Jaak Madison: Euroopa Kontrollikoja aruanne põrmustab Eesti osalemise mõttekuse Euroopa Arengufondis

Rubriik Eesti On
- Updated
©Uued Uudised
Jaak Madison.

“Kas Eestil on mõistlik jätkata praeguses mahus sissemakseid Euroopa Arengufondi, kui suur osa sellest rahast läheb tarbetule raiskamisele ja korruptsiooni toitmisele näiteks Keenias?” küsib Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison. 

Madisoni sõnul on taas saanud kinnitust raha arutu põletamine kolmanda maailma riikides. Äsja tuli Euroopa Kontrollikoda välja auditiga, mis hindas EL-i arenguabi Keeniale aastatel 2014–2020 vähetõhusaks. Aastatel 2014 – 2020 eraldatud 435 miljonit eurot Euroopa Arengufondist (EAF) riigile, mis on Aafrika üks vaesemaid, ei ole aidanud kaasa vaesuse vähendamisele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Audit leiab, et olemasolevate ressurssidega ei saavutatud kriitilist massi, et ambitsioonikaid eesmärke ellu viia. Samuti ei hõlmanud raha eraldamine riigi arengut takistavate tegurite ja arengueesmärkide konkreetset hindamist. EAF-i kavandamine ei tõenda piisavalt, et abi suunatakse sinna, kus see aitab kõige rohkem vaesust vähendada. Ka valitsemissektorile antav abi ei keskendunud otseselt korruptsioonivastasele võitlusele.

Madisoni sõnul on Euroopa Liit on läbi Euroopa Arengufondi kulutanud läbi aastate miljardeid eurosid arenguabile.

“Seda on tehtud ilma piisava taustakontrollita ning sellega on raisatud Euroopa maksumaksjate raha. Kui Euroopa Arengufond on sellisel moel ja vastutustundetult eraldanud antud juhul Keeniale, kus on osa ka Eesti maksumaksjate rahast, siis tekib küsimus selliste toetuste mõttekuses. Kas Eestil on üldse mõistlik jätkata praeguses mahus sissemakseid Euroopa Arengufondi, kui suur osa sellest rahast läheb tarbetule raiskamisele ja korruptsiooni toitmisele näiteks Keenias?” kommenteeris Madison.

Eesti Vabariik maksab igal aastal Euroopa Arengufondi sadu tuhandeid eurosid. Aastal 2017 tasuti 325 000 eurot (Euroopa Arengufondi Majandusaasta Aruanne 2017).

Auditit juhtis kontrollkoja liige Juhan Parts, keda toetasid kabinetiülem Ken-Marti Vaher ja kabineti nõunik Margus Kurm. Audiitorid soovitavad vaadata läbi EL-i arenguabi eraldamise käsitlusviis.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused