Ilmus raamat 1934. aasta riigipöördest, mis hävitas Eestis demokraatia

Karl Robert Pusta

Täna, 12. märtsil kell 17 toimub Eesti Rahvusraamatukogu kuppelsaalis Eesti teeneka diplomaadi Karl Robert Pusta raamatu „Kirjad kinnisest majast“ (1966 Stockholm) taastrükis esitlus.

Raamatu andis välja Riigikogu vabadussõjalaste toetusrühm, mis loodi selleks, et puhastada tolmukiht meie ajaloo ühelt võimsamalt rahvaliikumiselt ning taastada Eesti riigi loojate ja Vabadussõjas meie iseseisvuse eest verd valanud meeste au ja hea nimi, mis määriti sotside mahitusel toimunud 1934. aasta Pätsi-Laidoneri riigipöördele järgnenud laimukampaania ja repressioonide käigus.

Karl Robert Pusta vanglapäevik annab detailirohke ülevaate sündmustest, mil riigipöördega hävitati Eestis demokraatia. Arveid klaariti ka inimestega, kellel polnud vabadussõjalaste liikumisega vähimatki pistmist. Üheks sellistest inimestest oli Karl Robert Pusta, kellele sai saatuslikuks vastasseis kindral Laidoneriga.

Vabadussõjalaste toetusrühma liige Henn Põlluaas (EKRE), kelle sulest on raamatus ka täiendav sissejuhatus, rõhutab, et koos selgitava tekstiga on raamat suurepäraseks allikaks toonaste sündmuste valgustamisel ning hoiatuseks nii meile kui järeltulevatele põlvedele, et demokraatia ja iseseisvus ei ole mitte iseenesestmõistetavus, vaid asjad, millele me peame järjepidevalt mõtlema ja mille eest tuleb seista.

„Kahjuks leidub veel tänases Eestiski inimesi ja ringkondi, kes püüavad vabadussõjalastele omistatud väärat kuvandit endiselt üleval hoida. Eesti Vabadussõjalaste Liit, sellega seotud isikud ja organisatsioonid on rehabiliteerimata. Seoses Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva juubeliaastaga on riigikogul aeg heastada kunagine ülekohus ning taastada vabadussõjalaste ja nendega seotud inimeste au ja hea nimi. See on meie aukohus,“ ütles Põlluaas.

UU

Kommentaarid