Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Idufirmad, esinemiskunst ja hackathoni formaat põgenikelaagrites – sellega tegeleb MTÜ Mondo

-
22.09.2018
Põgenikelaager Liibanonis – sõna “digioskused” on selle vaatega küll raske kokku viia…
© AP/Scanpix

Mõned uudised tunduvad küll üdini positiivsed, kuid neisse põhjalikumalt süvenedes tekib küsimus – kas me ei tegele heas usus mitte mõttetute asjadega?

BNS kirjutab: “Eesti eksperdid on välja töötanud uudse digioskuste programmi, mille järgi hakatakse Ugandas ja Liibanonis elavatele sõjapõgenikele õpetama digioskuseid. Uued teadmised aitavad pagulastel uues ühiskonnas paremini kohaneda ja olla tööturul konkurentsivõimelisemad.

Programm on välja töötatud Tallinna Ülikooli ja arenguabiga tegeleva vabaühenduse MTÜ Mondo koostööna ning sellega aidatakse Süüriast ja Kongo Demokraatlikust Vabariigist pärit sõjapõgenikke. Eesti eksperdid koolitasid Ugandas ja Liibanonis välja õpetajate meeskonnad, kes hakkavad lähikuudel sõjapõgenikele digioskusi edasi andma.

Nii näiteks õppisid Liibanonis koolitusel osalenud õpetajad ka idufirmadele omast mõttemaailma ja esinemiskunsti ning “hackathoni” formaati. Ugandas toimunud koolitusel räägiti aga lisaks oma seadmete turvalisusest, riigis levivatest internetipettustest ning ka nutitelefoniga oma käsitööst tootefotode tegemisest.

Lähikuudel viivad eksperdid koolituse läbi ka Jordaanias asuvas pagulaslaagris. Kuna Liibanonis toimunud koolitusel õnnestus osaleda ka Süürias elavatel ekspertidel, algavad sel aastal välja töötatud programmil põhinevad digikoolitused tervelt neljas riigis: Liibanonis, Jordaanias, Ugandas ja ka Süürias. Süürias on peamiseks sihtgrupiks linnadesse pagenud sisepõgenikud.”

Reaalse mõtlemisega inimene ei saa jääda kahtlustest puremata, kui kuuleb kõrvuti sõnu “pagulaslaager” ning “idufirma”, “esinemiskunst”, “internetipettused” ja “hackathoni formaat”, lisaks veel ka “Kongo DV sõjapõgenikud” (see on maa Aafrikas, kus pole kunagi peale sõdimise muud tehtud). Võib-olla kõlavad sõnaga “pagulaslaager” paremini kokku sõnad “toit” ja “hügieen”?

Kust tuleb selliste ettevõtmiste raha? BNS-i uudis selgitab: “Koolitused toimuvad kahe Eesti välisministeeriumi poolt rahastatava projekti raames: „Haridus ja psühhosotsiaalne tugi Süüria pagulastele Jordaanias, Türgis ja Liibanonis“ ning „MTÜ Mondo digitaalse haridusprogrammi pilootprojekt Ugandas“.”

Uued Uudised ei vaidlusta selliste projektide vajadust, kuid praegu tundub, et Mondo inimesed tegelevad asjadega, mis võiksid efekti anda rahumeelses, ülesehitavas ühiskonnas, mitte aga ülerahvastatud põgenikelaagrites, kus digioskusi vajavat tööturgu pole ollagi. Pigem on tegu põgenikele tegevuse pakkumisega, mille edaspidine reaalne vajadus on üsnagi ebatõenäoline. Nagu on mõttetu ka Eesti maksumaksja raha raiskamine selle peale.