EKRE: Valitsus ja Riigikogu peavad elektrihinna alandamiseks otsustavalt tegutsema

Eesti, Majandus,
- Updated
©UU
Martin Helme

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon leiab, et praegune elektrihinna tase ohustab meie inimeste toimetulekut, Eesti majanduse toimimist, ühiskondlikku stabiilsust ning energiajulgeolekut.

EKRE esimehe ja Riigikogu liikme Martin Helme sõnul on selge, et tänane elektri hind ei ole mitte normaalse turumehhanismi tulemus, vaid rohepöörde egiidi all langetatud poliitiliste otsuste tagajärg.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Seega vajab energia hinna normaliseerimine samuti poliitilisi ja administratiivseid lahendusi, teisisõnu, lahendus on poliitikute käes,“ ütles Helme.

Tuginedes sotsiaalse stabiilsuse, erakorraliste majandusolude ja energiajulgeoleku kaalukatele argumentidele, teeb EKRE fraktsioon ettepaneku valitsusele ja teistele Riigikogu erakondadele astuda järgmisi samme Eesti inimeste ja ettevõtete vaesusesse langemise vältimiseks.

Esiteks, peatada vähemalt aastaks Eesti osalus CO2 kauplemissüsteemis ehk ETS süsteemis.

Teiseks, peatada vähemalt aastaks elektriga kauplemine börsil ning kehtestada riiklikult reguleeritud hind, mis ei ületa 25 eurot/MWh ja mis samas tagab energiatootmise tasuvuse.

Kolmandaks, peatada vähemalt aastaks kõik taastuvenergia toetuste maksmised elektritootjatele.

Neljandaks, jätta ära elektri- ja gaasiaktsiisi plaanitud tõus, kaaluda gaasiaktsiisi alandamist.

Viiendaks, vajadusel piirata elektri eksporti, et tagada siseriiklik varustatus.

Kuuendaks, loobuda Eleringi dividendidest ja revideerida nende investeerimiskavasid, et selle võrra alandada võrgutasusid.

„Teeme ettepaneku lähikuudel viia valitsuses koostada plaan energiasõltumatuse, energiajulgeoleku ja majanduse konkurentsivõime tagamiseks vajalike tegevuste kohta. Muu hulgas vajab avalikkus selget arusaama, millised reaalsed võimsuste lisandumised on olemas ja millises ajaraamis suudab Eesti suurendada oma elektritootmist,“ ütles Helme.

„Valitsus peab riigikogule ja avalikkusele esitama tegevusplaani uute tootmisvõimsuste lisandumisest, et oleks võimalik läbi arutada alternatiivid. Peame juba täna hakkama langetama otsuseid, kas me soovime järgmisel kümnendil end varustada hiigelsuurte tuuleparkide, tuumajaama, põlevkivielektri või impordi abil. Kuni uue, selge, reaalselt teostatava ja kokku lepitud tegevusplaani heaks kiitmiseni riigikogus peab olema tagatud, et me ei asu vähendama oma elektritootmisvõimsusi Narva põlevkivil töötavates jaamades.“

Helme sõnul on Eesti jõudnud praegusesse kriitilisse energeetilisse olukorda põhjusel, et energiapoliitika on olnud loosunglik, õhinapõhine ja läbimõtlematu.

„Kui me praegu ei tegutse oma inimeste ja ettevõtete huve otsustavalt kaitstes, tabavad meid lisaks üleüldisele hinnatõusule ja massilisele vaesumisele ka elektri ja soojaga varustatuse katkestused. Valitsusel ja Riigikogul lasub vastutus tagada meie inimeste heaolu, tegevusetus ei ole vabandatav ega andestatav.“

 

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused