Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Madison: sotsiaalministeerium peab minema edasi reformidega, mis kaitsevad kõige haavatumaid elanikegruppe

26.10.2016
jaak madison

25. oktoobril oli riigikogus esimesel lugemisel “Sotsiaalhoolekande seaduse ja riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu”. Tegu on eelnõuga, mille kohaselt kehtestatakse üksi elava pensionäri toetus. Toetust makstakse üks kord kalendriaastas üksi elavatele vanadusealistele isikutele, kes perioodil 1. aprill kuni 30. september on elanud üksi ja kelle netopension on samal perioodil alla Kavandatava toetuse eesmärk on suurendada üksi elava pensionäri sissetulekut tema majandusliku iseseisvuse parandamiseks ja vaesuse vähendamiseks.

Konservatiivne Rahvaerakond toetab kõnealust algatust, et parandada mingilgi määral Eestis elavate ja kõige suuremasse riskifaktorite gruppi kuuluvate inimeste heaolu. „Kui me räägime toimetulekust, eelkõige üksi elavate pensionäride ja eriti Tallinnast väljaspool elavate pensionäride hulgas, on see kahetsusväärselt madal,“ ütles EKRE fraktsiooni poolt sõna võtnud Jaak Madison.

“Mis puudutab teatud siinkõnelejate juba tehtud kriitikat selle algatuse vastu, siis osaliselt on neil õigus. Kui seadus jõustub, esimesed väljamaksed tulevad oktoobris 2017, siis sarnaneb see väga lähedalt olukorrale, kui kolm kuud enne Riigikogu valimisi langetati üksikisiku tulumaksu 1% võrra ja siis üritati seda deklareerida kolme kuu vältel kui väga suurt võitu tööinimestele, kuigi mediaanpalga saaja teenis umbes kolm eurot kuus rohkem kätte. Tegelikkuses ei parandanud see mitte ühegi inimese toimetulekut, vaid läks riigile maksma 75 miljonit eurot aastas. Ehk tuleb vältida sarnast situatsiooni järgmise aasta kohalike valimiste eel, kui tekib teatud erakondade poliitilise populismi risk – vaadake, nüüd me aitasime vaesusgrupist välja väga suure hulga inimesi, see on nüüd puhtalt meie töö ja nüüd kohalikel valimistel peame seda deklareerima,” rääkis Madison Uutele Uudistele.

Rahvuskonservatiivid leiavad, et tuleb edasi minna ka muude reformidega, sest vaesusgruppi kuuluvate inimeste aitamine ei ole ainult ühekordse toetuse maksmine aasta jooksul 115 eurot, vaid teemat peab vaatama laiemalt. Üks meede on kindlasti pensionistaaži arvestamine sõltuvalt töötatud aastate arvule ja selle lahtisidumine sotsiaalmaksu suurusest.

“Ma arvan, et see on üks reforme, mida ministeeriumil tuleks kindlasti  järgmisena ette võtta. Meie ja Keskerakond on rääkinud ka lesepensioni vajadusest,” ütles Madison.

UU