Henn Põlluaas: kui Läti suunal on mingeid kokkuleppeid tehtud, siis on need sotside susserdamised

Eesti,
©Scanpix
Piirikaubandus Iklas.

Riigikogu esimees ja EKRE üks juhtpoliitikutest Henn Põlluaas kirjutab sotsiaalmeedias sellest, et kokkuleppeid Lätiga aktsiisitõusude asjus võis teha oligarhi poeg, sots Ossinovski.

“Kui keegi üldse lätlastega midagi alkoholiaktsiisidest kulisside taga salaja ja Eestit kahjustavalt midagi kokku leppis, siis võis see tõenäoliselt olla aktsiisitõusu ja viinaralli kunn Jevgeni Ossinovski, kes aktsiisitõusude eest fanaatiliselt võitles. Nii või naa, aga igatahes poleks see esimene kord kui sotsid oma positsiooni kuritarvitavad ja Läti suunal susser-vusserdavad.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Meenutagem või seda, kui sotsid püüdsid valitsuses olle Jevgeni Ossinovski isa Läti kohtukulli küüsist kiskuda. Jevgeni pääsule SDE juhtivatele positsioonidele olid eelnenud ja järgnenud märkimisväärsed annetused Oleg Ossinovski poolt.

Ega asjata ei öelda, et käsi peseb kätt. Sotsiaaldemokraadist minister Urve Palo tegutses varjatult ja oma positsiooni ära kasutades SDE esimehe isa Oleg Ossinovski ärihuvides, saates 2015. aastal oma Leedu kolleegile venekeelse kirja, millega püüdis kustutada sotside suurtoetaja ettevõtte Skinest Baltija UAB vastu esitatud Leedu Raudteed AB 2,5 miljoni euro suurust kahjunõuet või vähemasti seda vähendada.

Leedu majandus- ja transpordiministeeriumist vastas Palole aseminister Saulius Girdauskas leedu keeles: „Juhin tähelepanu sellele, et Leedu valitsuse kehtestatud määruste alusel ei sekku ministeerium kahe majandussubjekti vahelistesse vaidlustesse. Hoolimata sellest, et aktsiate omanik on Leedu riik, on Leedu Raudteed eraldiseisev juriidiline isik ja omab õigust võtta vastu iseseisvaid otsuseid“. Ministeerium viitas ka Leedu põhiseadusele ja tsiviilkoodeksile, mille alusel on valitsusasutustel keelatud seaduses mitte ette nähtud administratiivsetel meetoditel sekkuda juriidiliste isikute tegevusesse.

Täpselt samad sätted kehtivad ka Eestis. Et varjata oma tegevust, jäeti Urve Palo ametlikul blanketil saadetud kiri majandusministeeriumi registrisse sisse kandmata. „Mina ei dokumenteeri kirju. Järelikult siin on mingi inimlik eksitus, mina ei kanna kirju registrisse“, õigustas Palo end süüd oma alluvatest ministeeriumi töötajate kaela ajades ja lisas, et olevat meelevaldne järeldada, et ta ajas Leedus ühe ärimehe asju: „See, et tegu on Skinestiga, on lihtsalt juhus“. Ka Jevgeni Ossinovski tõttas kinnitama, et Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal puuduvat igasugune puutumus nimetatud teemaga. Kes tahab võib ju seda uskuda, aga selleks peab ikka väga naiivne olema.

Hiljem püüti seletada, justkui ministri e-kirju ei tarvitsegi registreerida, kuid see ei vasta tõele. Ametlikus asjaajamiskorras kehtestatud dokumentide vormistamise nõuded kehtivad kõikide dokumentide: allkirjastatud õigusaktide; protokollide ja aktide; lepingute; saabunud ja väljasaadetud dokumentide (kirjad, avaldused, märgukirjad, taotlused, teabenõuded jm); suuliste teabenõuete, jne suhtes.

Vassimine, salatsemine, kirja registreerimata jätmine ja asjaolu, et sotsist majandusminister osutas sarnast „riigiabi“ vaid ja just ainult SDE suursponsorile ning tollase SDE esimehe isa firmale, mille nõukogu liige oli aastaid ka Jevgeni Osinovski ise, ei jäta kahtlustki, et juhtumi puutumus SDE, ametiseisundi kuritarvitamise ja korruptsiooniga on täiesti selge ja otsene.

Oma tänulikkust Urve Palole näitas Jevgeni Ossinovski talle hiljem SDE sisetülides piltlikult öeldes noa selga löömisega. Iseloomulik on, et ka siin oli Palo tegelikult Ossinovski poolel. Tänaseks on Palo poliitikast lahkunud.

Lõpetuseks veidi taustainfot ka. Oleg Ossinovski, SDE suursponsori, rikkus põhineb peamiselt Venemaal aetaval transiidiäril. Teda süüdistati Läti Raudtee juhile poole miljoni euro altkäemaksu andmises ja Eesti Raudteele kokkulepitust kehvemate liiprite tarnimisega ca kümne miljoni ulatuses kahju tekitamises. Sellest, et Venemaal pole ilma FSB ja Kremli sidemete ja soosinguta võimalik tegutseda, eriti välisfirmade esindajatel, on ajakirjanduse palju räägitud.

Kas Oleg Ossinovski saaks erand olla? Leedu transpordiministeerium keelas igatahes julgeoleku huvides riiklikul raudteefirmal Lietuvos Geležinkeliail Ossinovskile kuuluvalt firmalt isegi raudteeliipreid osta. Ministeeriumi resolutsioonis, kus vihjati selgelt Venemaa ja FSB suunas, öeldi, et Ossinovskil „on sidemeid ametite või füüsiliste või juriidiliste isikutega riikidest, mis kujutavad endast ohtu riiklikule julgeolekule“.

Katked raamatust “Sotsid, Interrinde teine tulemine” Tln. 2019

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused