Helme nõuab Pentus-Rosimannuse edutamise kohta aru: “Ta on inimene, keda mitte keegi ei tohiks oma rahakoti lähedale lubada.”

Eesti,
- Updated
©UU
Keit Pentus-Rosimannus, Mart Helme

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon esitas peaminister Kaja Kallasele arupärimise, et välja selgitada Keit Pentus-Rosimannuse Euroopa Kontrollikoja liikmeks nimetamise asjaolud.

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe Mart Helme (EKRE) sõnul on Pentus-Rosimannuse kandidatuur tõstatanud kahtluse tahtlikus korruptsioonireeglite rikkumises.

„Reglement näeb ette, et kontrollikoja liikme kandidaadi esitab valitsusele kinnitamiseks rahandusminister. Kuna rahandusminister on praeguses valitsuses Pentus-Rosimannus, siis poleks ta seaduse järgi tohtinud iseenda kandidatuuri esitada. Asjaolu, et kandituuri esitamise ajaks läks ta välislähetusele ja tema nime käis välja erakonnakaaslane, rahandusministri kohuseid täitev maaeluminister Urmas Kruuse, on tüüpiline Reformierakonna JOKK-skeem,“ ütles Helme.

„Sisuliselt on Keit Pentus-Rosimannus iseennast uude ametisse määranud. Ta on rahandusministeeriumi juht ja seega osaline kontrollikoja liikme esitamise ettevalmistamise protsessis. On alust arvata, et Pentuse Euroopasse lähetamise protsess on ministeeriumis töös olnud pikemat aega ja see ei võimalda tal ennast vastutusest taandada.“

Helme sõnul võlgneb valitsuse juht avalikkusele selgituse, miks ei toimunud Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadi leidmiseks avalikku arutelu.

„Veelgi enam, Euroopa Kontrollikoja esindaja ametikoht eeldab laitmatut mainet. Esindaja töö on kontrollida Euroopa Liidu rahaliste vahendite korrakohast kasutamist. Tuletame meelde, et Keit Pentus-Rosimannus oli aastaid kestnud Autorollo kohtusaaga võtmeisikuid, keda süüdistati firma viimse sendini tühjakskantimises. Ta on inimene, keda mitte keegi ei tohiks oma rahakoti lähedale lubada.“

EKRE fraktsioon nõuab Kaja Kallasele esitatud arupärimises selgitust, kes rahandusministrit asendanud maaeluministri poolt allkirjastatud ettepaneku ette valmistas, kelle korraldusel seda tehti ning kas Keit Pentus-Rosimannus oli teadlik, et teda asendaval Urmas Kruusel on kavatsus esitada Euroopa Kontrollikoja liikmeks tema kandidatuur.

„Samuti tahame teada, kas valitsuses oli kaalumisel teisi kandidaate ning kui jah, siis mille poolest eristus Pentus-Rosimannus kandidatuur teistest, et valik temale langes,“ ütles Helme.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused