Homme seisatume hetkeks – saja aasta eest vaikisid Vabadussõja relvad

Eesti,
©UU
Vabadusrist meenutab Eestile saja aasta taguseid sündmusi.

Saja aasta eest, 3. jaanuaril 1920. aastal kell 10.30 algas vaherahu Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel, mistõttu on Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul homme Eestis lipupäev, ning sel kellaajal seisatatakse minutiks.

Vabadussõda algas 28. novembril 1918, mil Nõukogude Vene väed tungisid üle Narva jõe ning hõivasid 1919. aasta alguseks märkimisväärse osa Eestist. Loomisel olev Eesti armee, mida toetasid Soome ja mitme teise maa vabatahtlikud, suutis vastase rünnakud peatada ja tagasi tõrjuda.

Alates 1919. aasta märtsist oli peaaegu kogu eestlaste asuala taas Eesti Vabariigi kontrolli all. Ka edasistes ägedates lahingutes ei suutnud Punaarmee Eesti sõjaväe ja rahva vastupanu murda.

Relvad vaikisid 3. jaanuaril 1920 kell 10.30, mil jõustus Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel 31. detsembril 1919 sõlmitud vaherahu. Eesti kaotas sõjas 6275 inimest, neist 3588 otseses lahingutegevuses.

Hilisem Tartu rahu pani aluse Eesti Vabariigile, mille õigusjärgsuse tähtsust kiputakse tänases globaliseerumises ja multikultiseerumises unustama. Seetõttu on saja aasta tagused sündmused meile eriti tähtsad ning vajavad meenutamist, tähistamist ja alles hoidmist.

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused