ERR-i libauudis Belgia flaamide meeleoludest vahendab tegelikult immigrantide suhtumist

Karikatuur mosleminaistest.Karikatuur mosleminaistest.

Libauudised on juba pikka aega kõneaineks ja oma roll on neis ka ERR-il, kes vahendab kummalisi uudiseid.

Teisipäeval avaldas ERR uudise: “Uuring: Belgia flaamide arvates pole Lääne ja islami väärtused kooskõlas”, kus on kirjas, et vaid 18 protsenti Belgia flaamidest peab moslemite väärtusi kokkusobivateks enda elustiiliga – nii selgub värskelt avaldatud integratsiooniuuringust. Igati meeldiv uudis, aga sisu on hämmastav.

Nimelt kirjutatakse uudises, et uuringus küsitleti ka ligi 4500 Flandria ning Brüsseli elanikku, kes pärit nii Belgiast, Türgist, Marokost, Poolast, Rumeeniast ja Kongo DV-st. Edasi järgnevad lõigud: “Muuhulgas tuleb uuringust välja ka see, et Flandria poolakad ja rumeenlased suhtuvad oma moslemitest kaaskodanikesse veelgi skeptilisemalt kui flaamid”; “De Morgeni andmetel ütles Maroko taustaga belglastest 60 protsenti, et nende hinnangul sobituvad moslemid Lääne ellu hästi”; “Küsimusele religiooni rollist ühiskonnas vastas 39 protsenti Türgi taustaga Flandria elanikest, et religioon on nende hinnangul tähtsam kui kohalik seadus. Sama meelt olid mõnevõrra vähem Maroko (23 protsenti) ja Kongo (19 protsenti) päritolu inimesed” ja “Kongolaste kogukond on uuringu andmetel kogenud enim rassismi ja diskrimineerimisega seotud juhtumeid.”

Veel üks lause ütleb “Homansi sõnul oli uuringu eesmärk hinnata olukorda flaami kogukonnas”, kuid kogu uudisest ei leia ainsatki vihjet (välja arvatud pealkiri) flaamide arvamustest. Vikipeedia ütleb, et flaamid (hollandi keeles de Vlamingen) on hollandi keelt kõnelev Belgia rahvusrühm, kes kuulub germaani rahvaste hulka. Kas ERR-i arvates on  Belgiast, Türgist, Marokost, Poolast, Rumeeniast ja Kongo DV-st pärit inimesed flaamid? Ehk siis president Kaljulaidi parafraseerides — flaam on see, kes ennast flaamiks nimetab!? Isegi pilt loo juures kujutab niqabi kandvat “flaamlannat”…

Uute Uudistel pole andmeid, millised olid flaami poliitiku Liesbeth Homansi tellitud uuringu tulemused tegelikult, kuid ERR on pealkirja järgi võttes Belgia flaamide meelsust kajastavasse artiklisse kokku surunud hoopiski immigrantide arvamused. Väga tõenäoliselt pole selle fake-loo eesmärgiks mitte näidata, et flaamid on islami vastu, vaid kujutada Belgia ühiskonda ääretult ja lõplikult multikultuursena.

Kommentaarid