Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

FOTOGALERII: Igor Gräzin arvamusfestivalil: Euromasinal on liiv puksides sees

-
09.08.2019
Arvamusfestival 2019 arutelu “Kas Brüssel on uus Moskva?”
© UU

Paides peetaval Arvamusfestivalil arutlesid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna alal täna teemal „Kas Brüssel on uus Moskva“ välispoliitika ekspert Tiiu Pohl, Euroopa Parlamendi endine liige Igor Gräzin ja praegune liige Jaak Madison, juttu juhtis Riigikogu liige Anti Poolamets.

Paljusid vaevab küsimus, kas Eesti riik andis 2004. aastal Euroopa Liiduga liitudes ära osa oma suveräänsusest. Föderaliserumise protsess on Euroopas jätkunud ning Brüsseli ühispoliitikate hinnaks on liikmesriikide iseseisva otsustusõiguse vähenemine.

Teema sai tuure üles pärast seda kui EKRE esimees Mart Helme saatis Briti peaministrile Boris Johnsonile õnnitluse, kus mainis, et võib jagada oma kogemusi liidust välja astumisel. See, et Euroopa Liitu võrreldi Nõukogude Liiduga, tekitas avalikkuses arvukat vastukaja.

Nii Euroopa Parlamenti kui ka Nõukogude Liidu Ülemnõukogusse kuulunud Igor Gräzin ütles, et ta on võrrelnud kahte liitu juba aastaid tagasi. „Kuidas süsteem tegelikult töötab? Kuidas see masin käib?“ küsis Gräzin. Ja jätkas: „Sellele on lihtne vastata, aga raske seletada. Masinal on liiv puksides sees, ta vigiseb ja ükski asi korralikult välja ei kuku.“

Gräzin tõi näiteks Lenini kogu maa elektrifitseerimise näite, millega sai Vene riigi majandust kontrolli all hoida: „Nõukogude Liidus mõõdeti väärtusi asjades. Kui mitu paari kingi tuleb teha ja nii edasi. Euroopa Liit on teinud sama asja, aga palju hullemalt, nad on ühendanud energia – kui palju peab olema rohelist energiat ja muu?“

Euroopa Parlamendi vastne liige Jaak Madisson lausus Euroopa Liidust rääkides on tal tunne, et on olemas liite mida tohib ja liite, mida ei tohi võrrelda. „Kui me vaatame Brexiti protsessi, siis räägivad kõik sellest, et kõik saavad majanduslikku kahju. Tänapäeval on motivaatorid teised, enam ei ütle Prantsusmaa ja Saksamaa, et Ühendkuningriigi lahkumisel minnakse tankidega peale, vaid on teised vahendid, millega hoitakse liitu koos.

Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa nõunikuna töötav Tiiu Pohl märkis, et talle on räägitud, kuidas Euroopa Liidust peab saama föderatsioon, kuid seda ei taheta rahvale öelda. Pohl lisas, aasta alguses oli rahvusvahelises poliitikas suur paanika ja veebruaris ilmus palju artikleid, et kohe kukub Euroopa Liit kokku nii nagu Nõukogude Liit omal ajal, aga need olukorrad on väga erinevad.

„Tuletan meelde, et mitte miski ei ole siin maailmas igavene ja ei saa mõelda, et ka Euroopa Liit on igavene,“ ütles Pohl. „Euroopa Liidus on sama situatsioon, nagu oli Nõukogude Liidus, et kui keegi soovib lahkuda, siis proovib liidu keskus teha kõik, et see lahkumine teoks ei saaks.“

 

Lähipäevil avaldame arutelu videosalvestuse täismahus.