Iltalehti: Estonial veeti sõjatehnikat, aga eestlased tahavad teada kogu tõde

Eesti,
- Updated
©UU
Estonia hukkunute mälestustseremoonia

Soome väljaanne Iltalehti teeb ülevaate olukorrast 26 aastat pärast Estonia laevahukku ning kinnitab taas – laeval veeti sõjatehnikat ning eestlased tahavad teada saada, kas see oli katastroofi põhjuseks.

„1994. aastal oli Eesti nii segases seisus, kellelgi ei olnud täielikku pilti sellest, mida Estonia laev vedas,“ kirjutab ajaleht, lisades, et Eestis on Estonia huku ametlikus versioonis alati kahelnud ning nüüd, kui avaldati video uuest august laevakeres, ujusid selles osas „päästerõngad“ taas pinnale.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Iltalehti meenutab, et rahvusvaheline Estonia õnnetuse uurimiskomisjon, mida juhtis Kari Lehtola Soomest, avaldas oma lõpparuande 1997. „Eestis on siiani laialt arvatud, et aruanne koostati Rootsi ja osaliselt ka Soome vajaduste rahuldamiseks ning Eesti jäeti ainult kõrvaltvaatajaks,“ kirjutab leht, lisades, et kuna Eestil endal puudusid uurimise läbiviimiseks vajalikud ressursid ja pidi madalat profiili hoidma ka poliitilistel põhjustel, et mitte Põhjamaid ärritada, sest Eesti püüdis palavikuliselt liituda Euroopa Liidu ja NATO-ga.

Nüüd on ajad muutunud ning Eesti nõuab uut uurimist. Eesti valitsus volitas oma välisministreid alustama läbirääkimisi Soome ja Rootsiga, et nad saaksid nimetada oma projektijuhid ja me saaksime alustada täiendavat uurimist Eesti õnnetuse osas.

Lisatud on, et eestlaste kahtlusi tollaste ametlike selgituste osas ei saa pidada pelgalt vandenõuteooriaks, sest juba 2006. aastal avaldas Eesti parlamendi moodustatud uurimiskomisjon oma raporti Eesti hukku ümbritsevate erinevate versioonide kohta, kui uurimiskomisjoni fookuses oli, kas Eesti vedas tõepoolest punaarmee sõjatehnikat Tallinnast Stockholmi.

Komisjoni lõpparuanne näitab, et seda tehti tõepoolest korduvalt, vähemalt 14. ja 20. septembril 1994.

Estonia uppus 28. septembril, kuid seni pole relvavedu sel ööl tõestada suudetud, sest Estonia vrakile kuulutati välja hauarahu.
Transpordi üksikasju käsitlevad dokumendid on Rootsis 70 aastat salajaseks tunnistatud. Aruande kohaselt kinnitab Rootsi, et uppumise ajal ei olnud laeval sõjalist materjali või vähemalt polnud selle kohta mingit teavet.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused