Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Heakskiitu ootav Eesti sõda Malis — kas me oleme valmis pisarateks oma sõdurpoiste pärast?

-
06.04.2018
Laadime sisu...

Eestil on kaks potentsiaalset sõjalist ohtu — Venemaa agressioon ja pühasõdalaste terrorism. Kas me oleme valmis nende ennetamiseks sõdima juba praegu, kuid kusagil kaugel võõral maal?

Riigikogu riigikaitsekomisjon toetas üksmeelselt eelnõu, mis lubab kaitseväel saata kuni 50 sõdurist koosneva üksuse missioonile Malis ning saatis selle esimesele lugemisele. Saadikud hakkavad eelnõu arutama tuleval nädalal.

Eelnõu annab kaitseväele mandaadi osaleda kuni 50 sõdurist koosneva üksusega Prantsusmaa sõjalisel operatsioonil Barkhane Malis. Eelnõu kohaselt võib üksuse ülempiir rotatsiooniperioodil suurendada kuni 100 tegevväelaseni ühe kuu jooksul alates uue üksuse saabumisest Malisse.

Prantsusmaa edastas Eestile tänavu jaanuaris ametliku kutse osaleda Prantsusmaa operatsioonis Barkhane Malis. Valitsus kiitis ettepaneku heaks 2. aprillil.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ütles BNS-ile, et tegemist on väga hästi korraldatud missiooniga, mida juhib Eesti jaoks oluline julgeolekupartner. “Meil on tekkimas erisuhe Prantsusmaaga,” sõnas Hanso. “Meie panustame Prantsusmaa julgeolekusse, Prantsusmaa panustab meie julgeolekusse.”

Vaidlustamata Eesti liitlassuhteid, võiks küsida — kas me ikka teame, kuhu me oma sõdurid saadame ja millisena me nad koju võime tuua? Et ülevaadet saada, annavad Uued Uudised edasi valiku viimaste päevade uudiseid BNS-i vahendusel.

“Mali kirdeosas sai ööl vastu reedet surma kaks ja haavata kümme ÜRO rahuvalvajat, kui nende baasi pihta avati miinipildujatuli.” (6. aprill)

“Mali-Nigeri piiri lähedal sai tulevahetuses Prantsuse ja Mali sõduritega surma 30 džihadisti, ütlesid Prantsuse väed neljapäeval. Kaotusi kandsid ka Mali väed, kuid prantslased pääsesid ohvriteta.” (5. aprill).

“Kesk-Aafrika Vabariigis sai teisipäeval rünnakus ÜRO rahuvalvajate baasile surma üks ja haavata 11 sinikiivrit, teatas maailmaorganisatsiooni kõneisik, tapeti ka 22 mässulist.” (3. aprill). Kesk-Aafrika Vabariik küll hetkel Eesti missiooniplaanides pole, kuid seal on meie sõdurid juba käinud ja see on endiselt ühe missioonipaigana päevakorral.

Uudiseid rünnakutest rahuvalvajate vastu kuuleb regioonist pidevalt ja kui Kesk-Aafrikas ollakse rahuvalvajad ehk kahe vaenupoole eraldajad, siis Malis osalevad Eesti kaitseväelased otseselt või kaudselt lahinguoperatsioonides. Seega on väga tõenäolised ka kaotused.

Prantsusmaa alustas 2014. aastal regioonis operatsiooni Barkhane, saates ÜRO rahuvalvemissiooni 12 000 sõduriga koos piirkonda 4000 sõdurit.

Relvastatud ülestõus on levinud ka Mali kesk- ja lõunaossa ning kandunud üle ka Burkina Fasosse ja Nigerisse, mis on viinud kavani luua viie Saheli riigi terroritõrje koalitsioon, kuhu kuuluvad Burkina Faso, Tšaad, Mali, Mauritaania ja Niger.