Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Facebook ähvardas Objektiivi lehe jäädavalt sulgeda – kas tegu on alternatiivmeedia suukorvistamise peaprooviga?

-
17.09.2018
Varro Vooglaid.
© UU

Sihtasutus Perekonna ja Traditsioonide Kaitseks on juba pikki aegu olnud vasakliberaalsete ringkondade rünnakute objektiks ja nende rünnete tulemustest võib suuresti sõltuda see, kas Eestis tõmmatakse silmus sõnavabaduse kaela ümber tihedamalt koomale, või õnnestub inkvisiitoritele vastulöök anda.

Ilmselt pole SAPTK meediakanal Objektiiv juhuslikult rünnaku objektiks valitud — tema selja taga pole otsest poliitilist jõudu, vaid on kodanikuühiskonna algatus. Kui represseerijatel õnnestub nende portaal Facebookis infolõksu sulgeda, võetakse ilmselt järgmisena ette teised alternatiivsed meediakanalid.

Rahvusmeelsete inimeste kontode ajaline blokeerimine või täielik sulgemine käib Facebookis juba pikemat ja selle ohvriks on langenud kümneid, võib-olla isegi sadu inimesi. Ära võib märkida seda, et vihakõne sildi saab külge vaid parempoolsete kasutuses olevate väljendite eest, vasakliberaalne vihakõne lokkab sotsiaalmeedias endiselt täie rauaga. Pealekaebajateks ongi sellise taustaga inimesed.

Facebook eemaldas pühapäeval portaali Objektiiv märtsikuus tehtud postituse, väites et tegu on vihakõnega, ja ähvardas platvormi reegleid väidetavalt rikkuva materjali postitamise jätkumisel Objektiivi lehe jäädavalt sulgeda. Samuti määras Facebook Varro Vooglaiule järjekordselt 30-päevase bloki.

Facebook arvas vihakõneks juba 16. märtsil tehtud postituse, mis tõi esile Objektiivis avaldatud Varro Vooglaiu artikli pealkirjaga “Seksuaalhälvikud ründasid Hollandis sodomiitliku reklaamikampaania vastu meelt avaldanud katoliiklasi”. Postituses viidatud lugu andis ülevaate Nijmegeni linnas aset leidnud intsidendist, kus rahumeelselt ja seaduslikult meelt avaldanud katoliiklastele said osaks homoaktivistide räiged verbaalsed ja ka füüsilised rünnakud.

Objektiivi peatoimetaja Veiko Vihuri sõnul on põhjendamatu õigustada Facebooki ja teiste suurte ning üsna monopoolses seisundis ühismeedia ettevõtete Kafka ja Orwelli stiilis käitumist ettevõtlusvabaduse argumendiga, rääkimata sellest, et väga laialivalguvat vihakõne keeldu kasutatakse meelevaldselt ideoloogiliselt ebameeldiva sõnumi maha surumiseks ja kõrvaldamiseks.

“Tegelikult saame me kõik aru, et praegu on nn sotsiaalmeediahiiud asunud lääne poliitilise establishment’i survel piirama sõna- ja arvamusvabadust, liigitades oma platvormidel teatud ideed ja väljendused sobimatuteks. Formaalselt tsensuuri justkui ei ole ning sõnavabadust ei piirata, ent “vihakõneks” või “diskrimineerimiseks” tembeldatud arvamusavaldused eemaldatakse,” selgitas ta.

“Samamoodi on piiratud “populistideks” või “paremäärmuslasteks” tembeldatud inimeste pääs peavoolumeediasse, sealhulgas erinevate riikide rahvusringhäälingu saadetesse,“ osutas Vihuri ja lisas, et kõigel sellel on selge poliitiline eesmärk: “Kõrvaldada ühiskondlikust diskussioonist poliitilisele peavoolule vastumeelsed ideed ja arvamused ning seeläbi vähendada ohtu, et ühiskonnas võiksid suuremat kõlapinda saavutada konservatiivsed, rahvuslikud või kristlikud jõud ja ringkonnad.”

Paralleelselt Objektiivile saadetud ähvardusega karistas Facebook pühapäeval Vooglaidi lühikese aja jooksul juba teist korda 30-päevase blokeeringuga. Uue karistuse määras Facebook Vooglaiule seetõttu, et väidetavalt on kaks tema varasemat postitust kvalifitseeritud vihakõneks. Absurdsel kombel on üks neist kahest postitusest seesama sissekanne, mille eest Facebook augustis juba määras Vooglaiule 30-päevase karistuse ning mis sai juba toona Facebooki enda poolt kustutatud, olgugi et see ei sisaldanud mingit Vooglaiu poolset vihakõne.

Lisaks sellele on karistuse põhjendusena tembeldatud vihakõneks ka Vooglaiu poolt märtsikuu alguses tehtud postitus, millega ta kritiseeris huumorivõtmes sooideoloogia pealetungi, näidates kui naeruväärne on üha uute nn sooidentiteetide väljamõtlemine ning nende asetamine meheks ja naiseks olemisega võrdsetele alustele.

Vooglaiu sõnul on tõenäoline, et ilmselt vasakpoolsete aktivistide poolt käima tõmmatud agressiivne pealekaebamiskampaania päädib suure tõenäosusega tema enda ja võimalik et ka Objektiivi konto sulgemisega Facebooki poolt. „Midagi väga üllatavat selles ei oleks, pidades silmas, et sõnavabadus teeb lääne ühiskonnas juba pikemat aega ja üha kiiremas tempos vähikäiku,“ ütles ta.

Juhtunu täpsemate asjaoludega saab tutvuda portaalis Objektiiv.