Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hiinaga või Hiinata? Uues valitsuses ilmnevad juba erimeelsused

-
04.02.2021
Eva-Maria Liimets
© UU

Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon pole veel paari nädalatki koos olnud, kui juba üks ei tea, mida teine teeb. Üks ebakõla lõi välja Eesti osalemise suhtes Hiina ja 17 idapoolse Euroopa riigi peatselt toimuva kohtumise suhtes. Praeguse valitsuse Keskerakonna välisminister Eva-Maria Liimets ütles, et Eesti võtab kohtumisest osa. “Me oleme kindlasti kohal sellel kohtumisel, kuid kuidas me täpselt seda teeme, vajab veel otsustamist,” rääkis Liimets neljapäeval “Vikerhommikus”.

Küsimusele, kas Eesti osalemise otsust mõjutab ka see, et kohtumisest võib vaatlejana osa võtta ka Valgevene juht Aleskandr Lukašenko, kelle legitiimsust pärast ebademokraatlikke presidendivalimisi Euroopa Liit ei tunnusta, vastas Liimets: “Partnerluses Hiinaga osaleb 17 Kesk-ja Ida-Euroopa riiki. Vaatlejate kaasamine ei ole meie jaoks selline küsimus, mida me oleme pidanud praegu tähtsaks arutada.”

Üleskutse 17+1 formaadist lahkuda tegi samas endine pikaaegne välisminister, praeguse valitsuskoalitsiooni juhtpartei Reformierakonna juhatuse liige Urmas Paet.

“Eesti peaks Euroopa Liidu ühtsema Hiina-poliitika eesmärgil koos mõttekaaslastega lahkuma 17 + 1 eriformaadist Hiinaga, kus 17 on vaesemad Euroopa riigid – nii EL-i kuuluvad kui mittekuuluvad [riigid],” ütles Paet.

Väljaanne EurActiv kirjutas 20. jaanuaril, et Hiina püüab juba veebruaris 17+1 kohtumise läbi viia, et arutada seal võitlust koroonapandeemiaga ning pakkuda Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele oma vaktsiini.

17+1 formaat on Hiina algatatud diplomaatiline formaat koostööks endiste sotsialismileeri riikidega, kuhu kuuluvad Balti ja Visegrádi maad, Bulgaaria, Rumeenia ja EL-i mittekuuluvad Balkani riigid. Hiljuti liitus selle formaadiga ka Kreeka.

Hiina üha agressiivsem poliitika on Läänes laiemalt muret põhjustanud ning nii Euroopa Liit kui NATO kaaluvad oma poliitika muutmist Pekingi suunal.

Eesti osalemise sobivuse 17+1 formaadis seadis mullu mais kahtluse alla ka Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse juht, praegune Eesti suursaadik Soomes Sven Sakkov.