EKRE uurib kaitseministrilt: miks avaldab riik tunnustust Eestit okupeerinud punaarmee sõduritele?

Eesti,
- Updated
©UU
Nõukogude Armee sõdurite mälestuseks püstitatud pronkssõdur ehk Tallinna vabastajate monument

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon uurib kaitseminister Jüri Luigelt, miks viib Eesti riik iga aasta 8. mail Eestit okupeerinud punaarmee sõdurite mälestuseks püstitatud pronkssõduri juurde pärja kirjaga „Eesti rahvalt“.

EKRE fraktsiooni liige Kai Rimmel juhib tähelepanu, et suurema osa Eesti ühiskonna jaoks kujutab nn Suure Isamaasõja lõpu tähistamine pronkssõduri monumendi juures endast ebalojaalsuse deklareerimist Eesti riigile ja Nõukogude okupatsiooni ülistamist.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Vaatamata sellele, et pronkssõdur teisaldati 2007. aastal Tõnismäelt Kaitseväe kalmistule, on jätkuvalt tegemist sümboliga, mida Kreml kasutab oma propagandas ära ajaloolise tõe moonutamiseks ja okupatsiooni õigustamiseks,“ selgitab Rimmel.

„Monument glorifitseerib meie riikliku iseseisvuse hävitamist ja Eesti rahva kallal toime pandud inimsusevastaseid kommunismikuritegusid. Pärja viimine pronkssõduri jalamile 8. mail on meie hinnangul kasulik pigem Venemaa propagandale, kuivõrd seda võib tõlgendada kui riikliku tunnustusavaldust Eesti okupeerimisele.”

EKRE fraktsioon soovib kaitseministrilt teada, miks avaldatakse pärga viies riiklikul tasemel tunnustust okupatsiooniarmee sõduritele, kelle tegevuse tagajärjel kaotas Eesti pooleks sajandiks iseseisvuse.

Samuti uurib fraktsioon, kelle korraldusel pärja viimine toimub, kas Eesti rahvalt on selleks volitust küsitud ja kas kaitseminister Jüri Luik kiidab pärja viimise heaks.

32 commentsOn EKRE uurib kaitseministrilt: miks avaldab riik tunnustust Eestit okupeerinud punaarmee sõduritele?

 • Avatar

  Ei tule sealt Kaitseministeeriumist ega Gavrilovilt piiksugi. See näitab,et süvariik vilistab nii ekre kui paljude eestlaste peale.

 • Avatar

  “Eesti riik viib pronkssõduri juurde pärja kirjaga „Eesti rahvalt“.”
  Mis asja? Mis pärast peaks Eesti rahvas kummardama ja ütlema aitäh monumendile, mis kujutab endast ette NSV Liidu okupatsiooni algust.
  Uskumatu. Võtke see teema jah üles, EKRE, aitäh.

 • Avatar

  Lp. valijad, palun ärge valige võõrmaalasi Eesti Vabariigis juhtivatele kohtadele!!!
  Needsamad võõrmaalased ( gavrilovid, kõlvartid, maksimovskid, dressenid, stalnuhhinid…) olid on ja jäävad võõrakeelseteks/võõrameelseteks!!!
  Sama seis ka nende pooleestlastega ( kristina kallased, kaljulaidid, rajevskajad… )!!!

 • Avatar
 • Avatar
  Pobedobesije

  Mind seltsimees Gavrilov ei esinda. Eks see, keda ta esindab, ajab käe püsti. Näe, žopaliz KaarelK juba ajaski. Selliseid on olnud igal ajastul ja igas ühiskonnas. Küsimus on ainult selles, kui palju neid on. Laskurkorpusesse läks oluliselt vähem eestlasi kui punase katku vastu võitlema. Ühed mobiliseeriti, teised võtsid ise relvad ja läksid, sest bolševike metsikused olid 1944 laialt teada.

 • Avatar

  Kaitseväe pildigaleriis on pärja panemine ja panija personaalselt fikseeritud: KV kaplan. Ilmselt täitis õnnetu keskealine mees KV ja KM juhtkonna käsku. Noid omakorda sai survestada EVP.
  “Pärgade asetamine Kaitseväe kalmistul ja Rahumäe juudi kalmistul 08.05.2020” – siia ei saa paraku linki lisada, kuid on kohe leitav. Tume univorm ja tumedad prillid.

 • Avatar

  Oleks Filtri teel 9 mail toimuv tõepoolest lein—kuid nii see ju ei ole. On okupantide jõudemonstratsioon—-“Meid on palju ja teie eestlased pidage oma mokk maas,Eesti on “naša i vsjo!”, mitte üks ei korja oma kodanaid kokku ja ei lähe oma putinoidi elama, kümne küünega hoitakse sellest pisikesest maalapist kinni, vastupidi, neid tuleb ja lastakse aina juurde ja PPA vorbib elamislube!” Lehvitavad vene ja kadunud CCCP, i lippe, “Georgi linte”. vastik oli vaadata pärga “Eesti rahva poolt!” Kes andis selleks õiguse, kahtlemata on Luik teadlik ja andku vastus. Samas Sinimägedes, kus eestlased võitlesid ülekaaluka vaenlase vastu, ei vii seesama Luik mitte kunagi ühtegi pärga. Närune inimene ja kas ta mitte rahvuselt venelane ei ole, siis on arusaadav, miks ta seda teeb. Me ei unusta ega andesta mitte kunagi eesti rahva mõrtsukatele. Ansip kommunistina jättis töö pooleli ja käis kummardamas seda jäledat okupatsiooni sümbolit. Laar reeturina ei löönud “platsi puhtaks!”. Variser niisugune ja TÄNU temale laiutab siin endiselt okupantide hordid.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Mis oli kirjutises valesti,et kustutati ? Vene armees võitles tuhandeid Eestlasi on fakt ! Kui 90% Eestlasi oleks läinud Pareki,Madissoni,Tarto jne. teed poleks meil täna vabariiki ! Kui eestlased ei oleks aktiivselt osalenud nn.okupantidega koostöös siis ei oleks meil samuti täna vabariiki !
  Tõde on valus aga seda olematuks teha ei saa ?

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Samas sõjas langenud aga vene poolel võidelnud tuhanded Eestlased on samuti okupandid ? Kas meil oleks täna Eesti Vabariiki kui 90% elanikkonnast oleksid käitunud nii nagu Parek,Madisson,Tartu jne. ? Teisest küljest ka meil oleks täna Eesti Vabariiki kui paljud Eestlased ei oleks olnud kompartei liikmed ?
  Kanged aga mõtlemisvõimetud mehed sildistama !

  • Avatar

   Just – KÕIK punaste poolel võidelnud olid ja on okpandid või vähemalt nende käsilased.
   Kui 90% eestlastest oleks juba 1940 käitunud nagu Parek jt siis on kaks võimalust – meist oleks lihtsalt natuke hiljem tankidega üle sõidetud või…
   Või oleks läinud nagu Soomes – kumb variant õigem või valem ehk parem või halvem oleks näidanud ajalugu.
   Samas – kui ENAMUS eurooplasi oleks 194x ndatel käitunud kui Parek jt siis ei oleks punane katk üldse kuhugi jõudnud.
   Ja Saksamaa juhtimisel oleks see üldse Euroopast välja juuritud…
   Vahest teeb kurvaks kui lugeda selliseid verd nõretavaid “olekseid” – kas tõesti padu-bolsevistlik propaganda istub NII sügaval ajudes, et ei suuda
   sellest millimeetritki läbi näha??? Kõik punased reziimid on inimesi tapnud lausa konveier meetoditel ja siis need patud võimalusel teiste kaela ajanud nagu 2MS-s.
   Sama probleem on ka venelastel prevalveeriv – judeo-bolsevikud on neid nii kaua mõnitanud ja tapnud, et nad enam ei oskagi ilma selleta elada.
   Kannatusest on saanud rahvuslik identiteet ja idee-fix – ehk “stokholmi sündroom” steroididel – KOHUTAV.

   • Avatar

    Pea nüüd palun hoogu! II maailmasõjast oled sa lugenud ilmselt vaid ajalooõpikust (kui sedagi) ning vaadanud mõnda filmi.
    Punaarmees võidelnud eestlased ei olnud KÕIK okupantide käsilased nagu Saksa poolel võidelnud eestlased ei olnud KÕIK fašistid. Kindlasti oli mõlema poolega vabatahtlikke kaasajooksjaid kuid selles sõjas ei võidelnud valdav enamus eestlasi ei oma põhimõtete ega kodumaa eest vaid võideldi lihtsalt selle poole eest, kelle kutse alla satuti. Võideldi eesmärgi ja lootusega ellu jääda ja veel kord oma lähedasi näha.
    Aastal 2020 pehmel diivanil istudes võid ju mängida mõttemänge “… kui 90% eestlastest oleks juba 1940 käitunud nagu Parek jt …” kuid reaalsus on see, et nii venelaste kui sakslaste kutsest keeldumise korral oleksid keeldujad kohapeal kohe kuuli saanud.
    Et asi selgem oleks — minu vanaisad olid erinevatel pooltel — üks Nõukogude töölaagris ja tagalas, lõpuks ka rindel, teine Saksa abiteenistuses (rindelesaatmisest õnnestus ära pääseda). Nad said omavahel elu lõpuni väga hästi läbi. Kui 80-te lõpus elu vabamaks läks, siis neil oli võimalik veidi sõjaaastatest ning sõjajärgsetest aastatest detailsemalt ka lastelastele rääkida. Mõlema mehe sõnum oli lihtne — nemad ei sõdinud ei Jossi ega Aadu eest, ei Suur-Saksamaa ega kommunistliku isamaa eest. Nende ainus soov oli ellu jääda. Nad mõlemad olid enne sõda kooli lõpetanud, abiellunud, sõtta kutsuti nad oma esimese lapse hälli kõrvalt. Keegi ei küsinud, mida nad teha tahavad — valik oli lihtne — kui keeldud siis kohapeal kuul, kui läksid, siis oli vähemalt esialgu võimalik ellu jääda. Punaväkke minekust keeldumise puhul oleks ilmselt järgnenud kohe ka pereliikmete represseerimine…
    Nuhkija — millise valiku sa ise oma abikaasa ja aastase lapse kõrvalt teeksid? Ja on lihtsameelne arvata, et pruun katk Saksamaa võidu korral kuidagi parem oleks olnud kui punane katk. Väikeriikidele ja -rahvastele ei olnud kummaski ideoloogias mingitki kohta jäetud.

 • Avatar

  Mina tahaks ikka väga kuulda, mis ta ütleb ehkki 1.Stuudiot vaadates ei ole talle probleem öelda veenvalt ühte ja vaikselt teha midagi muud, kuid kindlasti meelepäraselt Brûsselile. Tüüpiline Isamaa poliitik, Riina Solman välja arvatud. Ladõnskaja ka, aga tema peaks sotside juurde kolima.

 • Avatar

  Jah, tekib küsimus, mis põhjusel Eesti tüdrukute poolt õhku lastud puusliku jäänustele keegi Eesti värvidega pärja paneb, eestikeelse tekstiga.

 • Avatar

  “Vaatamata sellele, et pronkssõdur teisaldati 2007. aastal Tõnismäelt Kaitseväe kalmistule, on jätkuvalt tegemist sümboliga, mida Kreml kasutab oma propagandas ära ajaloolise tõe moonutamiseks ja okupatsiooni õigustamiseks” — sümbolid ei ole asjad iseeneses, sümboliks muutub asi kellegi silmis ja mõtteis. Kui koalitsioonierakonna liige näeb kalmistul asuvat mälestusmärki sildiga “II maailmasõjas langenutele” okupatsiooni sümbolina, siis on see vaid vesi Venemaa propaganda veskile. Või siis lihtsalt märk inimese kitsast silmaringist ja piiratud mõttemaailmast kuna surnutega sõdivad ja kalmistul asuvate mälestusmärkide abil üritavad poliitvõitluse punkte korjata vaid rumalad inimesed.
  Las need 75 aastat tagasi langenud noored mehed nüüd puhkavad ometigi rahus — neile ei antud võimalust valida kelle poolt ja mille nimel võidelda. Suurriikide pöörased maailmavallutusplaanid ajasid nad sõtta ning sõdurid maksid nende hullumeelsete ambitsioonide eest oma eluga — selleks, et meie täna siin saaksime oma eluga edasi minna.
  Jah, II maailmasõjale järgnes eestlaste jaoks ligi 50 aastat traagilist okupatsiooni kuid II maailmasõja mälestusmärkide ründamisega seda olematuks ei tee. See on ajalugu ning mida rohkem me ise näeme ajaloos ja sümbolites poliitikat, seda rohkem on võimalik seda kasutada Venemaal oma propaganda jaoks.

  • Avatar

   Küsimusest tuleb õigesti aru saada, sest küsimus on, kes võtab õiguse esindada eesti rahvast selleltsamalt rahvalt luba küsimata.

   • Avatar

    Ja kes võib võtta rahva nimel küsida kes rahvast esindab? Ja kes on see rahvas, keda nad esindavad? Ja kes tihkab võtta õiguse arvata, et rahvas nii ei arva? Ajaloos II maailmasõja ajastusse tagasi minnes olid toona kõige suuremad rahva nimel rääkijad samal ajal ka suurimad diktaatorid, kes teadsid ainuisikuliselt mida ja kuidas ja millal rahvas rääkima peab. Ja keda rahvas valima peab. Ja kellega rahvas sõdima peab.
    Minu arusaamist mööda tänases Eestis kõik Riigikogu ja ka valitsuse liikmed ning president esindavad rahvast, seega antud juhul tunneb Riigikogu liige huvi, kas ta koalitsioonikaaslane ka rahvast esindab — huvitav küsimus igatahes. Kui võtta aluseks valimistulemus, siis kaitseminister Jüri Luik võib rääkida vähemalt 4806 inimese esindamisest, järelpärimise teinud Kai Rimmel piirdub on 873 inimese esindamisega.

   • Avatar
    Tõnis Siim

    Sinimägede lahingute (25.juuni 1944) aastapäevade tähistamisel viivad kaplanid Jüri Luige käsul mmälestuspärja Eesti rahva nimel esmalt “vabastajate” monumendile ja seejärel kaitsjate mälestussamba ette. Säärane praktika on aset leidnud juba mitu viimast aastat järjest. Kõnedega esinevad kõrge enesetsensuuri astmega ja uutele-vanadele okup.võimudele/võõrvõimudele, uuele-vanale nomenklatuurile lojaalsed oraatorid.

 • Avatar
  Oh taevake

  Ja tulebki välja selgitada, kes selle jama taga õieti ikkagi on. RAHVAS ei saa iial olla tänulik punaste terroritegudele, Ansip oma kambaga pole ju mingi rahvas, et monumendi äraviimise kompenseeris pärjaga ja kurikaelad said preemiat lõhkumise eest. Sealt edasi Terrase ja Luige alluvad kooskõlas Kadrioruga Putini meeleheaks. Isamaa on ennast nii alla teinud, et Seedril võiks häbi silmini olla. Reinsalu üksi võitleb Kremliga, Ülejäänud põlvitavad tänutundes taevani, kus siin see Isamaa veel on, või olla saab.

 • Avatar

  Kui Sinimägedes langenud kangelastele on vaja pärg viia siis on meie riigil sitt püksis.

 • Avatar
  Kõik oli seaduslik!

  Jalta konverents ehk Krimmi konverents toimus NSV Liidus Krimmis Livaadia palees 4. kuni 11. veebruar 1945, kus Nõukogude Liit, Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia jaotasid ära Teise maailmasõja järgse Euroopa ja Aasia.Konverentsist võtsid osa riikide delegatsioonid Winston Churchilli, Franklin Delano Roosevelti ja Jossif Stalini juhtimisel.Eesti jt. Baltikumi riigid jäeti lahkelt NSV Liidule.
  Ehk oleks aeg lõpetada tolmu keerutamine ja jätta surnud ükskord rahule!

  • Avatar
   Aleksander

   Surnuid pole keegi häirinud, mõrtsukad aga ei pea kusagil rahu saama, samuti need, kes mõrtsukatöid tagantjärel seaduslikuks kuulutavad. Ei ole mainitud konverentsi protokollis silpigi sellest, et ‘Baltikumi riigid jäeti lahkelt NSV Liidule’.

 • Avatar

  See ei ole Tallinna vabastajate monument, vaid “Tallinna pommitajate monument”

 • Avatar

  Luik maha võtta ja asemele EKRE inimene, seal küll väga eetilisi sõjaväelasi ja ega see ainuke aps ole iga aasta JUMINDAL on mälestusüritus miinidel hukkunud eestlastest, aga kohal on alati vene hukkunute esindajad, luik lubas aastal 2019 saata orkestri, auvalve ja pärjad, kuid mida ei olnud seda ei olnud, olid ainult viimased 80 ja vanemad ellujääjad sellest veretööst, peale lubaduste ei ole midagi, riisalu kes lubas aastal 2018 tulla pärjaga kaitseliidu poolt, oli ainult enda esindajana kohal ja pärjata

 • Avatar
  Knessu Ylem

  Väga õige, kaua võib! Ja see jama toimub paljude nõuka kivikujude juures, kusjuures nn “mäletsejad” on kohalike omavalitsuste liikmed.

 • Avatar

  kommentaar kadunud, panen siis uuesti: sama jama toimub kümmekond aastat ka Sinimägedes, veteranide kokkutuleku ajal on ka punamõrvarite “mälestusmärgil” tänupärg Eesti rahvalt, kel huvi, võib tutvuda ühe vana postitusega:http://rahvuslane.blogspot.com/search?q=andres+sikka

 • Avatar

  see punamonument tuleks üldse ära teisaldada ja viia okupatsiooni muuseomi,kus ka Lenin ja muud okupatsiooni veidrused asuvad,miks lastakse sedasi punamõrtsukatel iga-aastaselt meid sedasi mõnitada ja muidugi kõikse hulllem,et viiakse riigipoolt veel Eesti rahvanimel sinna pärg??? Ehk aitab juba palju kannatanud Eesti rahva mõnitamisest?!

 • Avatar

  “I hate them!” EV presidendilt või “Я люблю вас!” EV kaitseministrilt? Kumb eurohüüd on õigem/valem, ..sellele oskab täpselt vastata UU toimetaja JÜRI KUKK,kes kustutas mu just äsja mu pikema kommentaari.

 • Avatar

  Kui võrrelda “I hate them!” EV presidendilt ja ” Я любю их!” EV kaitseministrilt, siis kas ongi vahet? Esimene hüüdis Euroopa südamest üle Euroopa ,teine järjepidevas truuduses EV südamest üle Venemaa . Sügavamad tundepuhangud muutuvad suurtel pidupäevadel suuremate ees KOHUSTUSLIKEKS. Alates globaal-vennast J.Laidonerist on EV-s need Terrased-Luiged oma “salasideme isamaa” korpusevennad. Selles “korpuses” kehtib reegel: “Valetamine kohustuslik siis,kui on vaja hoida korpuse saladust”. Arvatavalt ka suurte pidupäevade VALE-HÜÜDLAUSED kohustuslikud ? JÜri LUIK teab paremini. R.Terras oma teadmist allkirjaga Euroopas just kinnitas. Isamaad reeta saab ,aga sala-isamaa reetmine on juba eluohtlik.

 • Avatar

  Tõesti – lõpuks ometi. Rusika taskus kandmine ja tagaselja hammaste kiristamine ei muuda midagi. Tuleb otse ja selgelt küsida, kes, miks ja kuidas on võtnud õiguse ennast “eesti rahvaks” tituleerida? Ma tahan seda “eesti rahvast” näha. Öelda oleks sellele “eesti rahvale” nii mõndagi.

 • Avatar

  Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes tahaks tunnustada
  okupantide langenud tööriistu. Juudi värk vist.

 • Avatar

  Lõpuks ometi!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused