Hiinaga või Hiinata? Uues valitsuses ilmnevad juba erimeelsused

Eesti,
- Updated
Eva-Maria Liimets

Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon pole veel paari nädalatki koos olnud, kui juba üks ei tea, mida teine teeb. Üks ebakõla lõi välja Eesti osalemise suhtes Hiina ja 17 idapoolse Euroopa riigi peatselt toimuva kohtumise suhtes. Praeguse valitsuse Keskerakonna välisminister Eva-Maria Liimets ütles, et Eesti võtab kohtumisest osa. “Me oleme kindlasti kohal sellel kohtumisel, kuid kuidas me täpselt seda teeme, vajab veel otsustamist,” rääkis Liimets neljapäeval “Vikerhommikus”.

Küsimusele, kas Eesti osalemise otsust mõjutab ka see, et kohtumisest võib vaatlejana osa võtta ka Valgevene juht Aleskandr Lukašenko, kelle legitiimsust pärast ebademokraatlikke presidendivalimisi Euroopa Liit ei tunnusta, vastas Liimets: “Partnerluses Hiinaga osaleb 17 Kesk-ja Ida-Euroopa riiki. Vaatlejate kaasamine ei ole meie jaoks selline küsimus, mida me oleme pidanud praegu tähtsaks arutada.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Üleskutse 17+1 formaadist lahkuda tegi samas endine pikaaegne välisminister, praeguse valitsuskoalitsiooni juhtpartei Reformierakonna juhatuse liige Urmas Paet.

“Eesti peaks Euroopa Liidu ühtsema Hiina-poliitika eesmärgil koos mõttekaaslastega lahkuma 17 + 1 eriformaadist Hiinaga, kus 17 on vaesemad Euroopa riigid – nii EL-i kuuluvad kui mittekuuluvad [riigid],” ütles Paet.

Väljaanne EurActiv kirjutas 20. jaanuaril, et Hiina püüab juba veebruaris 17+1 kohtumise läbi viia, et arutada seal võitlust koroonapandeemiaga ning pakkuda Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele oma vaktsiini.

17+1 formaat on Hiina algatatud diplomaatiline formaat koostööks endiste sotsialismileeri riikidega, kuhu kuuluvad Balti ja Visegrádi maad, Bulgaaria, Rumeenia ja EL-i mittekuuluvad Balkani riigid. Hiljuti liitus selle formaadiga ka Kreeka.

Hiina üha agressiivsem poliitika on Läänes laiemalt muret põhjustanud ning nii Euroopa Liit kui NATO kaaluvad oma poliitika muutmist Pekingi suunal.

Eesti osalemise sobivuse 17+1 formaadis seadis mullu mais kahtluse alla ka Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse juht, praegune Eesti suursaadik Soomes Sven Sakkov.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused