Henn Põlluaas: “kahe tooli seadus” tugevdab võimuvertikaali

Eesti,
- Updated
20160616_143025

Riigikogu EKRE fraktsiooni liikme Henn Põlluaasa sõnul on “kahe tooli seadus” põhiseadusevastane ja tugevdab võimuvertikaali.

“Ka “kahe tooli seadus” ehk riigikogu liikmetele õiguse andmine olla paralleelselt ka kohalike omavalitsuste volikogude liikmed, suruti kartellierakondade poolt läbi selleks, et tugevdada võimuvertikaali ülevalt alla, kontrollida kohalikke volikogusid ja pikemas perspektiivis loomulikult ka valijameeste kogu, ehk presidendivalimisi,” kirjutas Põlluaas sotsiaalmeedias, nimetades sellist tegutsemist oportunistlikuks ning küüniliseks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Põlluaasa sõnul ei ole see ei ole esimene kord, kui koalitsioon üritab anda riigikogu liikmetele õigust kuuluda kohalike omavalitsuste volikogudesse. “Vaatamata eelnõu näiliselt kenadele eesmärkidele, on selle tegelik eesmärk suurendada erakondade mõjuvõimu kohtadel, määrata omavalitsustesse enda esindajaid, sekkuda kohaliku elu korraldamisse ehk rikkuda omavalitsuste autonoomiat ja tugevdada Toompealt kohalikesse omavalitsustesse ulatuvat võimuvertikaali,” ütles Põlluaas 18. mail 2016 riigikogus peetud kõnes ja lisas, et see võimaldab valijameeste kogu kaudu orkestreerida tulevikus ka presidendivalimisi.

Põlluaas meenutas oma kõnes, et 2005. aastal jättis president Rüütel samasisulise seaduse välja kuulutamata ja tegi riigikogule ettepaneku viia seadus põhiseadusega kooskõlla. Riigikogu arutas vaidlustatud seadust ning võttis selle siis muutmata kujul uuesti vastu.

“President pöördus riigikohtu poole taotlusega tunnistada seadus põhiseadusega vastuolus olevaks. President ütles riigikohtule saadetud taotluses, et seadus on vastuolus kohaliku omavalitsuse autonoomia, võimude lahususe ja tasakaalu ning ametite ühitamatuse põhimõtetega,” rääkis Põlluaas. “Riigikohus rahuldas presidendi taotluse, osutades vastuolule põhiseadusega. Seadus jäi vastu võtmata.”

Põlluaasa sõnul leidis toona ka õiguskantsler, et riigikogu liikmete kuulumine omavalitsuse volikogusse on põhiseadusega vastuolus, sest omavalitsuse autonoomia põhimõte on vertikaalse võimude lahususe printsiibi väljendus, mis seisneb omavalitsustele kohaliku elu küsimuste lahendamisel otsustusõiguse tagamises.

Lõppeva nädala reedel Tartus toimunud valimisliitude ümarlaual jõuti seisukohale, et riigikogus heaks kiidetud “kahe tooli seadus” vähendab selgelt vabakonna võimalusi kohalikus demokraatias osaleda ning on põhiseadusega otseses vastuolus, mistõttu pöördutakse selle tühistamiseks riigikohtusse.

BNS

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused