Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Indrek Tarand maksis SAPTK-ile alusetult saadud raha lõpuks tagasi

-
17.02.2021
Varro Vooglaid

Jaanuari lõpus kinnitas Harju maakohus SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) ning kunagise eurosaadiku ja poliitiku Indrek Tarandi vahel sõlmitud kompromissikokkuleppe, mille kohaselt kohustus Tarand tagastama seni tagastamata osa SAPTK-ilt alusetult saadud 2000 eurost. Veebruari keskel kandis Indrek Tarand raha SAPTK-ile üle ja sellega on poolte vaheline vaidlus lõppenud, ütles sihtasutuse juht Varro Vooglaid BNS-ile

2018. aasta novembris toimus riigikogu ees ÜRO rändeleppe vastane meeleavaldus, kus Indrek Tarand tungis omavoliliselt lavale ja keeldudes sealt organisaatorite korraldusi eirates lahkumast.

Puhkenud rüseluses sai Tarand kergelt nuhelda meeleavaldusel osalenud Meelis Osa ja Mart Riebergi käest. Intsidendi peale tegi Tarand politseile kuriteoteate ning Osa ja Riebergi suhtes käivitati kriminaalmenetlus.

“Samal ajal keeldus politsei algatamast kriminaalmenetlust Tarandi suhtes, kelle tegevuses näeb SAPTK karistusseadustiku paragrahvi 158 koosseisu, mis ütleb, et seaduslikult korraldatud avaliku koosoleku takistamise või selle vägivaldse laialiajamise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega. Oma otsust õigustas politsei väitega, et Tarand ei takistanud avaliku koosoleku läbiviimist, vaid üksnes osales koosolekul,” märkis Vooglaid.

2019. aasta mais päädis Osa ja Riebergi vastu algatatud kriminaalmenetlus lepitusmenetlusega, mille raames sõlmitud kokkuleppe kohaselt kohustusid mehed maksma Tarandile kahepeale kokku 2000 eurot. Seejärel pöördusid Osa ja Rieberg SAPTK-i poole küsimusega, kas oleks võimalik saada abi summa kokkukogumiseks. Abi osutamiseks kutsus SAPTK inimesi tegema sihtotstarbelisi annetusi. Vajaminev summa saadi kokku juba sama päeva jooksul ja kanti 23. mail 2019 Tarandile üle.

27. mail teatas aga Tarandi advokaat Riebergi ja Osa kaitsjale, et Tarand ei nõustu sellisel moel lepitusmenetluse kokkuleppe täitmisega ning nõuab, et mehed kannaksid mõlemad isiklikult selle summa tema arvele üle. Ühtlasi lubas Tarand oma esindaja kaudu selgesõnaliselt, et kannab SAPTK-i poolt talle üle kantud summa tagasi.

Toetudes Tarandi lubadusele SAPTK-ile raha tagastada, tegid Rieberg ja Osa seejärel vastavalt 28. ja 29. mail mõlemad Tarandi arvele 1000-eurose ülekande – olles eelnevalt saanud selle raha SAPTK-ilt – ning täitsid seega lepitusmenetluse kokkuleppe tingimuse vastavalt Tarandi nõudmisele. Tarand aga omalt poolt SAPTK-ile raha ei tagastanud.

Kuivõrd Tarand eiras vähemalt kolmel korral SAPTK-i palvet täita oma lubadus ja 2000 eurot SAPTK arvele tagasi kanda, esitas SAPTK 2019. aasta juulis prokuratuurile Tarandi vastu kuriteoteate. Nii Põhja ringkonnaprokuratuur kui hiljem ka riigiprokuratuur leidsid, et Tarand ei ole pannud toime vara omastamise kuritegu karistusseadustiku paragrahvi 201 tähenduses, sest Tarandi kavatsus vara omastada ei olevat piisavalt tõendatud.

“Kogutud materjalide pinnalt ei ole tuvastatav, et Indrek Tarand oleks 2000 eurot omastanud või omastamise tahet sõnaselgelt väljendanud. Ilmselt ta soovib raha tagastamist teha tülikaks raha omaniku poolt tsiviilmenetluse käivitamisele suunamisega. Nimetatud asjaolud aga ei ole aluseks kriminaalmenetluse alustamiseks,” leidis riigiprokuratuur toona ja tõi välja, et soovi korral võib SAPTK pöörduda oma raha tagasi saamiseks tsiviilkohtu poole. Kuigi SAPTK vaidlustas riigiprokuratuuri otsuse Tallinna ringkonnakohtus, ei olnud ka sellest abi.

2020. aasta 30. septembril esitas SAPTK Harju maakohtule hagi Tarandi vastu, nõudes alusetult saadud raha tagastamist koos intressidega, nüüd tsiviilkorras. Hagi esitamise taustaks oli olukord, kus Tarand oli SAPTK-i advokaadi nõudekirjade tulemusel 2020. aasta märtsikuus tagastanud summa 847,8 eurot, ent jätnud ülejäänud raha siiski endale, õigustades seda SAPTK-i poolt oma raha tagasisaamisel ettevõetud sammudega väidetavalt temale tekitatud kahjuga.

Tänavu 29. jaanuaril kinnitas Harju maakohus kompromissikokkuleppe, millega endine eurosaadik kohustus tagastama seni tasumata summa 1152,2 eurot. Samas deklareeris ta, et ei võta summa tasumisega omaks SAPTK-i esitatud nõuet.

15. veebruaril kandiski Tarand nimetatud summa üle. SAPTK nõustus kompromissilepingu kohaselt mitte nõudma sisse intresse ja õigusabikulusid, et vältida niigi pikale veninud vaidluse jätkumist.

BNS