Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hannes Rummu kaasus: oportuniteeti rakendatakse üldiselt väikse süü korral, raskes joobes autojuhtimine ei saa see kuidagi olla

-
16.08.2019
3HqEFy7Zqb18Pe722gXIEm
© Scanpix

Kui vaadata riigi tugiteenuste keskuse oportuniteedinõudeid, siis Hannes Rummu kaasus ei saa mingi valemi järgi selle alla kuuluda, sest Rumm jäi autorooli vahele raskes joobes, kusjuures Eestis kehtib seadus, et autojuhil ei tohi olla veres ühtegi promilli alkoholi, lisaks ka ühiskondlik hukkamõist.

Nii on tekkinud olukord, kus mõned on seaduse silmis justkui eelsitatumas olukorras, kui teised, mis omakorda vajutab pitseri inimeste õiglustundele.

“Oportuniteet tähendab kriminaalmenetluse lõpetamine süüdistatava ja prokuröri kokkuleppena avaliku menetlushuvi puudumise korral ja kui süü ei ole suur.” Rõhuasetus viimasel neljal sõnal.

“Süüdistatav ei pea sel juhul end süüdi tunnistama, kuid oportuniteediga lõpetamine eeldab, et ta on teo siiski toime pannud. Karistusregistrisse aga märget ei lähe. Süüdistatav peab sel juhul heastama kuriteoga tekitatud kahju, tasuma kriminaalmenetluse kulud ning maksma kindla summa riigituludesse või sihtotstarbeliseks kasutamiseks üldsuse huvides.”

Kohtulahendi või prokuratuuri määrusest tulenev oportuniteedi kohaldamine  – kriminaalmenetluse kulude ja/või kindla summa riigituludesse tasumise kohustus registreeritakse automaatselt Maksu- ja Tolliameti e-keskkonda.

Kohaldatud oportuniteedi suurust ja tasumise infot saate igal ajahetkel kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-keskkonnas.

Kui isik, kelle suhtes on kriminaalmenetlus lõpetatud avaliku menetlushuvi puudumise korral ja kui süü ei ole suur või leppimise tõttu, ei täida talle pandud kohustusi, uuendab kohus prokuratuuri taotlusel kriminaalmenetluse oma määrusega. Karistuse mõistmisel arvestatakse kohustuste osa, mille isik on täitnud.

UU