IT-minister Raul Siem internetivabadusest: Eesti riik teeb vähe piiranguid ja kaitseb kasutajate õigusi

Eesti,
©Scanpix
Olukorras, kus internetis tsenseeritakse isegi maailma liidrite sõnumeid, on Eestil põhjust oma internetivabaduse positsiooni üle uhke olla.

Värske rahvusvahelise uuringu kohaselt hoiab Eesti koos Islandiga internetivabaduse osas maailmas jätkuvalt liidripositsiooni.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on kõnealune indeks üheks mõõdikuks, mis väljendab Eesti digiühiskonna head tervist ning toimetulekut, mis leidis tõestust ka keerulistes pandeemia-oludes.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Oleme digiühiskonna poolest tuntud ja teeme igapäevaselt tööd selle  hoidmise nimel. Me ei sea interneti-juurdepääsule piiranguid, sisu avaldamisel on riigi poolt kehtestatud piiranguid vähe ja riik pakub kasutajate õigustele tugevat kaitset. Tugev digitaalne suhtlus- ja teenuskeskkond teenis Eestit ka COVID-19 pandeemia ajal hästi, kuna ühiskond sai tänu digitaalsetele teenustele ja elektroonilisele identiteedile turvaliselt toimida,“ märkis Siem.

Internetivabaduse indeks hõlmab erinevaid teemasid, nagu võrdne juurdepääs võrguühendustele, põhjendamatute piirangute puudumine veebis avaldatud sisule, kasutajate õiguste tagamine, aga ka kasutajate vabadus ja vastutus veebis käitumisel.

Raport rõhutab, et just koroonakriisi valguses tasub riikidel tähelepanu pöörata hea internetiühenduse tagamisele, väärinfo tuvastamisele ning sellele, et järelevalve eesmärgil kasutusele võetud uued tehnoloogiaid ei piiraks liigselt inimeste õigusi.

Kõige paremini suudetakse kaitsta internetivabadust Islandil, mida näitab kogutud 95 punkti 100-st võimalikust. Veebile pääsevad ligi peaaegu kõik riigi elanikud, selle sisu ei piirata peaaegu üldse ja internetikasutajate õigused on tugevalt kaitstud. Eesti jäi Islandile alla ühe punktiga ja asub raportis hinnatud 65 riigi seas teisel kohal. Meile järgnevad Kanada, Saksamaa ja Suurbritannia.

„Kuigi Eesti üldskoor püsib sama kõrgel nagu eelmistel aastatel, on raportis välja toodud mitmed signaalid, millele tasub tähelepanu pöörata. Eesti on küll tunnustatud digiriik, kuid arenguruumi on meilgi,“ ütles IKT asekantsler Siim Sikkut.

„Meie internetivabadusele aitaks kaasa riigis andmete kasutamise suurem läbipaistvus. Inimesed saavad juba täna eesti.ee portaali vahendusel jälgida, kuidas nende andmeid kasutatakse, kuid seda tehakse vähe – tahame seda n-ö andmejälgija teenust oluliselt laiendada,“ rääkis Sikkut. „Jätkuvaks väljakutseks on ka kiiret ühendust võimaldava võrguühenduse ehk nn viimase miili väljaehitamine maapiirkondades, mis on eriti oluline just olukorras, kus inimesed teevad palju kaugtööd ja peavad õppima kaugteel,“ lisas ta.

Asekantsleri sõnul on internetivabaduse tagamisel suur vastutus ka igal veebisisu pakkujal, sealhulgas meediakanalitel ning inimestel endil, kuna ka sotsiaalvõrgustikes toimuv arutelu peab järgima head suhtlustava. (MKM)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused