Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Helme sõnul on Keskerakonnale pandud kõrged ootused hakanud hajuma

-
19.05.2017
Laadime sisu...

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme sõnul näitab mais olnud erakondade populaarsuse uuring Reformierakonna ja Keskerakonna duelli ja seda, et Keskerakonnale pandud kõrged ootused on hakanud hajuma.

BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud Kantar Emori uuringu kohaselt vähenes Keskerakonna toetus 24,8-lt 21,8-le ja Reformierakonna toetus tõusis 24,5-lt 27,5-le ja see näitab Helme sõnul, et rahva kõrgendatud ootused, mis viisid Keskerakonna toetuse vahepeal isegi üle 30 protsendi, on nüüd hakanud hajuma.

“Põhiliselt viisid Keskerakonna toetust alla maksupoliitilised otsused, mis löövad väga valusalt,” ütles Helme reedel BNS-ile. “Need otsused löövad ka Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL), mille rahandusminister peab kaitsma kaitsmatuid positsioone.” IRL-i toetus tõusis mais 4,7-lt 5,6-le.

Helme sõnul on parlamendierakondade hulgas tekkinud vastanduvad paarid. “Kaks suurt on Reformierakond ja Keskerakond, kes omavahel duelli peavad, kaks keskmist oleme meie ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), kes omavahel maailmavaateliselt eristuvad ja duelli peavad – vahel oleme meie ees, siis jälle nemad, aga põhimõtteliselt on toetuse suurusjärgud võrreldavad ja siis on Vabaerakond ja IRL. Nemad on olnud ka üks selline paar, aga nüüd on selgelt näha, et Vabaerakond hakkab ette minema ja IRL taha jääma,” rääkis Helme.

EKRE ja Vabaerakonna toetus langes mais vastavalt 14,1-lt 13,4-le protsendile ja 11,2-lt 9,9-le protsendile. Helme sõnul on EKRE juba pikemat aega stabiilselt samas toetuse vahemikus. “Kõigume 13-14 protsendi juures, vahel oleme kukkunud ka natuke allapoole, siis jälle tõusnud. Eks see sõltub sellest ka mis sõnumid on parajasti kuskile läinud,” sõnas ta.

Helme märkis, et sügisel peetavate kohalike valimiste eel lähevad ka kampaaniad käima ja see näitab paljutki. “Suve algus on suhteliselt vaikne ja käib susserdamine uue koalitsiooni moodustamise ümber, kus enamik jutte on spekulatsioonid. Aga ma ennustan, et augustist alates, kui välireklaamid käima lähevad ja siis algab väga tõsine rebimine,” rääkis ta.

Roheliste erakonna toetuse vähenemist kommenteeris Helme sõnadega, et “eks rohelised on püüdnud Rail Balticu ja metsateemaga pildile saada, aga see pole õnnestunud”. Roheliste toetus vähenes mais 4,9-lt 3,7-le protsendile.

“On selge, et need erakonnad, kellel on tõsiseltvõetav organisatsioon taga – Reformierakond, Keskerakond, SDE ja EKRE -, neil on kindel lojaalne valijaskond kasvõi liikmeskonna näol. See oli ka IRL-il, aga seal on lõhed võimendunud ja organisatasioon on entroopilises seisundis,” rääkis Helme. “Rohelistel ja Vabaerakonnal sisuliselt organisatsiooni pole ja kui tulevad kampaaniad, siis on selge, et tugevate organisatsioonidega erakonnad teevad tugeva kampaania ja tõusevad rohkem pildile. Teised aga vajuvad pildilt ära.”

Kokku küsitles Kantar Emor veebiintervjuude teel 12.-18. maini 950 valimisealist kodanikku vanuses 18-74 aastat.

BNS-UU