Hädiselt toimiva Haigekassa juhtide ülekuldamine riivab valusalt ühiskonna õiglustunnet

Haigekassa teenused jõuavad patsientideni kilpkonnakiirusel, selle juhtide palgad aga kihutavad raketina.

Igasugused poliitilised algatused räägivad Eesti ühiskonna sidususe tugevdamisest, samas aga toimuvad riigis kõige räigemad üldsusele näkku sülitamised.

Haigekassa juhatuse kahe liikme, Maivi Parve ja Pille Banhardi palk tõusis tänavu 2000 euro võrra ehk 50%, nõukogu aseesimees Peep Peterson põhjendab seda soolise diskrimineerimise vältimisega, vahendab Äripäev.

Varem oli juhatuse liikmete palk 4000 eurot, uue juhatuse liikme Karl-Henrik Petersoni palgaks määrati aga 6800 eurot. Nüüd tõsteti ka teiste juhatuse liikmete palka 6000 euroni. Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane teenib kuus 7800 eurot.

Ükspuha, millised poleks ka Haigekassa nõukogu esimehe, minister Riina Sikkuti selgitused, ei saa üle ega ümber faktist, et sellised üle mõistuse kõrged palgad puudutavad väga valusalt ühiskonna õiglustunnet ja suurendavad võõrandumist riigist.

Oleks veel, et Haigekassa näol oleks tegu toimiva süsteemiga, kuid paraku on tegu institutsiooniga, kellele on ühiskonnal kõige rohkem etteheiteid, alates kehvast või puudulikust rahastusest raskete haiguste põdejatele ja lõpetades uskumatult pikkade ravijärjekordadega.

Ühiskonna poksikotiks kujunenud Riigikogu saadikud on seejuures veel täitsa vaeselapse ossa jäämas, sest ka haldusreformi tagajärjel tekkinud suurte omavalitsuste juhid on tekitanud endale hiigelpalgad, mis jäävad riigikogulastega juba samale tasemele, sageli aga on kõrgemad.

Haigekassa juhtide ülekuldamine tekitab Eesti ühiskonnas kohe kindlasti suurt nördimust ja see viib nii kaugele, et üha rohkem hakatakse rääkima riigi ja rahva kaugenemisest, mis lõpeb kord sellega, et need kaks lähevad erinevat teed, see aga tähendab niigi hapra omariikluse kokkukukkumist. Kindlasti on neid, kellele see meeldiks, rohkesti nii Idas kui Läänes.

Kommentaarid