Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Inimesed maksid mullu elektri eest 850 miljonit eurot rohkem kui eelneval aastal

13.01.2023
Elektrihind

Energia hinnatõusu tõttu maksid tarbijad eelmisel aastal elektri eest üle 850 miljoni euro rohkem kui üle-eelmisel aastal, kokku poolteist miljardit eurot.

Kui 2021 aastal oli elektri keskmine turuhind 8,5 senti kilovatt-tunni eest, siis eelmisel aasta tõusis see 19,2 sendini, näitavad majandusministeeriumi andmed. Kuna elektri tarbimine jäi mõlemal aastal umbes kaheksa teravatt-tunni juurde, siis lihtsalt hinnatõusu tõttu maksid Eesti tarbijad eelmisel aastal elektri eest üle kahe korra rohkem.

Üle-eelmisel aasta oli kulu elektrile 685 miljonit ja eelmisel aastal poolteist miljardit eurot. Elekter läks kallimaks 857 miljoni euro võrra.

“2021. aasta võrdlus 2022. aastaga, oli see siis kodutarbija või äritarbija, kõik kokku läks kallimaks umbes 800–840 miljonit eurot, mis on üüratult-üüratult suur maksumus,” lausus majandusministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Rein Vaks.

Samamoodi kallines gaasi hind eelmisel aastal koguni 123 protsenti. Samas gaasi tarbimine vähenes eelmisel aastal viielt teravatt-tunnilt 3,5 teravatt-tunnile.

Kõrged energiahinnad põhjustasid suures osas eelmisel aastal väga kõrge inflatsiooni. Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai hinnangul võinuks inflatsioon olla ilma energia hinnatõusuta tavapärasel kahe-kolme protsendi tasemel.

 

Allikas: ERR