontekstis. Allpool saab tutvuda saadikute ja ministrite vestlusega, mis peaks andma probleemist ülevaate.

“Riigikogu sotsiaalkomisjonis on menetluses rahvatervishoiu seadus. Eelnõu kohaselt on selle seaduse eesmärk tagada inimeste tervise kaitse, luua tingimused elanike eeldatava ja tervena elatud eluea tõusuks, ennetada ja vähendada ebasoovitavaid tervisemõjusid ja -võrdsust elanike terviseseisundis ning saavutada seeläbi positiivseid muutusi rahvastiku tervises. Selle eelnõu § 59 punkt 3 näeb ette tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 56, mis sätestab ministri ülesanded ja loetelu ministri poolt kehtestatavatest õigusaktidest, lõike 1 täiendamist punktiga 12 järgmises sõnastuses: soolise ebakõla käsitlemise tingimused ja korra, mille kohaselt lähtub arstlik ekspertiisikomisjon oma otsuse tegemisel soolise ebakõla püsivusest ning psühhiaatri hinnangust, mis välistab soolise ebakõla tingituse psüühikahäirest. Seletage mulle nüüd siis ära, kuidas konkreetselt on niinimetatud sooline ebakõla seotud rahvatervishoiuga, tervisega selle eelnõu mõttes, kuidas see aitab kaasa tervise kaitsele, eeldatava ja tervena elatud eluea tõusule, ebasoovitavate tervisemõjude ennetamisele ja vähendamisele,” küsis Kert Kingo.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo suunas küsimuse terviseministrile. “Pean alustama sellest, et rahvatervishoiu seadus on minister Tanel Kiige eelnõu ja ka seda valdkonda reguleerib tema. Tegemist on puhtalt meditsiinilise, kaasatud sinna ka psühhiaatreid, otsustusega, mida soo korrigeerimise osas tehakse. Aga kui me tuleme sellele küsimusele selles mõttes lähemale, et kuidas ta mõjutab rahvatervishoidu, siis rahvatervishoid on iga üksiku inimese tervis ja heaolu. Ja iga üksik inimene saab tunda ennast hästi oma kehas, kui ta oma kehas saab olla see, kes ta on mentaalselt. Ja seetõttu on ta seotud tõepoolest, soo korrektsiooni regulatsioon rahvatervishoiu seaduses.”

Kert Kingo täpsustas: “Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse kohaselt, mida selle rahvatervishoiu seaduse eelnõuga täiendatakse soolise ebakõla tingimuste ja korra punkti lisamisega, on tervishoiuteenus tervishoiutöötaja tegevus haiguse, vigastuse või mürgistuse ennetamiseks, diagnoosimiseks ja ravimiseks eesmärgiga leevendada inimese vaevusi, hoida ära oma terviseseisundi halvenemist või haiguse ägenemist ning taastada tervist. Mulle jääb selgusetuks soolise ebakõla seos rahvatervishoiu seadusega ja ka tervishoiuteenuste korraldamise seadusega. Ma ei saa aru selle teema paigutamise loogikast nendesse seadustesse. Tundub, et üllitatud on järjekordne seaduseelnõukäkk, mis on üles ehitatud ilma igasuguse loogikata ja head õigusloome tava järgimata. Tegutsetud on lihtsalt ministrile sümpaatse teema surumisega kuskile seadusesse. Aga küsimus on: mille alla nendest eelloetletud tervishoiuteenustest sooline ebakõla kuulub – kas seda ebakõla käsitletakse haigusena, vigastusena, mürgistusena, vaevusena, terviseseisundi halvenemisena või haiguse ägenemisena? Mis asi see seaduse mõistes siis on: diagnoos või psüühiline meeleseisund?”

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastas: “Otsene küsimus on, et mille alla see klassifitseerub. Tegemist on diagnoosiga. Ja mis puudutab valikut, millises seaduses ühte või teist regulatsiooni kajastada – eks see ongi valikute küsimus. Loomulikult on ka Riigikogul siin võimalus teha ettepanekuid, kui te näete, et mõni teine seadus on selle valdkonna reguleerimiseks sobilikum. Aga tõepoolest soo korrigeerimine on olnud tervishoiuvaldkonna teema ja tõepoolest räägitakse siin diagnoosist, mille paneb psühhiaater. Selle tulemusena käivitub protsess, mida rahvatervishoiu seaduses reguleeritakse ja selle alusel antavate määrustega täpsustatakse.”

Helle-Moonika Helme esitas täpsustava küsimuse: “Meie teame, mis selle plaanitava eelnõu punktid taga tegelikult on, aga seletage nüüd inimkeeli Eesti inimestele lahti, mida tähendab sooline ebakõla, soolise ebakõla püsivus. Kas me räägime tegelikult transsoolisusest, soo muutmisest, soo muutmise operatsioonidest riigi kulul, sh noortele ja lastele, nagu see on juba Rootsis? Kuidas selle seadusega hakatakse seda protsessi reguleerima? Milliseid teenuseid riik hakkab tulevikus maksumaksja rahast finantseerima? Kuidas muutub taotluse taotlemise kord? Ja mis on selle kõige sisuline eesmärk? On räägitud ka sellest komisjonist, mis hakkab nende küsimustega tegelema. Ma küsin siis ka, milline on plaanitava komisjoni koosseis ja kes seda juhtima hakkab, sest tegelikult, olgem ausad, nendest inimestest hakkab olenema suund, kuhu me soomuutmise küsimustes rahvatervise sildi all tegelikult liikuma hakkame.”

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastas: “Alustavalt ütlen uuesti, et tegemist on töö- ja terviseminister Tanel Kiige valitsemisalas oleva seadusega ja mul puudub täpne teadmine, kuidas kavandavad nemad teatud diagnoosi puhul, milleks on psühhiaatriline diagnoos – ja tõesti me räägime transsoolisusest –, selle tegevuse täpsem korraldamine.

Komisjon on olnud ka siiamaani kehtiva õiguse alusel. Käesoleva aasta sügisel komisjoni koosseisu muudeti ja uuendati, nii et ka täna toimub soovahetuse võimaldamine inimestele. Seda võimalust ei laiendata. Ka täna on see sõltumatu inimese vanusest. Ja kui me võtame aluseks valdkonna eksperdid ja arstid, siis on teadmine see, et inimeste sooidentiteet kujuneb välja pigem varasemas kui hilisemas eas. Ehk need hirmud selle pärast, et teismeeas, kus noored on väga haavatavad ja võivad ka grupikäitumisega kaasa minna – tegelikult sooidentiteet kujuneb välja oluliselt varasemas eas, kuni viienda eluaastani. Sellest johtuvalt ei ole ka vanusepiirangut sinna pandud. Loomulikult, kuni viienda eluaastani selliseid protseduure läbi ei viida, küll aga on seadus sõltumatu inimese vanusest, kellel on soov soovahetust teha. Ja kordan: kui teil on täpsemat huvi selle vastu, olge hea, kui Tanel Kiik tuleb infotundi, siis küsige tema käest.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid