Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eksperdid kiidavad president Kaljulaidi aetud välispoliitikas ennekõike kvantiteeti

02.09.2021
Hetk president Kaljulaidi välispoliitilisest karjäärist.
© Scanpix

ERR vahendab välispoliitikaekspertide arvamust, et presidendi välispoliitiline tegevus olevat edukas olnud, kuid peamiselt rõhutakse kohtumiste arvukusele ja mitmekesisusele, vähe on juttu saavutatust.

Nenditakse vaid, et “Välispoliitika on üks valdkondi, kus president saab Eestis kõige suuremat mõju avaldada, kuna sisepoliitiliselt on tema roll üsna limiteeritud. Kui president on nähtav ja aktiivne, saab ta rahvusvahelisel areenil palju Eesti heaks ära teha.”

Kirjas on, et “President Kersti Kaljulaid tegi oma ametiaja jooksul kaugelt üle saja välisvisiidi, kohtus kümnete liidritega ning osales mitmetel olulistel rahvusvahelistel foorumitel.”

Seega on eksperdid hinnanud vaid presidendi poliitturismi aktiivsust. See annab halva signaali nii järgmisele presidendile, välisministrile kui diplomaatidele – mida rohkem väljas käid, seda kõvem tegija oled. Tegelikult on oluline siiski kohtumistel saavutatu.

Näiteks Liisa Oviir sai IT-ministrina kõvasti sarjata selle eest, et tema välisreisid muutusid ehtsaks poliiturismiks. Enamik Kaljulaidi omi on samuti kaheldava väärtusega – ta seletas vaid digiriigist (ka kohtades, kus selleks hetkel mingeid eeldusi pole, näiteks Okeaanias) ja rohepöördest. Üsna vastuoluline on ka Kaljulaidi Moskva-visiit ja hilisem küllakutse Putinile.

Postimehe arvamustoimetaja, välispoliitikaajakirjanik Erkki Bahovski leidis siiski mõne vea: “Miks pidi president minema Afganistani, kui oli juba teada, et väed sealt ära tuuakse? Samuti ei oleks minu meelest pidanud minema suveolümpia ajal Jaapanisse. Jaapanlased ju ei soovinud ju koroonapandeemia tõttu olümpia korraldamist ning ei tahtnud ka väliskülalisi.”

Kaljulaid jääb meelde poliitturistina, kes karjus “Aafrika vennad ja õed!”

VIDEO Head teed minna! Kersti Kaljulaid: “Eestis peetakse sind hulluks”