Indrek Saare jutt noorte säästmisest Mart Helme “räiguse” eest varjab hirmu, et nood näevad ja kuulevad tõde

Rubriik Eesti On
- Updated
©UU
Sotsidest on saanud poliitiline äpardus.

Mart Helme umbusaldamise ajal tegi sots Indrek Saar ettepaneku lõpetada ministrilt küsimuste küsimine, sest rõdul olevat lapsed ja neid pidavat säästma. Iseküsimus, millest.

“Arvestades, et siin saalis lisaks juba karastunud poliithuntidele ja ajakirjanikele viibib ka hulk noori inimesi ja Mart Helme tõepoolest ei saa aru, kuhu ta valitsuse liikmena on sattunud, kahjustades iga oma järgmise vastusega Eesti valitsuse mainet, Eesti riigi mainet, Eesti riigi huve ja mitte aktsepteerides elementaarseid viisakusreegleid, siis on mul ettepanek lõpetada küsimuste küsimine,” väitis Saar.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Seepeale vastas Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder: “See oli tõepoolest protseduuriline ettepanek, aga ma juhatajana siiski jätkan vastavalt kodukorra seadusele küsimuste ja vastuste vooru. Küsijatel on õigus esitada küsimusi, loodetavasti kultuurseid, mis piirduvad küsimustega, mitte ei seisne üksnes hinnangus, nii et mul on palve küsijatele, olge küsijad, mitte hinnangute andjad ainult selles küsimustevoorus. Ma loodan, et minister püüab vastata heatahtlikult ja sisuliselt kõigile sisulistele kultuursetele küsimustele. Nii et me läheme edasi küsimustega, kui neid on.”

Uued Uudised võtavad ette stenogrammi, et näha, mida ei tahtnud Indrek Saar laste ja noorte kõrvu lubada. Kuna pärast oma ettekannet vastas Mart Helme küsimustele peamiselt lühidalt, siis kajastame pikemaid vastuseid.

Ilmselt ei tahtnud Saar, et lapsed kuuleks Mart Helme hinnangut Reformierakonna ja sotside varasemale valitsemisele: “Teie, sõbrad, tahate seda valitsust kukutada, teie kujutate ette, et ainult teie juhtimisel on Eestil hea elada. Teil on võib olla hea elada, aga Eestil mitte. Ma ütlen teile, kulla sõbrad, teile siin ja teile siin: te olete nagu burboonid, kes pärast restauratsiooni tulid võimule ja ei osanud võimuga mitte midagi paremat teha kui seda, mida nad tegid enne. Selle kohta öeldi nendel puhul, et nad ei ole midagi unustanud ja nad ei ole midagi õppinud. Ma näen, et ka teie pole midagi unustanud, aga te pole ka midagi õppinud. Ja nüüd te arvate, et tulete uuesti võimule Eesti põlve uueks looma. Te tulete täpselt sedasama peenhäälestust ja stagnatsiooni tegema, mida te siiani teinud olete. Eestil on parem ilma teieta.”

Riina Sikkut küsis järgmist: “Mis on see loetelu ametikohtadest, mille pidajad Eestis peaministriks ei sobi ja kas on võimalik ennast kuidagi, kui sa oled seda ametit pidanud, kas on võimalik ennast rehabiliteerida, näites mõisa ostes ja siis kvalifitseeruda valitsusliikme ametikohale?”

Oma ettekandes rääkis Mart Helme pikalt oma töömeheteest ja sellest, et ta ei alaväärista ühtegi ametit. Seekord aga vastas ta: “Kui teil on isu mõisa järele, siis võtke portaalid lahti, neid on müügis praegu päris hea hulgakene ja mõned on päris odavad. Võtke ja ostke need varemetesse jäänud mõisad, remontige ära, võtke pangalaen või tehke oma säästudest, pange käed ise külge, nii nagu mina olen teinud ja pole üldse probleemi, saate ka mõisnikuks. Näed, siin istub ka üks mõisnik (Eerik-Niiles Kross – toim.), kes praegu oma mõisa müüb, ostke ta käest ära see, ta otsib ostjat. Aga küsimus oli töö tegemisest. Ma ei ole halvustanud kedagi ega ühtegi töötegijat, ma vastupidi olen öelnud, et ma tunnustasin seda, et sellisest madalast sotsiaalsest seisundist on õppimiste abil tubli tööga võimalik kerkida poliitika tippu.”

Lauri Läänemets sildistas Mart Helme Kremli agendiks: “Hea minister! Mul on teile selline küsimus, et kas te eelistaksite pigem elada riigis, kus müüjannast saab peaminister või riigis, kus Kremli mõjuagendist saab siseminister? Ja et te mind valesti ei mõistaks, see küsimus ei olnud kuidagi mõeldud solvanguna, vaid ikka tunnustusena hästi tehtud tööle.”

Seepeale vastas siseminister, et keeldub nii rumalale küsimusele vastamast.

Jürgen Ligi: “Mart Helme! Kas peaminister ja Soome peaminister said valesti aru, et te tegelikult vabandasite nende ees eile? See tänane esinemine sunnib mind küsima.”

Siseminister Mart Helme: “Ma ei ole nende vestluse juures olnud, ma ei tea täpselt, mida nad rääkisid, ma ei tea kes millest kuidas aru sai. Aga ma veel kord ütlen, et see narratiiv on tekitatud ajakirjanduslike tõlgendustega ja valede rõhuasetustega. Kui te vaatate seda repliiki, see repliik puudutas Soome tulevikku ja minu väga selget erimeelsust vasakliberaalse agenda suhtes. See oli tegelikult see fookus, mitte mingisugune muu asi, nagu on meie ajakirjandus tõstnud kilbile. Meie ajakirjandus ja teie korrutate siin seda sama kogu aeg, püüab fookust nihutada, väga teadlikult, täiesti selgelt poliittehnoloogliselt, et mind kahjustada ja mind häbistada, aga ma arvan, et see ei tule välja.”

Seepeale tuligi Indrek Saare ettepanek lõpetada küsimuste esitamine, sest Mart Helme pidavat kahjustama “iga oma järgmise vastusega Eesti valitsuse mainet, Eesti riigi mainet, Eesti riigi huve ja mitte aktsepteerima elementaarseid viisakusreegleid.”

Uued Uudised ei näe sellises diskussioonis küll mingit süüd just Mart Helmel, kes vastas rünnakutele ausalt ja otsekoheselt. Pigem ei tahtnud opositsioon hoopis seda, et noored kuuleks pealt nende räigeid ja inimvihkajalikke rünnakuid ning rünnatava tabavaid vastuseid, sest rõdult jälgijad kuulnuks liiga palju seda, kuidas ennast opositsiooni koolikiusamise eest kaitsta.

Tänased noored pole rumalad, nad tunnetavad hästi, mis toimub, ja opositsioonil hakkas hirm, et nad kuulevad tavapärase poliitkorrektse vassimise asemel jõulist ja otsekohest kõnet ning hakkavad seetõttu Mart Helmet paremini hindama. Seega – Reformierakond ja sotsid päästsid oma nahka ja endi varasemat ajupesu, mitte aga noorte “riivatavaid” tundeid.

Ka Liina Kersna on rääkinud sellest, kuidas ta olevat vabandanud noorte ees Mart Helme sõnade pärast – temagi soovib noortest teha “oih-ja-aih”-lumehelbekesi, kuigi noored inimesed ilmselt soovivad tõsist poliitdebatti kuulda.

Kui lähtuda opositsiooni väidetest, siis peaksid nad just laskma noortel kuulata “räiget” Mart Helmet, et nood tulevaste või juba tänaste valijatena astuksid aktiivselt “vastiku” EKRE vastu välja – praegu aga tundub, et nad kardavad pigem neist “ekreiite” saavat.

Allikas: Riigikogu stenogrammid

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused