Jaak Madison soovitab Järva maakonna inimestel kindlasti rahvaküsitlusel osaleda

Eesti,
- Updated

Saabuv nädalavahetus on suure tähtsusega, sest just nüüd on paljudel Järvamaa elanikel võimalus avaldada oma arvamust rahvaküsitlusel ning näidata meelsust teostatava haldusreformi osas.

Planeeritav Suur-Järvamaa vald peaks ühendama seitset omavalitsust, kuid see on tekitanud pingeid ja arusaamatust just elanike seas, kelle huvides peaks see toimuma. 20-21. novembril on tulemas rahvaküsitlus Albu, Ambla, Järva-Jaani  ja Imavere vallas.  Koigi vald korraldab küsitluse 27. ja 28. novembril ning vast kõige nutikamalt on ajastanud küsitluse Koeru vald, kes korraldab selle alles 11. ja 12. detsembril. Seitsmest üks on juba selle korraldanud ning ka sealt, hoolimata madalast osalusprotsendist, saab aimu elanike toetusest ühinemisele. Õigemini toetuse puudumisest. Kareda vallas 13. ja 14. novembril toimunud küsitlusel ei toetanud loodavat suurvalda  58% elanikest. See on fakt, mida peavad kindlasti ka kohalikud volinikud oma otsuses arvestama.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Juhiksin tähelepanu sellele, et praegu korraldatav küsitlus ei vasta küll elementaarsele demokraatia nõudele ehk selle tulemus ei ole siduv vallavolikogu otsusega, kuid veelgi hullem on käega lüüa ning lasta sel lihtsalt sohu veereda. Vastavalt haldusreformi seadusele on arvamusküsitlus kahjuks vaid soovituslik. See tähendab, et kui reformi iga hinnaga soovijatele tuleb meeldiv tulemus, saab rõõmsalt hõisata: “Rahvas ju toetab!” Kui aga ei toeta, siis vaid nenditakse, et nemad reformi läbiviijad teavad otsustamisel ise paremini. Seda enam ei tohi anda võimalust vallavalitsustele ja volikogudele võimalust öelda, et osalus rahvaküsitlusel oli liiga madal, et seda tõsiselt võtta.

Haldusreform praegusel kujul pole veel kaugeltki teostatud. Riigikohtus on alles menetluses kümnete omavalitsuste kaebus, mis osutab selgetele põhiseadusriivetele.  Sellest johtuvalt ei tasu rutata ühinemislepingute allkirjastamisega enne, kui Riigikohus pole langetanud oma otsust. Võib juhtuda, et näiteks elanike miinimumnõue 5000 elanikku, osutub põhiseadusvastaseks ning seadus läheb ringiga tagasi Riigikokku. Sellega ka vabaneksime põhjendamatust tungist seitsme valla ühinemise järele. Seetõttu ka oma artikli alguses kiitsin Koeru valda, kes on lükanud küsitluse detsembrisse, kui tõenäoliselt on selgunud ka Riigikohtu otsus.

Peagi on formuleeritud uus valitsus. Tõenäoline peaministripartei, Keskerakond, on korduvalt nõustunud konservatiividega ning osutanud praeguse reformi ebaefektiivsusele. Kahjuks on viimaste päevade avaldused aga andnud hoopis vastupidise signaali ning Keskerakond paistab olevat muutnud äkitselt meelt, mis näitab lihtsalt kahepalgelisust. Ma siiralt loodan, et nad julgevad oma opositsioonis esitatud seisukohti kaitsta ka valitsuserakonnana. Vastasel korral saame vaid veenduda, et kaks suurimat erakonda on ühe mündi kaks kehva külge.

Haldusreformi on tõepoolest vaja. Kuid lihtsalt piiride kustutamine omavalitsuste vahel ei ole toimiv reform. Põhiline reform saab tugineda kahel faktoril: esiteks suuremate õiguste ja ka kohustuste andmine omavalitsustele oma igapäeva elu korraldamisel, millega kaasneks ka KOV tulubaasi suurendamine. Sellega detsentraliseeriksime riigi juhtimist, nagu see toimub põhjamaades. Teiseks on sundühendamisel vaja tegelikke kriteeriume, mis tõesti näitavad omavalitsuste võimekust. Pelgalt elanike arv seda ei tee, määrav on siiski füüsilise isiku tulumaksust laekuv tulubaas, mis moodustab keskmiselt 52% omavalitsuste eelarvetest. Kõige efektiivsemad mõõdikud on sisemajanduse koguprodukt ning omavalitsuse võlatase  elaniku kohta.

Sellest kõigest lähtuvalt loodan oma koduvalla ehk Albu volinike julgusele langetada otsus eelkõige oma valla elanike huve arvestades. Alla 2000 elanike omavalitsuste seas oli möödunud aastal Albu vald Eestis 6. kohal ja Albu vald saab hakkama! Ma olen veendunud, et ei tohiks langeda peibutuse ohvriks, milleks on ühekordne lubatud “preemia”. Asi pole seda väärt.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused