Jaan Martinson tõestas Eesti ajakirjanduse sõnnikulaotamise stiili

Jaan Martinsonilt poleks küll sõnnikulaotaja stiili oodanud…

Sotsidele lähedal seisev Eesti Päevaleht üllitas tõelise paskvilli, mida võib pidada eredaimaiks sõnnikuloopimise näiteks: “Sotsid loovad paradiisi, EKRE ja väikeparteid lasevad lastel rasvuda”.

Nii kirjutab ajakirjaniku paroodia Jaan Martinson loo erakondade sportlikest lubadustest, mis algab mõnitava monoloogiga sellest, kuidas Eestis käivat meistrivõistlused mullipuhumises ning erakonnad lubavat kokku taevaid ja maid. Edasi järgneb ülevaade erakondade lubadustest spordi vallas, mis on kõike muud kui objektiivne.

Uued Uudised ei hakka väitlema erakondade lubaduste üle, vaid toovad esile ajakirjaniku labase ja mõnitava stiili. Tema armsad sotsid saavad kohe hindeks 5, sest nad ei lubavat, vaid tegevat. Selge, oma koera saba tõstetakse kohe üles, isegi kui ta ei suuda seda ülal hoida. Kokkuvõte ütleb, et spordirahvas peaks valima sotsid, sest siis saavad asjad paika.

Isamaa saab “nelja”, märkusega, et ilusad lubadused, aga kas neist ka asja saab. Edasi järgneb aga lausmõnitamine: Keskerakonna kohta öeldakse “sõnavaht ja jalgpall”; Reformil: midagi ei muutu; EKRE: sport ja tervis ei huvita; Eesti 200: sporti pole olemas; rohelised: loom on tähtsam: ja Vabaerakond: spordivaba. Kas see on siis objektiivne hinnang? Või hoopiski labane sõim?

Üks asi on sport valimisprogrammides, kus paljud on tõesti eelistanud põhirõhu panna kas keskkonnale või rahvuse püsimajäämisele. Sport ongi asi, mida saab edendada ka suuri sõnu tegemata ja konkreetseid objekte nimetamata. Hetkel on kõneks erakondade programmide kajastamine sotsilehes, mida ei saa kuidagi tõsiselt võtta ega ka lubatavaks pidada.

Martinson väidab, et EKRE võimule tulles hakkab Eesti rahva tervis hääbuma, lapsed rasvuma ja spordist saab sõimusõna. Kust võtab üks labane, matslik ja vulgaarne ajakirjanduse häbiplekk õiguse sellist hinnangut anda? Ega siis teised erakonnad midagi paremat kuule – näiteks rohelistel pidavat loomad saama parema kaitse, aga lapsed rasvuvat edasi.

Sotsid on alati väitnud, et nende ridades olevat kõrgharitud ja intelligentsed inimesed, Marju Lauristin räägib sellest, kuidas EKRE meeleavaldustel käivat ebakultuursed inimesed – paluks nüüd “desinformatsiooni ämmaemandalt” (Mart Helme ütlus) hinnangut Jaan Martinsoni ehtsaimale sõnnikuloopimisele!

Põhimõtteliselt andis Martinsoni vahutamine pigem vastupidise tulemuse: esiteks, kui lapsed on rasvunud, on see ka pikka aega võimu juures olnud sotside teene; teiseks – Indrek Saare kujutamine sportlase etalonina ei anna midagi, sest kõvad spordimehed on ka paljud teiste erakondade liidrid, keda näeb pidevalt jooksudel ja suusatamistel; kolmandaks – on senised valitsused mistahes vigu teinud, sport on Eestis ikkagi üsna tasemel. Jutt sellest, et sotsid viivad spordi taevasse ja kõigi teiste puhul see hääbub, on sõna otseses mõttes rumala mehe loll jutt.

Kommentaarid