Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Foorum”: mis asi on avatud rahvuslus, mis ajast oravapartei rahvast kuulab, ja palju muud

-
28.02.2018
Tõrvikurongkäik 2018 – selles sammusid ka paljud noored.
© Rauno Vahtre

Teisipäevases “Foorumis” toimunud vaidluste taustal tuleb taas tõdeda, et EKRE esindaja kohalolek on hea, muidu läheks jutt liiga igavaks — ka nüüd suunasid paljud tule Jaak Madisonile, EKRE-le ja tõrvikurongkäigule.

Muidugi oli ka etteaimatavaid üllatusi: ekspeaminister Taavi Rõivas hakkas peenhäälestuse asemel rääkima jämehäälestusest ja vajadusest kuulata rahvast, kellega käitutavat ebaõiglaselt; Ossinovski rääkis sadadest toetuskirjadest tema poliitikale, kusjuures ka paberil (tänases maailmas? — toim.) ning süüdistas oma valearvestustes hoopis rahandusministeeriumi.

Jaak Madisoni ja Taavi Rõivase vahel tuligi vastasseis, kui EKRE esindaja tuletas meelde haldusreformi käigus toimunud sundliitmisi, tuhandete inimeste protesti 2015. aasta kütuseaktsiisi tõusu vastu, Tallinna sadama afääri ja teisigi asju. “Mulle meeldib, et te olete avastanud, et peab rahvast kuulama, aga teie poolt on see küll natuke silmakirjalik,” märkis ta.

Jaak Madisonil tuli kaitsta ka oma arvamust, et meediaväljaanded on valinud pooli. Ta tõi näitena selle, kuidas Äripäev toetas 2014. aasta valimiste eel avalikult IRL-i ja 2017. aastal sotse (nentides tollal, et nood ei tea küll majandusest, aga see-eest on nad EKRE vastu). Kui saatejuht Indrek Treufeldt märkis, et kõik ajalehed on alati kellegi poolt, toonitas Madison, et parteiliseks ajaleheks võib pidada Konservatiivide Vaba Sõna, kuid suured lehed rõhutavad avalikult oma sõltumatust, samas kui nende ajakirjanikud kirjutavad provotseerivalt suunatud lugusid.

Kuivõrd IRL-i esindanud Viktoria Ladõnskaja kiitis ülevoolavalt presidendi aastapäevakõnet, siis võttis Jaak Madison üles avatud rahvusluse mõistetamatuse. “Mis see siis on — oleme rahvuslased, aga tulgu siia kõik, kes tahavad?” küsis ta. EKRE esindaja tõi näitena selle, et igal aastal tuleb ida poolt Eestisse umbes 7000 inimest, kes sulanduvad venekeelsesse keskkonda, Eesti aga on samas Euroopas üks neist riikidest, kus põlisrahva osa on sisserändajatega võrreldes kõige väiksem. Madison juhtis Ladõnskaja  tähelepanu ka sellele, et nende inimeste sulandamiseks pole midagi ette võetud.

Ekraanialuses kommentaaris aga lipsas sel ajal läbi Juhan Kivirähki küsimus: “Mis värk selle presidendi kõnega on, et kõik parlamendierakonnad tsiteerivad seda nagu pühakirja?”

Olukord läks teravaks aga juba alguses, kui Jaak Madison nentis, et eelistas olla koos rahvaga tõrvikurongkäigul, mitte presidendiga Tartus. NO99 etenduse kohta märkis ta, et ei tahtnud oma ajast selle peale sekunditki pühendada, vaatas järgmisel päeval vaid etenduse harvesteri töömomenti ega tunne ennast millestki ilma jäänud olevat. Saatejuht Indrek Treufeldti rünnakut tõrjudes selgitas EKRE esindaja, et kuna ta pole etendust vaadanud, siis pole ta ka seda kusagil avalikult kommenteerinud, küll aga on ta lugenud presidendi kõnet ja seda on ta küll kritiseerinud.

Kuna Taavi Rõivas väitis, et kuni tõrvikurongkäigul vägivalda ei õhutata, võib see tema pärast toimuda, aga tema sinna küll ei läheks, siis rõhutas Madison, et rongkäigus käisid tuhanded rõõmsad inimesed, kes tähistasid oma riigi sünnipäeva ja olid uhked, et saavad Eestit teenida. Ta märkis ka seda, et samal ajal, kui elitaarne seltskond ERM-is pidutses, oli suurele osale lihtinimestest tõrvikurongkäik just see koht, kus oma eestimeelsust näidata ja selle jõudu tunnetada.

Jaak Madison ütles saatejuhi poolt kõigile pakutud lõpusõnumis, et kuni tema on poliitikas, teeb ta kõik, et eestlastel oleks oma kodu, koht, kus rääkida oma keelt ja kuhu jääda; et oleks riik,  mis on kaitstud, turvaline ja suveräänne igas mõttes.

“Foorumi” põhiteemadeks olid: milliseks võiks kujuneda uue Eesti sajandi argipäev? Kuidas tagada Eesti väärikus? Kuidas olla presidendi sõnade kohaselt mõtlev rahvas? Nende küsimuste üle arutlesid Riigikogus esindatud jõudude esindajad Aadu Must (Keskerakond), Jevgeni Ossinovski (SDE), Viktoria Ladõnskaja-Kubits (IRL), Taavi Rõivas (Reformierakond), Artur Talvik (Vabaerakond) ja Jaak Madison (EKRE). Tegelikkuses nende küsimuste sisuni siiski ei jõutud.