Internetiturunduse disainerid taunivad Kaupo Kalda viha õhutavate seisukohtade avaldamist

“Eesti disainerid” on avalik grupp FB-s.

Facebooki grupi “Eesti disainerid” lehel Kaupo Kalda kirjutatud etteheited Varro Vooglaiu ja ka valitsuse aadressil on põhjendamata ja disainereid solvavad, seda nii konkreetse partneri kui ka disaineri töö standarditega organisatsioonidele.

Kaupo Kalda väide, et Varro Vooglaiul on kiusamisüritused, on üldistav, vale ja kohatu, mis paneb disainerid halba valgusesse. Kliente ei tohi laimata ja diskrimineerida poliitiliste veendumiste tõttu. Disaineril puudub moraalne õigus elada välja kliendi suhtes oma poliitilisi veendumusi. Disainer peab tegema tööd vastutustundlikult, parimate oskuste ja kavatsustega.

Eesti disainerid on teinud reklaame kõigile erakondadele ja taganud ametiväärikuse, mida on oluliselt kahjustanud Kaupo Kalda avaldused sotsiaalmeedias. Disainerite kahjustamine on sedavõrd tõsisem, et neid esitas üldsusele laiemalt tundud agentuuri esindaja Eesti suurima disainerite grupi lehel otse 7200 liikme ees.

Kaupo Kalda sisestas grupi lehel poliitilise sisuga kommentaare, kuidas ta elab lootuses, et see hävitajate koalisioon laguneb. Sarnastele kommentaaridele juhiti korduvalt tähelepanu, et poliitilisi seisukohti ei ole vaja postitada disainerite gruppi ja seda saab teha näiteks Delfis (Artikkel “Kõik on poliitika – sul on alati valik, kelle või mille heaks sa töötad” Tajo Oja, Fraktal), ent need märkused kustutati.

Administraatorid asusid grupist eemaldama teisitimõtlejaid, kes ei nõustu Kaupo poliitiliste seisukohtadega. Demokraatilikus riigis peaks kõigil disaineritel olema õigus kuuluda ja osaleda disainerite gruppides, kahjuks nii ei arva Eesti disainerite grupi administraatorid, kes juba eemaldasid disaineri ette hoiatamata ja ka hiljem mingeid selgitusi andmata.

Siinkohal tuleb ära märkida, et Kaupo Kalda ei ole elukutselt disainer, aga ta on grupis administraator. Sellega on grupp Eesti disainerid rakendatud poliitvankri ette ja minetanud disaineri ametiau ja väärikuse. Et grupi kuuluda, ei tohi disainer kritiseerida Kaupo Kalda poliitilisi vaateid. Kui ta arvab teisiti, siis ta visatakse grupist välja.

Vabakutselised disainerid järgivad rangelt disainerite head tava ja standardeid. Kutsume üles hoiduma laimamisest ja loobuma viha õhutavatest kommentaaridest, et olla Eesti disainile eeskujuks. Loovisikutena seisame selle eest, et vaatamata avalikule laimule, saaksid disainerid oma tööd professionaalselt jätkata ja kliendid võiksid disainereid usaldada.

Margus Veisveer
loovjuht,
Internetiturundus

Kommentaarid