Jaak Aaviksoo kaotas rektorikoha. Kuhu skeemitaja järgmisena maandub?

Eesti,
- Updated
TalTech
©Uued Uudised
Tallinna Tehnikaülikool otsustas koroonaga mitte riskida. Pilt on illustratiivne.

Paljude poliitiliste sündmuste juures on vähe tähelepanu saanud uudis, et Tallinna Tenikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo jäi rektorikoha pärast heideldes alla konkurent Tiit Landile ja peab uut töökohta otsima hakkama.

Aaviksoo on olnud nii ministriametites kui ka rektorina vägagi vastuoluline isiksus. Tema rektoriajal võeti kasutusele nimetus TalTech, toimus Nurkse instituudi skandaal, milles Aaviksoole omistati summutaja roll, rektori ajal on TTÜ-st saanud migratsioonipump ja nii edasi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tallinna tehnikaülikooli rektorikoha Tiit Landile kaotanud Jaak Aaviksoo ütles usutluses ERR-ile, et on nõukogu liikmete otsustes pettunud. Tema sõnul vähemalt kaks teda uuesti rektoriks kandideerima agiteerinud liiget vahetasid poolt.

Seda küsimust kommenteerib tuntud poliitikavaatleja Harri Kingo.

“Loen ERR-i portaalist, et Aaviksoo on pettunud: “Loomulikult ma olen ka pettunud, et et viiest inimesest, kes kinnitasid, et nad on kindlalt minu taga, ilmselt kaks tükki vähemalt vahetasid poolt.”

Minu meelest on mistahes valimistel väga kindel reegel, et iga valija on absoluutselt vaba oma valikutes. Ning kui tulemus kellelegi pärast ei meeldi, siis pole mitte midagi teha – selline oli kokkuvõtvalt nende inimeste tahe. See on kõige elementaarsem valimiste põhimõte – valija on oma otsustes vaba. Selle põhimõtteta poleks valimistel mingit mõtet.

Aaviksoo maailm näib mulle aga olevat teistsugune. See on miski skeemitamiste, salajaste kokkulepete ja diilide maailm. Ta ju räägib otsesõnu inimestest, kes olid kindlalt tema taga. Ma ei oska seda lausejuppi teisiti lahti mõtestada, kui et Aaviksool olid nende inimestega mingid jutuajamised, mingid kokkulepped, mingid valimistele eelnenud diilid tehtud, et kes ja kuidas valimistel hääletab. Ja see pole mitte vaid Aaviksoo maailm – see on ka nende maailm, kes Aaviksooga selliseid kokkuleppeid sõlmisid. Mis vabadest valimistest me sellistes tingimustes saame rääkida?

On võimalik, et inimesed lubasid talle midagi, sest olid temast kui rektorist kas sõltuvad või mingil moel mõjutatud. Mul on heameel, et kaks neist olid siiski piisavalt julged ning otsustasid oma tahte, mitte Aaviksoo tahte kohaselt.

Kui midagi sellist tõesti oli, siis on hääletamise tulemus väga õige – Aaviksoo kui skeemitaja on Tehnikaülikoolis juurutanud mingi “omade poiste” ja nende kokkulepete süsteemi. Sellest süsteemist on vaja lahti saada. Ja esimene, kellest on vaja lahti saada, on Aaviksoo.

Aaviksooga seostub minul mitu ebameeldivat seika. Esiteks tema mistahes vahenditega rektoriks pürgimine, mis oli kokkuvõttes inetu ja kaugel mingist akadeemilisusest. Siit minu kaugelt vaatekohalt näis mulle, et tegemist oli puhta võimuambitsiooniga. Teiseks see olematute töötundide juurdekirjutamine ja selle eest inimestele rahade maksmine. Ta väitis, et ta ei tea sellest midagi, aga miski sisetunne ütles mulle, et ta valetas – ta teadis.

Valetamisest: meenub, et just Aaviksoo oli aastaid tagasi see, kes pidas pika ettekande teemal, et riik ja tema ametnikud on õigustatud rahvale valetama. Just sellest ajast sai alguse minu isiklik negatiivne suhtumine temasse. Seda süvendas Aaviksoo soperdamine Vabaduse platsi klaassambaga.

Ma arvasin, et ta saab aegade ja rahadega skeemitamise eest ametist lahti, aga tal õnnestus see kinni mätsida ja sellest puhtalt välja ujuda. Kui ma loen nüüd tema kaotusest, siis jääb mul vaid öelda: õiglus võidutses siiski. Oleks pidanud varem võidutsema, aga… hea seegi.

Eks näis, mis ja kuidas edasi. Kuna Aaviksool on lisaks oma ametikohtadele ka poliitiline minevik ja ilmselt palju sidemeid, eks vaatame, milline on see soe koht, kuhu ta nüüd maandub.”

13 commentsOn Jaak Aaviksoo kaotas rektorikoha. Kuhu skeemitaja järgmisena maandub?

 • Avatar

  Ei muutu selle uuega ka midagi ja kui, siis ainult nimi.

 • Avatar

  Pange tähele, soinistunud Helmed maandavad ta ise kuhugile sooja koha peale. Avage silmad, kulla inimesed!

 • Avatar

  Ei tahaks sellest mehest enam midagi kuulda.

 • Avatar

  Aaviksoo. Sinul on nüüd vaba aega muuta oma nime, tuleb kasuks uuele tööle minekul.
  Vahetada võid ka veel oma sugu, tulevad veel paremad pakkumised! Minu koolil on nüüd võimalus
  elada edasi oma õige nimega, väga loodan.

 • Avatar

  Ülikoolikaaslaste põhiline iseloomustus on siiski võimutahe, ja iga hinna eest.

 • Avatar

  Ausalt öeldes meenutab sm Aaviksoo jutt eelnevast susserdamisest, “kokkulepete” ja tasakaalude süsteemist… nagu oleks tegemist maffiosode, kuriteo kaasosaliste või mingites valguskartvates tegudes osalenud kurikaelte kokkuleppega! :)))))
  Parandage, palun, kui ma valesti mäletan, aga akadeemik J. Aaviksool ei ole ju doktorikraadi! Doktorikraadita akadeemik?

 • Avatar

  Nagu pealkiri, huvitab ka mind kuhu järgmisele soojale kohale aaviksoo maandatakse. aaviksoo saavutused – Tehnikakõrgkooli rektoriks saamine ebaausal teel; väljastpoolt Euroopat vähemvõimekate “õppurite” massiline importimine; võõramaiste “õppurite” koolitamise (läbivedamise) rahastamiseks kohaliku maksumaksja kulul (stipendiumitega skeemitamine); Tehnikakõrgkooli nime soperdamine; Kõrgkoolide eestikeelse õppe muutmine võõrkeelseks; vähemvõimekamate “õppurite” importimisega kõrgkoolide taseme allakäik.
  Kuid vaadates uueks rektoriks pürginu eelnevat tegevust, siis ega seegi eriti teravam pliiats karbis ole. Land oli ametis Tallinna ülikooli juhina. Tallinna ülikooli teatakse, kui vasakpoolse ajupesu kantsi. Mehe enda haridus on tehnikast väga kaugel. Eeldatavalt saabki uus juht ennast teostama “pehmete teaduste” pooldajana, kui tehnikateaduse taseme viimist kõrgemale tasemele.

 • Avatar

  Oleks orav, vastaksin,etViimsi.

 • Avatar

  Super pealkiri haha

 • Avatar

  Alates Aaviksoo rektorisse asumisest on Tallinna Tehnikaülikool (Aaviksoo värdsõnana: TalTech) langenud ülemaailmses ülikoolide arvestuses ca 200 kohta…. no comments!

  • Avatar

   No piisab ühest pilgust nendele tõmmudele “tudengitele” seal, kelle keskmine IQ on 60-65… ei tea kas ikka lugeda/kirjutada mõikavad?

 • Avatar

  Aaviksoo imponeerib oma füüsilise kuju ja läbitungiva pilguga, kahjuks siinkohal tema eeskujulik mulje lõpeb, sisu on suht sisutühi ja igale poole kuhu ta astunud, ootasid ees kolisevad ämbrid.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused