Henn Põlluaas: Kui e-valimised on turvalised, siis miks kardetakse rahvusvahelist auditit?

Eesti,
- Updated

“Kui e-valimised on tõesti nii turvalised, kui meile kinnitatakse, siis miks kardetakse rahvusvahelist auditit, rahvusvahelisi asjatundjaid ja eksperte, kes tuleksid ja vaataksid üle meie rakendused, valimissüsteemid, ja kinnitaksid meile, et tõepoolest, see on turvaline,” küsis EKRE fraktsiooni aseesimees Riigikogus toimunud e-valimiste arutelul. 

Põlluaasa sõnul ei ole küsimus mitte selles, kas me usume, et e-valimissüsteem on turvaline, vaid küsimus on selles, kas ta seda tõepoolest on.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Jutt, et me oleks justkui mingisugused pioneerid, kes sammuvad kogu maailma e-arengu esiridades ja terve maailm longib meil kaugel-kaugel seljataga ei pea paika. Me ei ole ammu enam eesrindlased, vaid meie oleme varsti need, kes longivad maailmal sabas. Mujal maailmas tehakse uudseid e-arendusi, meie kirjutame maha,” ütles Põlluaas.

“Kogu maailm ei kasuta e-valimisi. Ja seda mitte sellepärast, et nad oleksid maha jäänud, vaid vastupidi, sellepärast, et teised riigid on aru saanud, et e-valimiste turvalisust ei ole võimalik veel tagada. Ainult meie oleme need rumalad, kes usuvad, et see on turvaline, ja kes sunnivad ka teisi, kes kahtlevad selles, kuna mitte ühtegi tõestust ega tõendit selle kohta ei ole, turvalisusesse uskuma.”

Põlluaas küsib, miks kardab Eesti riik rahvusvahelist auditit, rahvusvahelisi asjatundjaid ja eksperte, kes tuleksid ja vaataksid üle meie rakendused, valimissüsteemid, ja kinnitaksid meile, et tõepoolest, see on turvaline.

“Ma olen kahe käega e-valimiste poolt. Mul ei ole midagi selle vastu, see on tõesti kiire, mugav, kaasaegne, aga senikaua kuni ma pean lihtsalt uskuma seda, et see on turvaline, niikaua ma seda ei usu, ma tahan selleks konkreetseid tõendeid.”

Põlluaas ütles, et tal on isiklikust kogemusest konkreetne tõend, et e-valimised ei ole turvalised. “2011. aastal kandideerisin üksikkandidaadina Riigikokku. Mis te arvate, kas mulle sai e-häält anda? Ei saanud! Valijad pöördusid minu poole, et mis lahti, miks teile ei saa häält anda. Pöördusin valimiskomisjoni poole, asi läks lõpuks Riigikohtusse välja. Mis öeldi? Sellest ei ole midagi, lihtsalt ühele härra Põlluaasa-nimelisele kandidaadile ei saa hääli anda. Kes tahab, võib ju ka paberil minna hääletama. See on absurdne! Kui oleks Reformierakonna, sotside või teiste erakondade liikmete nime taha võimatu plussikest panna ja teda valida, kas te siis oleksite sellega rahul? Põhjusi kahelda e-valimiste turvalisuses on palju, rääkimata sellest, et täiesti otseselt on see ka põhiseadust riivav.”

Põluaasa sõnul on mõttetu vaielda teema, kas pikendada e-valimiste perioodi kolm päeva või lühendada viis päeva.

“Vaja on konkreetseid tõendeid, konkreetset auditit. Ja kui me selle läbi teeme, palun väga, ma arvan, et Riigikogus ei ole siis mitte ühtegi inimest e-valimistele vastu. Alustame sellest, et tõestame, mitte ei usu sellesse, et e-valimised on turvalised.”

UU

Foto: AFP

LOE LISAKS: Järjekordne kannapööre: Keskerakond on hakanud e-valimisi toetama

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused