EKRE saadikud Otepää vallavolikogule ja -valitsusele: millal lõpeb maksumaksja ja avaliku raha tuulde viskamine?

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Otepää valla kohta on varemgi kõlanud uudiseid, et rahaga käiakse seal vabalt ringi. Pilt on illustratiivne.

Valimistest on möödas peaaegu pool aastat. Valimiseelsed lubadused paitasid valijate kõrvu – lubati hoolida kogukonna liikmetest, asjaajamine muuta läbipaistvaks ja ausaks, vähendada bürokraatiat ning teha laiapõhjalist koostööd Otepää valla arengu nimel.

Tänaseks on meeskonnad komplekteeritud ja võimupositsioonid ära jagatud. Kes ja milliseid kompromisse pidi tegema oma põhimõtete ja/või südametunnistusega, et iga hinna eest koalitsioonis olla, pole minu hinnata ja pole ka tänase pöördumise teema.

Kohaliku omavalitsuse juhtide käes on valla rahakott ehk eelarve, millesse annab märkimisväärse panuse ka vallaelanik oma tulumaksuga. See on avalik raha, mille kasutamine peab olema läbimõeldud ning selle raha abil teostatud tööd peavad olema kvaliteetsed ja vastama nõuetele.

Milline on tegelik olukord?

Otepää Keskväljaku arendusprojekti nimetatakse „kobarkäkiks“ ja tänaseks on teada kahju suurus, mis jääb vallal saamata Riigi Tugiteenuste Keskuselt. See on 300 000 eurot. Samas on vald selle töö teostajale kõik summad välja maksnud.

Sihtasutus Otepää Tervisekeskus on saanud sanktsioonid esmatasandi tervisekeskuse rajamise projekti ebapädeva juhtimise tõttu. Tehti muudatusi, mis ei vastanud meetme nõuetele ja hankereeglitele. Loodan, et projekti lõpparuanne ja rahastaja (RTK) lõppotsus esitatakse volinikele või avaldatakse valla või tervisekeskuse dokumendiregistris.

Puka uus koolihoone on vastu võetud ja väljastatud kasutusluba, aga ehituseksperdid, kes on kohapeal läbi viinud auditi, tuvastasid hulgaliselt kõrvalekaldeid põhiprojektist. Hinnanguliselt läheks nende puuduste kõrvaldamine maksma sadu tuhandeid. Kas nõutakse puuduste kõrvaldamist ehitajalt? Või vastutab selle eest vallavalitsuse poolt lepinguga tööle võetud projektijuht?

Otepää turuhoone avati märgatava pidulikkusega. Ehitusele kulus üle 300 000 euro. Tänane seis on selline, et hoolimata kolmest katsest hoonele operaatorit leida, seda huvilist endiselt pole. Lisaks suurele investeeringule on täna vallal vaid igakuised kulud hoone ülalpidamisele.

Juhin nendele teemadele tähelepanu, sest vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele juhindub volikogu liige seadusest, valla või linna õigusaktidest ning valla- või linnaelanike vajadustest ja huvidest. Kui tegin valla 2022 aasta eelarvesse muudatusettepanekuid sotsiaaltoetuste tõstmiseks ja laste sünnitoetuse tõstmiseks, siis lükati need tagasi – raha pole.

Hinnanguliselt oleks nende toetuste tõus tähendanud vallale koormuse suurenemist 80-100 000 võrra. Kahjuks näeme nende projektinäidete põhjal, kuhu raha tegelikult on kulunud või kulutatakse. Ma ei usu, et vallaelanike huvidega on arvestatud või vallaelanikud kiidavad heaks sellise pillava suhtumise avaliku raha kasutamisse. Mina ja meie EKRE fraktsioon ei saa sellega nõustuda!

Mare Raid
Otepää vallavolikogu liige

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused